AKİB yaş meyve ve sebze ihracatındailk sırada

Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatı, yılın ilk sekiz ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda ve değerde %18 oranında artış göstererek 1,39 milyar dolara yükseldi.

AKİB yaş meyve ve sebze ihracatındailk sırada
AKİB yaş meyve ve sebze ihracatındailk sırada admin
Bu içerik 672 kez okundu.

 Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, 2018 yılının ilk sekiz ayı ihracat rakamlarına yönelik  yaptığı değerlendirmede ihracattaki bu artışa en çok katkıyı sağlayan alt ürün grubunun miktarda yüzde 36, değerde  24 oranında artış göstererek ihracatı 572,3 milyon dolara ulaşan taze meyve olduğunu belirtti. 20 Ağustos itibariyle mayer limona ihracat izninin verilmesiyle birlikte ihracat sezonu açılan narenciye grubunda yılın sekiz ayında miktarda yüzde42, değerde yüzde 39 oranında artışla yaklaşık 418 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiğini kaydeden Sin,  Ağustos ayında ise miktarda yüzde181, değerde %209 oranında ciddi bir artış gerçekleştiğine vurgu yaptı.

 

NARENCİYE SEZONUNA START VERİLDİ

 

Yıllık 4,5 milyon ton üretimi ve 1 milyar doları aşan ekonomik değeriyle özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde doğrudan ya da dolaylı 5 milyon kişinin geçimini sağladığı narenciye sektöründe, 2018-2019 ihracat sezonunun 20 Ağustos itibariyle açıldığını belirten Sin, narenciye sezonunun tüm üreticilere, ihracatçılara ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını dileyip, yeni pazarlara açıldığımız, ürün yelpazemizin arttığı karlı bir sezon olmasını temenni etti.

Hava şartlarının elverişli olması dolayısıyla ürünlerde erken olgunlaşma yaşandığını ve geçen sezona kıyasla ihracat sezonuna yaklaşık bir ay erken başlandığını ifade eden Sin, 10 günlük süre zarfında limon ihracatında miktarda yüzde 342, değerde ise yüzde 396 oranında ciddi bir artış yaşanarak 6,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiği bilgisini verdi. Sin, üreticiler, ihracatçılar ve diğer paydaş kurumlar arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin önemine de vurgu yaparak, ihracatçılar arasındaki rekabetin sektöre zarar vermeyecek şekilde, marka ve kalite bazında gerçekleştirilmesinin gerekli olduğunun altını çizdi.

NARENCİYE İHRACATINDAKİ ARTIŞ SEKTÖRE UMUT VERDİ

Narenciye sezonunun açıldığı Ağustos ayında ihracat rakamlarındaki artışın sektöre umut verdiğini kaydeden Sin, Türkiye yaş meyve ve sebze sektöründe Koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği kanalıyla yapılan narenciye ihracatında miktarda yüzde 346, değerde yüzde 338 oranında ciddi bir artış yaşandığına ve her sezon olduğu gibi AKİB'in tüm İhracatçı Birlikleri arasında yüzde 81'lik pay ile narenciye ihracatında lider konumunu korumaya devam ettiğine dikkat çekti.  

WORLD FOOD MOSCOW FUARI'NA MİLLİ KATILIM

Sin, yeni sezonda yaş meyve sebze ihracatını ve pazar çeşitliliğini artırmak için faaliyetlerini sürdürmeye devam edeceklerini sözlerine ekleyerek, “5-7 Eylül tarihlerinde AKİB olarak milli katılım sağladığımız AsiaFruitLogistica Fuarı'nı gerçekleştirdik. 17-20 Eylül'de de World FoodMoscow Fuarı'nda ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız. Alternatif pazarlarımızı genişletmek yönünde faaliyetlerimiz devam ediyor ve bu kapsamda yılsonuna kadar Dubai, İspanya ve Çin gibi önemli pazarlarda gerçekleşen uluslararası fuarlarda da sektör paydaşları ile buluşmaya gayret edeceğiz” diye konuştu. (Bülten)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz