Talay sertleşti!

CHP’den Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan eski Kültür Bakanı İstemihan Talay, beton ekonomisine karşı olduğunu belirterek,”Ben beton ekonomisine karşıyım. Bir yerde kaldırım yap, 3 sene sonra boz, yenisini yap. Bu hem israftır hem de ilkel belediyecilik anlayışıdır” dedi. Talay, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz’ın, belediye çalışmalarının duyurulduğu bilboardlarda kendi fotoğraflarına da yer vermesini ‘Saddam Hüseyin’in de her yerde fotoğrafları vardı’ sözleriyle eleştirdi. Talay, “Benim aday olduğum noktada Tarsuslu bir başka adayın kazanma şansı yoktur” diyerek Tarsuslu olan Kocamaz’a meydan okudu.

Talay sertleşti!
Talay sertleşti! admin
Bu içerik 1429 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Eski Kültür Bakanı İstemihan Talay, CHP’den Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığıyla ilgili olarak Tenis Kulübü’nde gazetecilerle bir araya geldi. Aday adaylığı konusunda Ankara’da, parti genel merkezinde de bir açıklama yapacağını kaydeden Talay, o toplantıdan önce Mersinli gazetecilerin sorularını yanıtlamak istediğini söyledi.

“Bu toplantının manşeti bizzat toplantının kendisidir. Bu toplantı, Türkiye’de ve Mersin’de değişime, iyi yönde değişime olan ihtiyacı gösteriyor” diyen İstemihan Talay,  iyi yöneticilerin demokratik bir ortamda basından faydalanmayı istediğine, tek adamlık hevesinde olanların ise basının susturulması için tedbirler aldığını savundu.

Talay, “Bugün Türk basınında sansür var. Büyük basın yayın kuruluşları el değiştirdi. Gerçekleri yazmakta tereddüt eden, halktan yana gerçekleri yazdığında risk altında olan bir basın var. Türkiye’de de, Mersin’de, basının denetleyici gücünü kabul etmeyen bir anlayışın olduğunu biliyoruz. Basın için demokratik yönetim anlayışı hava gibi, su gibi vazgeçilmezdir. Yerel basının görevini yapamaması, basının bazı konuları gündeme getirememesi, bazı konuları gündeme getirdiğinde bazı yaptırımlarla karşılaşması o kent için kayıptır. Görevi devraldığımızda basın bizim en büyük yardımcımız olacak. Her konuda onların görüşleri bizim işimizi kolaylaştıracaktır. Yalan olmayan, hakaret içermeyen eleştirileri de dikkate alınacaktır.  Yaşadığımız yerdeki sorunların gündeme getirilmesi basının demokratik işleyişinin parçasıdır. Öyle noktalar olur ki vatandaş bize ulaşamıyorsa basın vasıtasıyla ulaşır. O sorun çözülür ve bu hepimizin başarısı olur” dedi.

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı İstemihan Talay toplantıda neden aday olduğu, partilerin ittifak tartışmaları, önseçim tartışmaları ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz’ın 4 yıllık performansı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Talay’ın açıklamalarından bazı satırbaşları şöyle:

‘BU HIRSIMIN NEDENİ…’

 

“Beni, senelerdir siyasetin içinde olan, siyasetin inişlerini çıkışlarını yaşamış, duygusal sınırları aşmış ve acaba bu halka nasıl hizmet edebilirim diyen bir arkadaşınız olarak, Mersin’e nasıl katkı sunabilirim diyen bir insan olarak algılarsanız benim için en büyük mutluluk kaynağı olur. Bazıları diyebilir ki arkadaş genel müdürlük yaptın, kaymakamlık yaptın, 4 dönem milletvekilliği yaptın, bakanlık yaptın, bu ne doymazlık, bu hırsının temeli nedir diyebilir. Bu hırsın temelinde yatan tek gerçek bu bilgimi, bu birikimimi topluma nasıl verebilirim duygusundan, hevesinden başka bir anlam taşımıyor. Bu tür işlere girişmenin, bu tür adaylıkların iğneli fıçı olduğunu bilirim. Ama şairin dediği gibi ben yanmazsam, sen yanmazsan kim yanacak? Dolayısıyla hepimiz son nefesimize kadar bu ülkede taş üstüne taş koyabileceksek bundan kaçmamamız lazım.”

‘BASIN REHBERLİK ETMELİ, ADAYLARI SORGULAMALI’

 

“Basın olarak adayları tek tek ya da bütüncü olarak sorgulayın. Demokratik bir yönetim için hangi iradesi var.  Bu konuda hangi sözleri veriyorlar. Kapalı kapılar arkasında yönetim mi icra edecekler yoksa halkın fikrini alan, herkesi dinleyen bir yönetim mi icra edecekler.  Basın bunları sorgulamalı. Sizler burada yansıtan değil, rehberlik eden, yön veren bir görev üstlenmelisiniz.”

‘ANKARA MERSİN’DEKİ BELEDİYEYİ DE İDARE ETMEK İSTİYOR’

 

“Türkiye’de bir tek adam rejimi kurulduğu bir gerçek. İster şu partiden ister bu partiden olun bu gerçeğin bilinmesi, artık anayasal bir gerçek olarak kabulü,  bir parti propagandası olmaktan çıktı. Her şeyi tek adam belirliyor. Yerel seçime giderken aynı tek iradenin yerel yönetimleri  de ittifak sistemi ile tek elde toplama, ta Ankara’dan yönetme hedefini koyduğunu biliyoruz. Bu ittifak girişimlerinin arkasında yatan gerçek, nasıl Ankara’da her şeyi bir kişi belirliyorsa, o bir kişinin Mersin’e kadar uzanan gücüyle, kendisinden olan bir yapıya talimat verip kendisinin düşünceleri ve kararları doğrultusunda bir yönetim uygulaması çabasından başka bir anlam taşımıyor. O zaman şunun üzerinde durmak lazım. Biz Mersin’imizde özgür bir anlayış içinde bir yönetim mi ortaya koyacağız. Yoksa Ankara’nın iradesini Mersin’de de aynen yürüten bir iradeye mi teslim olacağız. Dolayısıyla bizim vatandaşları yönlendireceğimiz unsur bu demokratik yönetim anlayışı olmalıdır. Özgür iradeli bir belediyenin olması burada herkesin yararına olacaktır.”

‘ADAY OLURSAM YÜZDE 45 OY ALIRIM’

 

“Yerel seçimlerde adayın önemi yüksek. Bazen aday yüzde 10 artı oy getirebilir, bazen aday yüzde 10 oy kaybına neden olabilir. Hiç kimseyle kavga etmeden,  ayrım yapmadan, etnik, inançsal ve partisel farklılıkları dikkate almadan görev yaptık. Bu çalışma ve hizmetler bugün gittiğimiz her yerde karşımıza övgü ve teşekkür olarak çıkıyor. Klasik siyasette kim bana oy vermişse onun yolunu yaparım denir. Ben bunun tam tersi anlayışla bakanlık yaptım.  Geçmişten bu yana sürdürdüğüm birlik anlayışı partimizde de sürecektir. Adayımız kim olursa olsun birlikte çalışma iradesini göstereceğiz.  Aday olursam hem partimizden başka partilere giden oyları geri alırız, hem de başka partilerden oy alırız. Yüzde 45 oranında oy alabileceğime ve seçilebileceğime inanıyorum. Yüzde 45 oy benim için ulaşılabilir bir hedef. Bunu başarabileceğime inanıyorum.”

‘MHP’NİN OYU YÜZDE 14’E DÜŞTÜ’

“İttifaka genel merkezimiz karar verir. Seçimler de tıpkı bir savaş gibi, satranç gibi rakibin hamlesine göre hamle yapmanız gereken alanlar.  Partimiz, rakiplerin hamlelerine göre hamle yapacaktır. Ama kendimize güveniyoruz, Mersin’de her kesimden oy alabileceğimize ve seçimlerden başarıyla çıkabileceğimize inanıyoruz. Seçimler en iyi kamuoyu yoklamasıdır. 2014 yerel seçimlerinde yüzde 32 oyla belediye başkanlığını kazanan partinin oyları son seçimlerde yüzde 14’lere kadar düştü. Dolayısıyla mevcut yönetimin vatandaş arasında olumsuz karşılandığı bir gerçek. Somut olaylara, dosyalara girmeden, incelemeden kararlama edebiyatı yapmak bana yakışmaz. O göreve seçildiğimizde dosyalar bağımsız denetlemecilerce incelenecek.”

‘ÖNSEÇİM YA DA MERKEZ YOKLAMASI PARTİDE SARSINTI YARATMAZ’

“Önseçim konusunda şunu söyleyebilirim. Parti içindeki sıkıntıların ardından daha fazla zaman kaybetmeden adayımızı belirleyip yola çıkmamız gerekir. Kendi içimizde bir yarıştan ziyade başka partilerle yarış içinde olduğumuzu düşünürsek ben genel merkezimizin alacağı önseçim ya da merkez yoklaması kararının partide bir sarsıntı yaratacağını sanmıyorum.”

 

‘BENİM ADAY OLDUĞUM YERDE BAŞKA TARSUSLU KAZANAMAZ’

“Tarsus’ta yaptığımız hizmetler ortada. Benim aday olduğum noktada başka bir Tarsuslu adayın şansı yoktur. Olamaz. Bu her alanda yapılan hizmetlerin sonucudur.  Sadece kamusal hizmetlerin değil, kişisel hizmetlerin de sonucudur. O açıdan bir adaylık durumunda Tarsus’un bütüncül şekilde bize destek vereceğini düşünüyorum.”

‘SADDAM HÜSEYİN’İN DE HER YERDE RESMİ VARDI’

 

“Ben belediye başkanı olduğum zaman yollarda, sokaklarda başıma kep takıp bu işleri biz yapıyoruz diye poz verdiğim fotoğraflar görmeyeceksiniz. Ben 1983 yılında Irak’a gittim. Bir sokakta mareşal Saddam resmi, bir sokakta bir çocuğu seven Saddam resmi, bir sokakta elinde silah olan Saddam resmi. Bunu görünce Ortadoğu ülkeleriyle Türkiye arasındaki farkı anladım. Atatürk’e bir kez daha saygı duydum. Şimdi bakıyorum Türkiye her alanda Iraklaşma tavrı içinde. Bu değişik illerde böyle, Ankara’da böyle ve Maalesef Mersin’de de böyle. Birkaç arkadaş bir araya gelmişler,  biz aileyiz diye fotoğraf çektirmişler.  Bunlar bana göre bize yakışan özellikler taşımıyor. Başkan seçilmem durumunda böyle şeyler yapmayacağız.”

 

‘BELEDİYE İSRAF YAPMAYACAK’

 

“Ben beton ekonomisine karşıyım. Bir yerde kaldırım yap, 3 sene sona boz.  Yenisini yap. Bu israftır. Hem de ilkel belediyecilik anlayışıdır. Belediye başkanının yapması gereken eldeki kaynağı başta tarım olmak üzere üretime yönlendirmektir.”

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz