Advert

Dış ticaret endeksleri arttı

Dış ticaret endeksleri arttı
Dış ticaret endeksleri arttı admin
Bu içerik 373 kez okundu.

İhracat birim değer endeksi temmuz ayında yüzde 2,1 artış gösterirken, aynı dönemde ithalat birim değer endeksi yüzde 5,9 arttı. Diğer taraftan, ihracat miktarında artış yaşanırken, ithalat miktarı azaldı.

-Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)Adana  BölgeMüdürlügü, 2018 yılı Temmuz ayı dış ticaret endekslerini açıkladı. Açıklamaya göre; ihracat birim değer endeksi Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 arttıEndeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 4,5 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde4,6, yakıtlarda yüzde38,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde1,6 arttı.
 
İTHALAT BİRİM DEĞER ENDEKSİ YÜZDE5,9 ARTTI
 
İthalat birim değer endeksi Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,5, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 11,5 ve yakıtlarda yüzde36,2 artarken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde0,2 azaldı.
İHRACAT MİKTAR ENDEKSİ YÜZDE 9,3 ARTTI
 
İhracat miktar endeksi Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde9,3 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde19,6, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 9,9 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 18,2 artarken, yakıtlarda yüzde1,8 azaldı.
 
İTHALAT MİKTAR ENDEKSİ YÜZDE 11,8 AZALDI
 
İthalat miktar endeksi Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 19,6, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 0,4 ve yakıtlarda yüzde3,5 artarken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 6,4 azaldı. (Bülten)

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
‘Mersin afet bölgesi ilan edilmeli’
‘Mersin afet bölgesi ilan edilmeli’
Karaya oturan gemi için acil satış kararı alındı
Karaya oturan gemi için acil satış kararı alındı