Yeşilboğaz, Baro Başkanlığına adaylığını açıkladı

​Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, ekim ayında yapılacak olan ve baronun 2018-2020 dönem yönetiminin belirleneceği genel kurulda yeniden başkanlığa aday olacağını ilan etti. Yeşilboğaz, "Atatürk ilke ve devrimleri ışığında laik, demokrat ve güçlü bir baro için, meslektaşlarımın hayalindeki bir baro için güçlü ve istikrarlı yönetim kadromla birlikte Mersin Barosu Başkanlığı'na talibim. Kazanan Mersin Barosu olsun, kazanan avukatlar olsun" dedi.Yeşilboğaz'ın açıklamasının ardından, stajlarını tamamlayan ve avukatlık mesleğini yapmaya hak kazanan 14 genç avukat meslek yeminini ederek cüppe giydi.

Yeşilboğaz, Baro Başkanlığına adaylığını açıkladı
Yeşilboğaz, Baro Başkanlığına adaylığını açıkladı admin
Bu içerik 499 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Geçtiğimiz haziran ayında yapılan olağanüstü kurulda Mersin Barosu Başkanlığı'na seçilen Avukat Bilgin Yeşilboğaz, 13-14 Ekim 2018 tarihinde yapılacak olağan genel kurulda da başkan adayı olacağını açıkladı.

Mersin Adliyesi içindeki avukatlar odasında basın toplantısı düzenleyen Bilgin Yeşilboğaz,  "4 aylık Baro Başkanlığı görevim süresince meslektaşlarımın güvenine layık olarak, kısa sürede büyük yol kat ettik. Hem mesleki sorunlarımıza, hem de ülkemizin dört bir yanındaki toplumsal sorulara karşı cesurca mücadele etmemiz neticesinde Mersin Barosu; kendi kabuğundan sıyrılarak dışa dönük bir kurum olmuştur ve topluma güven veren bir kimlik kazanmıştır.Aynı zamanda meslektaşlar arası birleşmenin de merkezi olmuştur" dedi.

Mersin Barosu'nun yeni döneminde de başkanlığa talip olduğunu ifade eden Yeşilboğaz, "Yıllardır Mersin Barosu'nda yaptığım yöneticilik ve diğer kurul görevlerinden sonra tecrübenizi aktarmak, meslek ve ülke sorunlarına daha çok yönelerek Mersin Barosu'na kurumsal bir kimlik kazandırarak Türkiye'de öncü baro yapmak amacıyla, 2018-2020 dönemi Mersin Barosu Başkanlığı seçimi için sizlerden aldığım güç ve destekle, 13-14 Ekim 2018 tarihinde yapılacak olan seçimde baro başkan adayı olduğumu beyan ediyorum" diye konuştu.

 

'ÖNCE BARO DİYEREK YOLA ÇIKTIK'

 

Baronun mesleki sorunlarının çözümünde olduğu kadar, hukukun  üstünlüğünü, insan haklarını, bireysel hak ve özgürlükleri savunmak ve geliştirmek, demokrasiye katkı sunmak için aday olduğunu ifade eden Yeşilboğaz, şunları söyledi: "Çevremize ve doğaya sahip çıkmak için, sivil toplum örgütleriyle el ele verip kentin gelişimine destek vermek için, farklılıklarımızı gözetmeden tüm meslektaşlarımızı kucaklayan, cumhuriyet ve demokrasi ile onun kazanımları konusunda ödün vermeden, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında laik, demokrat ve güçlü bir baro için, meslektaşlarımın hayalindeki bir baro için güçlü ve istikrarlı yönetim kadromla birlikte Mersin Barosu Başkanlığı'na talibim. Dayanışmanın, cesaretin ve mücadelenin olmadığı yerde yenilgi vardır. Önce Baro diyerek dayanışmayla, cesaretle ve mücadeleci kimliğimizle çıktığımız bu yolda kazanan Mersin Barosu olsun, kazanan avukatlar olsun."

 

'GENÇ AVUKATLAR MECLİSİ KURACAĞIZ'

 

Yönetimde oldukları dönemde toplumsal sorumluluk çalışmalarının yanında, baroyu ve avukatları güçlendirmek adına projeler geliştirdiklerini ifade eden Yeşilboğaz, " Sorunların ve çözüm önerilerinin tartışılamadığı bir yerde kurumsal ve mesleki anlamda ilerlemek de mümkün değildir. Bu nedenle baromuzda genç avukatlar meclisi kuracağız. Stajyer avukatlarımızdan ve meslekte 5 yıla kadar olan meslektaşlarımızdan oluşacak olan genç avukatlar meclisi aracılığı ile mesleki sorunları ve çözüm önerilerini birlikte tespit edip o doğrultuda projeler üreteceğiz. İnsan Hakları Merkezi ve Mülteci Hakları Merkezi kurmak için girişimlerimiz başlamıştır" dedi.

 

7/24 NÖBET SİSTEMİ UYGULAYACAĞIZ

 

CMK sisteminde değişikliğe gidip, mesleğe yeni başlayan genç avukatlara pozitif ayrımcılık yapacaklarını belirten Yeşilboğaz, " Böylece mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımızın mesleğe başlarken yaşadığı sıkıntıları bir nebze gidermeye çalışacağız. Ayrıca, staj eğitiminde sertifikalı çocuk hakları, çocuk istismarı, kadın hakları, mülteci hukuku eğitimi vereceğiz. CMK’da sadece bu eğitim sertifikalarını alan meslektaşlarımız o görevlendirmeye gidebilecek. Stajyer avukatlarımızın eğitimlerine ve meslek için eğitimlerimize farklı ivme kazandırarak, meslektaşlarımızı daha da güçlendireceğiz. İlçelerimizdeki avukatlarımızın merkezde verilen eğitim ve seminerlere interaktif katılabilmeleri için baro odalarına gerekli sistem kurulacaktır. Meslektaşlarımızın yaşadığı hak ihlalleri ve sorunlarına hiçbir ayrım gözetmeden anında müdahale edebilmek amacıyla 7/24 nöbet sistemi uygulayacağız" ifadelerini kullandı.

 

'HUKUK FAKÜLTELERİNİN AÇILMASI SIKI KURALLARA BAĞLANMALI'

 

Avukatlık mesleğinin sorunlarının her geçen gün arttığına işaret eden Yeşilboğaz, " Bir yandan kaliteli bir hukuk eğitimi sunamayan ve sayıları her gün giderek artan hukuk fakülteleri, diğer yandan meslektaşlarımızın ekonomik sorunları avukatlık mesleğinin geleceğini tehdit etmektedir. Yeni düzenlemelerle avukatların mesleki faaliyet alanı her geçen gün daraltılmaktadır.  Avukatlık Kanunumuzun, çağdaş ve amaca uygun şekilde değiştirilmesini istiyoruz. Hukuk fakültelerinin açılmasının sıkı kurallara bağlanmasını,bilimsel kriterlere uymayanların kapatılmasını, avukatlığa kabul ve stajyerlik sınavlarının ivedi olarak getirilmesini istiyoruz.  Ülkemizde avukatlarımıza yönelik sözlü ve fiili saldırılar her geçen gün artmaktadır. Yargının vazgeçilmez unsurlarından biri olan avukatlara sıkılan kurşunlar, yargıya sıkılmış demektir. Bu tür saldırıların avukatlık mesleğini yürütmemize engel olmayacağını, savunmanın susmayacağını bir kez daha yüksek sesle dillendiriyoruz.  Savunmanın susturulmasına yönelik yapılan her türlü girişimi kınıyoruz" dedi.

 

'SAVUNMA SUSARSA HUKUK SUSAR'

 

15 Temmuz sonrası başlayan OHAL’de KHK’lar ile;  temel hak ve özgürlükleri sınırlandırmaya yönelik tedbirlerin yanı sıra, çok sayıda kanunda da önemli ve kalıcı değişiklikler yapılarak hukukun büyük yara aldığını savunan Yeşilboğaz şunları kaydetti: "OHAL KHK’larıyla yapılan düzenlemelerin çok önemli bir kısmı savunma alanını düzenlemektedir. KHK hükümlerinin çoğunluğu geçici değil, olağanüstü hal süresini aşan kalıcı düzenlemelerdir. Bu KHK’lar insan hakları, parlamenter demokrasi ve hukukun üstünlüğünün üzerinde ciddi tehdit yaratmaktadır. Kısacası OHAL gitti ama izi kaldı. OHAL ülkemizde ve hukukumuzda telafisi olmayan derin izler bırakmıştır. Yargıda yaşanan kaos, toplumun yargıya ve adalete olan güvenini zedelemiştir. Yargı bu sebeple acil olarak güven tesis etmeli, adalet üretmelidir.  Hukuk devletlerinde adaletin vazgeçilmez unsuru olan ve savunma makamını temsil eden avukatlarımız, maalesef her gün bir soruşturma tehdidi altında mesleğini yapmaktadır ve asılsız iddialarla tutuklanmaktadır. Ne acıdır ki, ülkemizde avukatlar müvekkilini savundukları için tutuklanıyor. Savunma hakkı savunmasız bırakılmıştır. Savunma temel bir hak olduğu kadar, aynı zamanda da bir özgürlük biçimidir. Temel hak ve özgürlüklerin sınırlı olduğu bir düzende, yeterli bir savunma yapılabilmesi olanaksızdır. Ülkemizde anti-demokratik uygulamalarla savunma susturulmaya çalışılmaktadır.  Avukatlar mesleğine ve mesleğinin onuruna, cübbesinin saygınlığına her daim sahip çıkmıştır,çıkacaktır. Savunma susarsa, hukuk susar. Hukuk susarsa insanlık da susar. Avukatlar var olduğu sürece savunmayı susturmaya hiçbir makam, hiçbir mevkiinin gücü yetmeyecektir.  Türkiye’de adalet sistemimizin gün geçtikçe geriye gittiğini, tek elde toplanmaya başlandığını görüyoruz.Demokratik ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir toplumda, bireyin ve toplumun en temel güvencesi bağımsız ve tarafsız yargıdır. Maalesef tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitiren hâkimler ve savcıların karşısında,can çekişen hukuk ve adalet sistemimiz, sadece bağımsız yargının savunucusu avukatlarımızın gayretleri ile ayakta durmaya çalışıyor.Savunmaya özgürlük için, bireysel hak ve özgürlükler için mücadelemizi korkusuzca sürdüreceğiz."

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz'ın açıklamasına, ekim ayındaki olağan genel kurulda Yeşilboğaz'ın listesinden katılacak olan ve Önce Baro Platformu'nun önseçiminde belirlenen  Yönetim Kurulu üyeliği adayları Fatma Demircioğlu, Ece Kovan Demirtaş, Mahçe Deprem İnanoğlu, Kazım Yüksel, Muratcan Erdem, Adnan Günbay, Bilgehan Yaşa; Disiplin Kurulu üyeliği adayları Nilay Göksu, Rafet Özer, Özgür Aydın, Sadık Zaimoğlu, Nüvit Beydağ;  Denetleme Kurulu üyeliği adayları Rauf Aydan, Seda Doygun, Cemil Yeral; Türkiye Barolar Birliği delegeliği adayları Halide Mutluay Başar, Levent Demir, Mehmet Zeki Demir, Hakan Kendirci, Özgür Özbek ve Hilmi Kartal Er de katıldı.

Yeşilboğaz'ın açıklamasının ardından, stajlarını tamamlayan ve avukatlık mesleğini yapmaya hak kazanan 14 genç avukat meslek yeminini ederek cüppe giydi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Çocuk Festivali renkli başladı
Çocuk Festivali renkli başladı