Advert

Tisan, güzelliğiyle hayran bırakıyor

Tisan, güzelliğiyle hayran bırakıyor
Tisan, güzelliğiyle hayran bırakıyor admin
Bu içerik 320 kez okundu.

 

Elife KUŞKAYA

Mersin’in saklı cenneti Yeşilovacık’ta bulunan Tisan yarımadası, eşsiz doğasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Güney muhabirinin derlediği bilgiye göre

Akdeniz’in saklı cenneti olarak bilinen TisanSilifke’nin Yeşilovacık ilçesinde dağların ardında saklı bir yarımada. Bu adaya virajlı yüksek bir tepe aşılarak ulaşılıyor ancak daha yoldayken değdiğini anlayacaksınız. Sağınızda çam ağaçlarının olduğu orman solunuzda sahil kenarındaki beyaz evleriyle Bodrum’u andıran Tisan Koyu’nun kuşbakışı manzarası sizi adeta büyülüyor. Hem bir an önce aşağıya inmek hem de durup dakikalarca bu manzarayı seyretmek istiyorsunuz

Maviyle yeşilin buluştuğu bu muhteşem koyun Kıbrıs Barış Harekatı sırasında helikopterle oradan uçan bir albay tarafından keşfedildiği söyleniyor. Daha sonra bölgeyi gezen albay arkadaşlarıyla Tisan Yapı Kooperatifi kurarak 1976 yılında bir site inşa ediyor ve tatil bölgesi olan yarımada da adını bu kooperatiften alıyor.Zamanla yazlıkların çoğaldığı Tisan berrak suyu ve sakinliğiyle Ankara başta olmak üzere değişik kentlerden ve yurt dışından gelen tatilcilerin vazgeçilmez adresi oluyor.

Yarımdada doğu ve batı olmak üzere beyaz kumlu, turkuaz renkli iki koy ve doğuya bakan koyun karşısında, tatilcilerin yüzerek gidip gelebilecekleri mesafede iki de ada yer alıyorYarımada doğal güzelliği kadar tarihi kalıntılarıyla da dikkat çekiyor. Bazı kaynaklara göre, yarımadanın geçmişi milattan önce 7. yüzyılda kurulan bir Yunan kolonisi olan Aphrodisias’a kadar uzanıyor.

Buna göre Tisan bölgesi aynı zamanda tanrıça Afrodit’e adanan anlamına gelen antik Aphrodisias (benzer isimle Aydın’da da bir yerleşim olduğundan karıştırılmaması için Kilikya Afrodisiası olarak da biliniyor) yerleşiminin de bulunduğu tarihi bir bölge.

Bugün Tisan adıyla bilinen Aphrodisias antik kenti, beldenin denize uzanan burnunda yer alıyor ve kaynaklara göre doğu ve batı olmak üzere iki limanı varmış. Aphrodisias Doğu Koyu’nun Güneydoğusunda, denizden 7 m yükseklikte, kıyıya 3 m mesafede, M.Ö. 7. yüzyılda yapılıp, M.S. 4. Yüzyılda kiliseye çevrilen mabet bulunuyor.

Bu kiliseden günümüze, haç rölyefli bazı mermer sütunlar, sütün başlıkları, iki sarkofaj ile kitabeli dört adet muhteşem mozaik taban günümüze sağlam olarak ulaşmış. Bu mozaikler tahrip olmaları için kumla örtülmüş.Tisan Adası’nı ilk defa görmeye gelen doğaseverlerden Vedat Elma, şunları söyledi:" Tısan Adası son derece muazzam bir yer. Burada inanılmaz bir doğa var, kuş sesleri, martı sesleri var. Burası gerçekten gezilip görülmesi gereken inanılmaz bir yer. Herkese gelip bu adayı ve güzelliği görmeyi tavsiye ediyorum" Tisan’da konaklamak isteyenler için kiralık evlerin bulunduğu yarımada, Taşucu  günübirlik tekne ve yat turlarının da uğradığı noktalardan birisi. Yarımadanın karşısındaki Dana Adası’na ve birçok güzel koya da uğrayan bu tekne turlarını denemeden ve balıklarla birlikte yüzmeden dönmeyin. Mersin-Antalya karayolunda, Silifke’ye 31 km mesafede Yeşilovacık Mahallesi’nde bulunan Tisan’a özel aracınızla ulaşmanız mümkün.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin balık çiftliklerini istemiyor
Mersin balık çiftliklerini istemiyor
Akdeniz’de ilk sondaj başlıyor
Akdeniz’de ilk sondaj başlıyor