Andın okullarda tekrar okutulmasını istediler

Cumhuriyet Kadınları Derneği Mezitli Şube Başkanı Günsel Bozkurt, Andın okullarda tekrar okunmasını istedi. Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunan Bozkurt “Pedagojik olarak andımızın gerekliliğini bu formasyonu almış öğretmen Milli Eğitim Bakanımızın iyi ve doğru değerlendirerek okullarımızda tüm çocuklarımıza okutulmasının sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Andın okullarda tekrar okutulmasını istediler
Andın okullarda tekrar okutulmasını istediler admin
Bu içerik 2435 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

-Cumhuriyet Kadınları Derneği Mezitli Şube Başkanı Günsel Bozkurt dernek üyeleri ile birlikte Andın okullarda tekrar okutulması ile ilgili Mersin Gazeteciler Cemiyetinde açıklama yaptı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak; ilkokullarda her gün çocukların ilk derse girerken hep birlikte okuduğu "Andın" ana sınıfından başlayarak en az 9.sınıfa kadar çocuklara okutulmasını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan talep eden Bozkurt, “Kurucumuz, kurtarıcımız, büyük liderimiz Atatürk döneminde Milli Eğitim Bakan; Reşit Galip tarafından yazılarak çocuklarımıza 1933 yılından ben okutulan andımız ne yazık ki 80 yıl sonra, 2013 yılında kaldırıldı Bu durum çocuklarımızın doğru eğitimini, milli ve manevi değerlerimizi kazanmalarını engelleyen büyük bir hata olmuştur” ifadesini kullandı.

ANDIMIZDAKİ SÖZLER İN NERESİ YANLIŞ?

Andımız’da bulunan “Türk'üm doğruyum çalışkanım, ilkem küçüklerimi korumak büyüklerimi saymak, yurdumu milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm yükselmek, ileri gitmektir... Varlığım, Türk Varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türk'üm diyene!" ifadelerinin, öğretisinin nesi yanlıştır ki kaldırıldı? diye soran Bozkurt şöyle devam etti: “Andımızın kaldırılması ülkemizin düşmanlarını, bizi bölüp parçalamak isteyen emperyalistleri sevindirmiş, Aziz Milletimizi ise derinden üzmüştür. Binlerce yıldır her karışını şehit kanlarıyla sulayarak ve hala, her gün şehit vermeye devam ederek Vatan eylediğimiz bu aziz toprakları savunmak, büyüğüyle küçüğüyle tüm Milletimizi çok sevmek, uğruna her türlü fedakârlığı yapmak ülküsü ve Türk Milleti olmaktan gurur duymayı öğreten bu ant. Bu eğitim her çocuğumuza çok gereklidir”

Bozkurt, Jeopolitik ve jeostratejik açıdan dünyanın en zor, en önemli ve en değerli coğrafyasında bulunan vatanı korumak için Andımız’daki değerleri benimsemiş nesiller yetiştirmenin zorunluluk olduğu vurgulayarak şunları söyledi: “Andımızdaki " Ne mutlu Türk'üm diyene "ifadesi her türlü etnik, dini, vazgeçilemez şartı Ulus Devlet olabilmektir. Güçlü bir Ulus Devlet için; güçlü, onurlu ve özverili bir millet inşa etmek şarttır. Dünyanın pek çok ülkesinde 72 milletten oluşan ABD’de bile eğitimde tüm çocuklara benzer öğretiler verilmekte, vatanseverliği özendiren antlar okutulmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunuyoruz; Pedagojik olarak andımızın gerekliliğini bu formasyonu almış öğretmen Milli Eğitim Bakanımızın iyi ve doğru değerlendirerek okullarımızda andımızın tüm çocuklarımıza okutulmasının sağlanmasını istiyoruz.”

Erdoğan 'Andımız' In Neden Kaldırıldığını Açıklamıştı

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  Başbakanlık dönemi sırasında AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada "Andımız uygulaması 1933'te başladığını belirterek,“Metin yazarı tartışmalı bir isim olan doktor Reşit Galip'ti. Galip Türkçe ezan zulmününde yazarlarındandı. Her sabah Türküm demekle Türk olunmaz.Andımız olarak bilinen metnin yazarı Reşit Galip insanları kafataslarına göre sınıflandırıyordu"açıklamasında bulunmuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz