Pamukluk Barajı’nda sona gelindi

​Bu yıl sonunda tamamlanması planlanan Barajdan alınacak su ile Tarsus ilçesinde 17 mahalle, Akdeniz ilçesinde 16 mahalle ve Toroslar ilçesinde 4 mahalle olmak üzere toplam 37 mahallede toplam 184.060 dekar arazi sulama suyuyla buluşacak.

Pamukluk Barajı’nda sona gelindi
Pamukluk Barajı’nda sona gelindi admin
Bu içerik 462 kez okundu.

İbrahim NALÇAKAR

 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Mersin’e yaptığı sulama yatırımları ile münbit toprakları su ile buluşturmaya devam ediyor. Bu çerçevede çalışmaların hızla sürdüğü ve 2018 sulama mevsimine yetiştirilmesi hedeflenen Pamukluk Barajı Sulama Projesi ile 184.060 dekar zirai arazi suyla buluşacak.DSİ Genel Müdürlüğü resmi sitesinde yer alan  bilgiye göre

Sulama projesinin su kaynağını Pamukluk deresi üzerinde inşa edilmekte olan Pamukluk Barajı oluşturuyor. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu dolgu tipinde inşa edilmekte olan barajın temelden yüksekliği 135 metreyi buluyor. Depolama hacmi ise 282 milyon metreküp olan barajdan hem sulama hem de içmesuyu alanında fayda sağlanacak, ayrıca barajdan yılda 68 milyon kilowatt.saat enerji üretilecek.

 

SULAMA PROJESİYLE DEKAR BAŞINA 1.410 LİRA GELİR ARTIŞI SAĞLANACAK

Barajdan alınacak su ile Tarsus ilçesinde 17 mahalle, Akdeniz ilçesinde 16 mahalle ve Toroslar ilçesinde 4 mahalle olmak üzere toplam 37 mahallede toplam 184.060 dekar arazi sulama suyuyla buluşacak.

4 metre iç çapında 4.618 metre uzunluğunda tünel ve 1 adet regülatörün inşa edileceği sulama projesinde ayrıca 400 km’ye yakın boru döşenecek. 4.665 adet sanat yapısı ve vanaların inşaat edileceği sulama projesinde bugün itibarıyla yüzde 16 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. 2018 sulama mevsimine yetiştirilmesi hedeflenen projenin hayata geçmesi ile dekar başına 1.410 TL gelir artışı, milli ekonomiye ise yıllık yaklaşık 260 milyon lira katkı sağlanması öngörülüyor.

 

PROJENİN YATIRIM BEDELİ YAKLAŞIK 150 MİLYON LİRA

Sulama projesi yaklaşık 150 milyon lira yatırım bedeli ile inşa ediliyor. Bu projenin hizmete alınması ile birlikte bölgede ziraata dayalı sanayi gelişecek olup bu da bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyini artıracak. Mersin’de inşa edilen sulama projeleri ile yeni istihdam alanları açılacak.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Film gibi hırsızlık kamerada
Film gibi hırsızlık kamerada
Mersin’de
Mersin’de "Çevre'nin 5 yılı" belirleniyor
denizli escort