‘Hicret Hakikate Yürüyüştür’

​Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü,1 Muharrem Hicri yılbaşı münasebetiyle yazılı basın açıklamasında bulundu.

 ‘Hicret Hakikate Yürüyüştür’
 ‘Hicret Hakikate Yürüyüştür’ admin
Bu içerik 722 kez okundu.

 Açıklamasında ,Hicretin önemini anlatan  Görgülü,Müslümanların  dini inançlarını yaşayamadıkları için hicret ettiklerini belirterek, “Onlar birer Arap olarak her türlü hakka sahiptiler, fakat birer Müslüman olarak bu hak ve hürriyetlerden mahrumdular.Islama gönül vermiş, kalbine Allah ve peygamber sevgisi yerleşmiş müminler niçin hicret ediyordu.? Kurulmuş bulunan düzenlerini,evlerini barklarını bağ-bahçelerini niçin terk edip gidiyorlardı..İşte bunu anladığımız da hicretin ne mana ifade ettiğini daha iyi anlarız. Hicret Hakikate Yürüyüştür” Dedi

Görgülü açıklamasında aynen şunları söyledi: “Bugün 1 Muharrem 1440 Yani yeni bir hicri yıla girdik .Hicret İslâm tarihinin en önemli bir olay, Muharrem ayıda önemli bir zaman dilimidir. Hz. Ömer'in halifeliği esnâsında, Hz. Peygamber'in hicret ettiği yılın 1 Muharrem'i olan 1 Temmuz 622 tarihi "Hicri-Kamerî Takvim" için "takvim başı" olarak kabul edilmiştir. Muharrem ayının ilk gününü dolayısıyla yeni bir hicri yıla girmiş bulunuyoruz. Hicret, Müslümanları, müşriklerin zulmünden kurtarmış, İslâm'a yayılma imkânı sağlamış, böylece İslâm inkılâbının başlangıcı olmuştur. Hicret hadisesi tarihte olup bitmiş bir olay değildir, bir müminin hayatının her safhasında örnek olması gereken bir hadisedir. Müslüman bu hadiseyi örnek alarak `kötü huylardan iyi huylara peygamber ahlakına hicret etmelidir. Hicret İslam tarihinde eşsiz bir olaydır. Çünkü İslami fetih ve zaferlerin kapısı olmuştur. Tarihte oynadığı rol bakımından müstesna bir yere sahiptir.

Müslümanlar dini inançlarını yaşayamadıkları için hicret ettiler. Onlar birer Arap olarak her türlü hakka sahiptiler, fakat birer Müslüman olarak bu hak ve hürriyetlerden mahrumdular.

İslama gönül vermiş, kalbine Allah ve peygamber sevgisi yerleşmiş müminler niçin hicret ediyordu.? Kurulmuş bulunan düzenlerini,evlerini barklarını bağ-bahçelerini niçin terk edip gidiyorlardı..İşte bunu anladığımız da hicretin ne mana ifade ettiğini daha iyi anlarız.

Hicret; Şirkten -Tevhide,

Küfürden- İmana

Dalaletten- Hidayete

Tefrikadan- Kardeşliğe

Bidatten -Sünnete

Adavetten-Muhabbete Gidişin Adıdır. Zulme Boyun Eğmeme İradesinin Sergilenmesidir.Hicret, Zilleti Kabul Etmeme Ya Da Her Türlü Fedakarlığı Yapabilme İradesidir.

HİCRET İYİLİĞİ EGEMEN KILMA HAREKETİDİR

İnancıyla yaşayabilmenin insanlıktan ayrılmayacak bir hadise olduğunu göstere bir ölçüdür.Hicret, inancın üstünlüğünü göstersen, aynı zamanda fikri ve inancı için eşsiz bir göç hadisesidir.Hicretle birlikte insanlığın kurtuluşu ve İslam inkılabının başlangıcı olmuş,İslam dini hicret sayesinde istikbaline kavuşmuş ve böylece yayılma imkanı bulmuştur.Hicret konusunda en önemli hadiselerden biride peygamber efendimizin azametidir. Onun metin iradesi ve sabrıyla en müşkül anlarda bile kalbine hiç yeis- korku , gelmeksizin güçlüklere göğüs gerdiğini görürüz.

Hz Ebu Bekir’in yolculuk esnasında gösterdiği vefa örneği ,Hz. Alinin ölümü göze alarak peygamber efendimizin yatağına yatması dünyada eşine az rastlanır bir hadisedir .Batıda insanların kendi babasına bile bir bardak çayı karşılıksız vermediği, günümüz insanının her şeyi ile dünyevileştiği bir zamanda, Ensar ve Muhacir arasında kurulan kardeşlik köprüsü ,Allah rızası için Mekke de her şeyini bırakıp inancı için Medine ye hicret eden muhaciri bağrına basması günümüz insanının her zamankinden daha çok muhtaç olduğu bir davranış örneği değil mi.?

Artık her Müslüman Hicri yılbaşını bir nefis muhasebesi yapmalı, Tüm camiamızın, ülke insanımızın ve Müslüman kardeşlerimizin hicri yeni yılını kutluyor tebrik ediyorum,Hicri yılbaşının ve Muharrem ayının bütün ümmet için uyanışın dirilişin insanlık içinde bir hidayet vesilesi olmasını İslam dünyasındaki kan ve gözyaşının ,ülkemizdeki terör ve anarşinin bir an evvel sona ermesini Rabbimden niyaz ediyorum”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz