‘Uyarı dikkate alınmadı!’

CHP Mersin eski milletvekili Fikri Sağlar’ın Brezilya'dan Mersin'e gelen "Nada" adlı gemideki hayvanlardan Şarbon hastalığı yayıldığı iddiasına, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Mersin milletvekilleri Cengiz Gökçel, Alpay Antmen ve Ali Mahir Başarır da dahil oldu. Tarım İl Müdürlüğü “Mersin’de şarbonla ilgili herhangi bir şüpheli hayvan bildirimi ya da hayvan karantinası söz konusu değil’ derken, İddiaya ilişkin MGC’nde düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan AdilAktay, hastalığının Brezilya’dan Mersin’e gelen ‘Nada’ adlı gemideki büyükbaş hayvandan yayıldığını ileri sürerek, Yetkililere geminin karantinaya alınmasını ve hayvanların bağımsız veterinerler tarafından incelenmesini istediklerini, ancak talebin dikkate alınmadığını söyledi.

‘Uyarı dikkate alınmadı!’
‘Uyarı dikkate alınmadı!’ admin
Bu içerik 769 kez okundu.

Abidin YAĞMUR

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Mersin Limanı’ndan denetimsiz şekilde yurda sokulan ithal hayvanların getirebileceği hastalıklar konusunda yetkilileri uyardıklarını, bu uyarılardan 6 ay sonra şarbon vakası görüldüğünü belirterek, “Tarım Bakanı vatandaşımız güvenle et yiyebilir diyor. Siz önce hayvanlar hangi gemiyle geldi onu açıklayın. Hayvanlar karantinaya alındı mı alınmadı mı, onu söyleyin. Hamaseti bırakın, önce sorumluluğunuzu yerine getirin” dedi.  CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır da,  “Herhalde kendi parasıyla hastalık ithal eden tek ülkeyiz” ifadelerini kullandı. CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Mersin milletvekilleri Cengiz Gökçel, Alpay Antmen ve Ali Mahir Başarır ile düzenlediği basın toplantısında şarbon skandalını değerlendirdi. Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen toplantıda konuşmasına, şarbon iddialarıyla anılan Kazanlı halkının sitemini ileterek başlayan Aktay,  “Buraya gelmeden önce Kazanlı’da halkla ve kanaat önderleriyle temasımız oldu. Talepleri var. Soyut açıklama yapan Adana Valisi’ne ve diğer yetkililere, belde ismi verdiği için kırgınlar. Belde ismi verdiği için beldeye davet ediyorlar. Somut bir delile dayanmadan, soyut iddialarla şarbon vakasının Kazanlı’dan çıktığının söylenmesine tepkililer. O sözü edilen kasap Kazanlı’da değil. Çağdaşkent, Sağlık ve Kurdali mahallelerinde o isimle kasap var. Ama Kazanlı’da yok. Bu tür gerçek dışı açıklamalar devlet adamlığı ciddiyetine yakışmıyor. Kazanlı halkı Adana Valisi’nin Kazanlı’da ağırlamak istiyor” dedi.

23 Şubat 2018 tarihinde dönemin milletvekilleri ve hayvan hakları savunucuları ile birlikte basın toplantısı yaptıklarını ve “Mersin Limanı’ndan kötü kokular geliyor” dediklerini hatırlatan Aktay, “Brezilya’dan 27 bin büyükbaş hayvan getiren Nada isimli gemi hakkında uyarmıştık. Yetkililere gemiyi karantinaya alın ve hayvanları bağımsız veterinerler incelesin demiştik. 6 ay sonra bugün Türkiye şarbon vakasıyla karşı karşıya.6 ay önce Mersin’e kötü koku yayan zihniyet bugün maalesef Türkiye’nin dört bir yanına hastalık bulaştırıyor. 6 ay önce Mersin Limanı’na gelen 27 bin baş hayvanın sağlıksız koşullarda olduğu daha gemi yola çıkmadan Brezilya’da tespit edilmişti. Brezilya yargısı sevkiyatı durdurmuştu. Ama Türkiye konsolosluğu girişimiyle gemi yola çıkarıldı ve Mersin’e geldi.  O hayvanlar adeta kaçırılarak yurda sokuldu. Uyarılarımız dikkat alınmadı ve bugün yurdun dört bir yanında şarbon vakası var” ifadelerini kullandı.

Vatandaşın şarbon hastalığından endişe etmekte olduğunu ifade eden Adil Aktay, “Ama Tarım ve Orman Bakanı, tıpkı Çernobil nükleer faciasından sonra çay içerek şov yapan bakan gibi ‘vatandaş et yiyebilir’ diyor. Siz önce hayvanlar hangi gemiyle geldi onu açıklayın. Hayvanlar karantinaya alındı mı alınmadı mı, onu söyleyin. Hamaseti bırakın, önce sorumluluğunuzu yerine getirin. Bugün şarbon olur, yarın bir başka hastalık. Türkiye, hayvancılıkta yerli üretimi korumaz ve teşvik etmezse,  bu iktidar, yerli ve yabancı gıda tekellerinin güdümünde kalmaya devam ederse, daha pek çok, büyük sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabiliriz. Ülkemizin hayvan varlığını artırmak üzere, uzun vadeli planların hayata geçirilmesi artık ertelenemez bir zorunluluktur. Bunu yapmadığı sürece, hem ülke ekonomisini hem de halk sağlığını bile isteye tehlikeye atma vebali Ak Parti iktidarının üzerindedir” diye konuştu.

‘YERLİ VE MİLLİ TARIMA DÖNMEK ZORUNDAYIZ’

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel de,  “Şarbonun, yurtdışından gelen hayvanlarla geldiği ortada. Neden biz hayvan ithal ediyoruz. Biz yakın zamana kadar hayvan ihraç eden bir ülkeydik. Bugün yurtdışından hayvan getiriyoruz.  Mutlaka yerli ve milli üretime dönmek zorundayız. Bunun içinde başta küçük aile işletmeleri başta olmak üzere çiftçimizi her alanda desteklemeliyiz.

Gıda ürünü İhraç ederken de, ithal ederken de belli şartları yerine getirmek zorundasınız. Brezilya’dan gelen bu hayvanların aslında 10 gün karantinada tutulması gerekiyordu. Kontrolünün ülkemizde yetişmiş veterinerlerce yapılması gerekiyordu. Limana gelir gelmez bu hayvanların içeri alındığı söyleniyor. Polonya’dan gelen sağlıksız etlerin, Lehçe bilen personel olmadığı için Türkiye’ye girdiğini açıklayan da zaten bakanlık yetkilerinin kendisidir” ifadelerini kullandı.

‘PARAMIZLA HASTALIK İTHAL ETTİK’

 CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır da, “Herhalde kendi parasıyla hastalık ithal eden tek ülkeyiz. Burada bir görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma suçu var. Halk sağlığını, halk güvenliğini tehlikeye sokmak da bir suç. Şarbon vakası görülen yerlerde gerekli soruşturmanın yürütülüp yürütülmediğini takip edeceğiz” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise  “Türkiye tarihinde görülmemiş bir aymazlık yaşanıyor. Mevzuat uygulanmıyor artık. Hiçbir şekilde mevzuata uymadan, liyakate dikkate almadan kadrolaşarak Türkiye’yi hukuksuz bir rejime götürüyorlar”  ifadelerini kullandı.

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ ŞARBON İDDİALARI YALANLANDI

Öte yandan,Mersin İl Tarım Müdürlüğü, sosyal medyada kent genelinde şarbon hastalığı görüldüğü iddialarla ilgili paylaşımları yalanlayarak, “Mersin’de, şarbonla ilgili herhangi bir şüpheli hayvan bildirimi ya da hayvan karantinası söz konusu değildir” açıklamasını yaptı. . İddiaların gerçek dışı olduğu belirtilen açıklamada  “İlimizde Şarbon hastalığı varmış gibi bazı sosyal medya kullanıcıları ve basında çıkan spekülatif haberler halkımızı tedirgin etmektedir. Halkımızdan gelen ihbarlar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerince anında değerlendirilmektedir.  Mersin il Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerince alınan numuneler Bakanlığımız Resmi Laboratuvarlarına gönderilmiş olup, bugün itibariyle gelen sonuçlarda Şarbon (anthrax) olmadığı anlaşılmıştır. Halkımızın bu asılsız ve spekülatif haberlere itibar etmemesi gerekir” denildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz