78’lilerden darbeciliğe karşı demokrasi çağrısı

​Mersin’de 12 Eylül Darbesinin 38. yılında 78’liler Derneği ve EMEK Platformu üyeleri ‘Darbeciliğe Karşı Demokrasi İçin Mücadele’ çağrısında bulundu. Mersin 78’liler Derneği adına açıklama yapan Osman Koçak, 12 Eylül askeri darbesinin bilançosunun vahşet boyutunda ağır olduğunu belirtti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ise, bugünleri inşa edenlerin o günkü 12 Eylül faşist darbecileri olduğunu ifade ederken HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan’da, Bugün iktisadi bir krizden bahsediliyorsa bunun sebeplerini 12 Eylül’ün o karanlık günlerinde aramak durumundayız” dedi.

78’lilerden darbeciliğe karşı demokrasi çağrısı
78’lilerden darbeciliğe karşı demokrasi çağrısı admin
Bu içerik 523 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

-12  Eylülaskeri darbesinin 38. yılı nedeniyle Emek ve Dayanışma Platformu üyeleri, 78’liler Girişimi Derneği ve Mersin 78’liler Derneği Özgür Çocuk Parkı’nda ortak bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına CHP Genel Başkanı Yardımcısı Orhan Sarıbal, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, CHP İl Başkanı Adil Aktay, HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, 78’liler Derneği üyeleri ile bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.  Ortak basın açıklamasını okuyan Mersin 78’liler Derneği Başkanı Osman Koçak, tarihin karanlık bir sayfası olan 12 Eylül askeri darbesinin üzerinden 38 yıl geçtiğini hatırlattı.

Bugünkü rejimin kendi sistemini kurduğu gibi 12 Eylül darbecileri de ilk yaptıkları işin Anayasal Parlamenter Düzeni ortadan kaldırmak olduğunu  savunanKoçak “Kendilerinden oluşan beş kişilik Mili Güvenlik Konseyi adı altında ülkeyi üç yıl anayasasız, parlamentosuz, yargısız yönettiler. Ağızlarından çıkan her emir kanun oldu” dedi.

12 Eylül Askeri Darbesinin bilançosu vahşet boyutunda ağır olduğunu vurgulayan Koçak “Milyon gözaltı, sayısız işkence, işkencede ölümler. 50 idam, hâlâ bulunamayan gözaltında kayıplar, yasaklanan ve yakılan milyonlarca kitap, dergi ve gazete, işinden, okulundan atılan on binlerce işçi, memur, öğrenci, öğretim görevlisi, pasaport verilmeyen, vatandaşlıktan çıkartılan, fişlenen ve yaşamları paramparça edilen milyonlarca insanımız ve cezaevlerindeki katliamlar” şeklinde konuştu.

12 Eylülcülerin yaşadıkları coğrafyanın vicdanı olan solu ve özgürlükçü düşünceyi ülkenin gündeminden silmeye çalıştığı görüşünü  savunan  Koçak “Toplumun öz güvenini, bir şeylerin değişebileceğine dair inancını, inisiyatifini ve kişiliğini zedelediler. Türkiye'yi Ortadoğu'da ABD emperyalizminin ve İsrail'in çıkar bekçisi yaptılar. Esasen tüm bu uygulamalar Türkiye toplumunun aydınlık geleceğinin önünü kesme çabasıydı. Bunu bugünde halkalara yaşatılan zulümde, antidemokratik uygulamalarda yaşıyoruz, görüyoruz” diye konuştu.

38 yıldır darbe rejiminin ve devamındakilerin halkları ağır insan haklarıyla baskı altına aldığını iddia eden Koçak “Yaşamın tüm alanlarını dizayn ederek sindirme, yok etme politikası izlemektedir. Artık yeter! insanlarımızın yıllar ve yıllardır baskı altında kararan yüzleri aydınlansın! Vicdanları uyansın” ifadelerini kullandı.

BUGÜNLERİ İNŞA EDENLER O GÜNKÜ FAŞİST DARBECİLERDİR

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Orhan Sarıbal ise, Bugünleri inşa edenlerin o günkü 12 Eylül faşist darbecileri olduğunu söyledi. Türkiye’nin ilk kez 24 Ocak kararları ile küresel ekonominin bugünkü neoliberal politikaların,  serbest piyasa düzeninin birer aracısı olduğunu ifade eden Sarıbal

“O gün toplum örgütlü idi. Öğretmeni, öğrencisi, memuru polisi herkes örgütlü idi. Bunu yıkıp 24 Ocak kararlarını hayata geçirebilmek için bir şeyler yapmak gerekiyordu. Dünya’nın her yerinde olduğu gibi bunu darbe ile yapacaklardı. Bu darbeyi gerçekleştirerek siyaseti kimin yapacağına karar vermeye çalıştılar. Toplumdaki öğretim görevlisinden öğretmenine, işçisinden memuruna herkesi şiddetle baskı ile terbiye etmeye kalktılar. Ve bugünkü yağmacı talancı baskıcı düzeni oluşturdular. Bugünde ona benzer bir şey yapıyorlar” diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimin ardından öğretim üyesi, öğretmen, memur, sendikalı, işçi binlerce insanın işine son verildiğini anlatan Sarıbal şöyle devam etti: “Fetö ile hiç alakası olmayan insanları içeri attılar. Milletvekilleri içeride. Dünya rekoru kıracak kadar gazeteci içeride. Basın kuşatılmış. Çok açık bir şekilde 12 Eylül faşist darbesinin bir yansımasından çok daha fazlasını yapıyorlar. Biz bu süreci biliyoruz ve takip ediyoruz. Ağır bir otoriter düzen koşulları yaşıyoruz. Buna karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. 12 Eylül 1980 faşist darbesi sonucu hayatını yitiren, işkence altında yok edilen tüm direnişçi dostlarımıza selam gönderiyoruz. Yurtsever mücadeleyi ayağa kaldırabilmek, baskıcı talancı yağmacı kapitalist tek adam düzenine karşı yeniden mücadele etmek bizim onursal görevimizdir. 12 Eylül faşist darbesinin sonuçlarını kınıyor karanlığın en yüksek olduğu noktada aydınlığa en yakın olduğumuz bir kez daha ifade ediyorum.”

BU ANLAYIŞA DUR DEMELİYİZ

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ise iktidarda olanların 12 Eylül rejimi ile hesaplaşmış gibi yaparken diğer taraftan toplumsal ve kamu yaşamında bütün ayrıntılarına kadar 12 Eylül rejimini aratır hale geldiğini söyledi.

Bugün iktisadi bir krizden bahsediliyorsa bunun sebeplerini 12 Eylül’ün o karanlık günlerinde aramak durumundayız” diyen Turan şunları söyledi: Eğer ülkemizde başından sonuna kadar ahlaki, toplumsal, kültürel bir çöküşten bahsediyorsak, eğer toplumu bir arada tutan değerlerin biraz daha aşınmasının sebebi 12 Eylül’dür. Eğer bir toplum kendi geçmişi ile yüzleşmezse o geçmişin karanlığını hergün yeniden üretmeye mahkum olur. Bugünkü geldiğimiz durum 12 Eylül ile hesaplaşmamızdandır. Binlerce insanı, bilim insanını, akademisyeni, parti genel başkanlarını milletvekillerini yani kısacası kendileri gibi olmayan herkesi mahkum ederek, cezaevlerine tıkarak 12 Eylül’ü güncellemişlerdir. Bu gidişata dur demek istiyorsak bu anlayışla köklü bir mücadele etmeliyiz. Cezaevlerinden 12 Eylül’ü aratmayacak işkence haberleri geliyor.Gözaltılarda işkence yine baş sıraları almış durumda. Böyle bir durumda 12 Eylül ile hesaplaştığını kimse iddia edemez.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Çocuk Festivali renkli başladı
Çocuk Festivali renkli başladı