Esnaf dolar fırsatçılarına tepkili

​Mersin Çarşı Esnafları Derneği Başkanı Bekir Algüllü, dolar artışını fırsat bilen toptancıların birçok ürüne zam yaptığını belirterek, "Bizler bu zamlardan çok rahatsızız. Gün geçmiyor ki bir arkadaşımız iflas edip kepenk kapatmasın" dedi.

Esnaf dolar fırsatçılarına tepkili
Esnaf dolar fırsatçılarına tepkili admin
Bu içerik 750 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

-Mersin Çarşı Esnafları Derneği üyesi bir grup esnaf, Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenleyerek dolar fırsatçılarına karşı önlem alınması çağrısında bulundu.

Dernek başkanı Bekir Akgüllü, 15 Temmuz darbe girişiminde olduğu gibi, dolar kullanılarak yapılan ekonomik saldırılar karşısında da devletin yanında olduklarını söyledi.

Algüllü, "Son yaşanan ekonomik gelişmeler ve özellikle dolar bahane edilerek ülkemizde hemen her sektörde ardı ardına yapılan kontrolsüz zamlar karşısında son derece rahatsız olduğumuzu belirtmek isteriz. Öyle ki gıdadan kırtasiyeye, mobilyadan hırdavata, okul gereçlerinden akaryakıta her sektörde kontrol edilemeyen ve her gün yapılan yüksek oranda ki zamlar halkımızın alım gücünü çok zayıflatmış ve bu durumdan birinci derece etkilenen esnafımızı siftah edemez duruma getirmiştir" dedi.

Esnafın daha önce 10 liraya sattığı bir ürünü bugün 17 ila 18 liraya alıp 20 liraya satmak zorunda kaldığını ifade eden Algüllü sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler bu zamlardan çok rahatsızız. Özellikle iç piyasadaki doları bahane eden bu fırsatçılara devletimizin bir an evvel dur demesini, gerekli cezai yaptırımları uygulamasını ivedilikle talep ediyoruz. Gün geçmiyor ki bir arkadaşımız iflas edip kepenk kapatmasın. Çarşımızda çok ciddi sorunlar var. Son fiyat artışları çarşıyı kilitlemiş durumda. Kontrol edilemez duruma geldi. Günlük ve haftalık ürün alan arkadaşlarımız var. Toptancıya her gittiğimizde fiyatların anormal derecede yükseldiğini görüyoruz. Ve buna karşı yapacak bir şeyimiz yok. Bizler de toptancılara bağımlı olan, oradan mal almak zorunda olan esnaflarız. Yüzde 40’ı, yüzde 50’yi, sektörüne göre yüzde 60’ı bulan artışlar söz konusu. Toptancıdan aldığımız malları da satamıyoruz. Yani esnaf siftah yapamadan kepenk kapatıyor.”

Mersin Çarşı Esnafları Derneği Başkanı Bekir Algüllü, belediyeye ait çarşılardaki kira sorunu hakkında da açıklamalarda bulundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kiracısı durumundaki Zafer Çarşısı esnafının kira bedelleri artışının Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlendiğini kaydeden Algüllü, TÜİK’in ÜFE oranını yüzde 32,5 olarak açıklaması nedeniyle esnafın bu dönem yıllık kirasını yüzde 32.5 zamlı ödeyeceğini söyledi.

Algüllü, “Şimdi soruyoruz. Yıllık yüzde 32,5 kira artış oranı piyasanın bu şartlarında kabul edilebilir ve ödenebilir bir rakam mıdır? Maalesef bu ÜFE oranıyla kiramızı ödememiz ve ayakta durmamız mümkün görünmemektedir. Bizler bırakın ayakta durmayı günü kurtarma derdine düşmüş vergi veren, istihdam sağlayan, ülkesine bağlı esnafız. Ancak bu durum düzelmezse kepenk kapatmalar daha da artacak ve tarihi çarşılarımız sessiz çarşıya dönüşecektir” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın sürekli esnafın içinde olduğunu belirten ve bu sorunu çözeceğine inandıklarını kaydeden Algüllü, “Çarşıda gördüğünüz gibi birçok dükkan boş zaten. Boş dükkana yüzde 32.5 zam geldiğini düşünelim. TÜFE oranıyla ilgili sıkıntımıza devlet ve belediye kulak vermeli. Aksi halde bizim çarşımızın da Çamlıbel’den farkı kalmayacak. Biz kepenk kapatarak gösteri yapmak istemiyoruz. O da bir protestodur ama biz o yöntemi uygulamadık. Biz sesimizin duyulacağını ümit ediyoruz. Devletin ilgili birimlerinin bu nazik çağrıya yanıt vermesini ümit ediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz’ı seviyoruz, kendisinin bize yardımcı olacağını umuyoruz. Çarşılarda yenileme projeleri var ama bunlar yeterli gelmiyor. Çiçek pasajından başlandı ama Zafer Çarşısı ve Kasaplar Çarşısı ile ilgili adım atılmadı. Zaten Zafer Çarşısı gezerseniz esnafın yüzde 60’ının kapalı olduğunu yüzde 40’ın da can çekiştiğini göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Ercik'ten 23 Nisan kutlaması
Çocuk Festivali renkli başladı
Çocuk Festivali renkli başladı