Simit çay parasına sıkma1.5 TL

​Ayaküstü yemek kültürünün önemli ürünlerinden biri olan sıkma ve börekte ise henüz zam görülmedi. Simit zamlarının ardından dükkanının önüne “Simit çay parasına sıkma. 1.5 TL” yazan işletmeci Mehmet Ali Özer, “Un ve peynir türleri zamlandı ama biz zam yapmadık. Şu an simit ve sıkma aynı fiyata geldi” dedi.

Simit çay parasına sıkma1.5 TL
Simit çay parasına sıkma1.5 TL admin
Bu içerik 735 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Un ve susam fiyatlarındaki artışın ardından Mersin’de simit ve poğaça üreticileri bu ürünlere zam yapmış ve 1 lira olan fiyatlar 1.5 liraya çıkmıştı.

Simit ve poğaçaya, un fiyatları gerekçe gösterilerek yapılan zammın ardından dar gelirlerin gözü ayaküstü yemek kültürünün önemli ürünlerinden sıkma ve böreğe çevrildi. Sıkma ve börek işletmecilerinin büyük kısmı ürünlerine zam yapmadı. Birçok yerde sıkma 1.5 liradan, börek 2.5 liradan satışa sunuluyor.

Camişerif Mahallesi’nde uzun süredir hizmet veren Paris Ev Yemekleri adlı dükkanının işletmecisi Mehmet Ali Özer, zam furyasının kendilerini de zor durumda bıraktığını söyledi. Yakın zamana kadar 30 liradan aldıkları 25 kilogramlık çuval un fiyatının son zamanlarda 50 liraya, 35 liradan aldıkları kaşarın 50 liraya, 7 liradan aldıkları lorun 10 liraya çıktığını, patatesin ise geçen yıllara oldukça arttığını ifade eden Özer, “Tüm bunlara rağmen zam yapmamaya çalıştık. Simit ve poğaça 1 lira iken sıkma 1.5 liraydı. Şimdi simit ve poğaça 1.5 lira oldu, sıkma hâlâ 1.5 lira. Dayanabildiğimiz kadar dayanacağız ve zam yapmamaya çalışacağız. Ama maalesef maliyetler her geçen gün artıyor” dedi.

Simit ve poğaça zamlarının ardından dükkanının önündeki menü tahtasına ‘Çay ve simit parasına sıkma. 1.5 TL’ yazan Özer, “Simit ve sıkma fiyatının aynı olduğuna dikkat çekmeye çalıştım. Sıkma simit ya da poğaçaya göre sağlıklı, daha güvenilir bir yemek. Kadın çalışanlarımız hamuru kendileri yoğuruyor, kendileri açıyor, pişiriyor. Bütün bunlar müşterinin göreceği şekilde oluyor. Yani sıkma ve böreğin temizliği, güvenliği konusunda müşteri bir endişe yaşamıyor. Hamurunu görüyor, içine konulan malzemesini görüyor. O noktada sıkma ve böreğe her zaman talep olmuştur. Şu anda da talep oldukça iyi” ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz