‘Et çok pahalı ama hayvancılık yapanlar zengin değil’

Gülnar-Ermenek Karayolu üzeri Olukpınar Köyü civarından hayvancılıkla uğraşan Bayram-Fatma Yüksel çifti sarp kayaların dibinde yaşam savaşı veriyor. Aydınlanmayı güneş panellerinden sağlayan Yüksel çifti zor hayat şartlarına rağmen hallerine şükrediyor.

‘Et çok pahalı ama hayvancılık yapanlar zengin değil’
‘Et çok pahalı ama hayvancılık yapanlar zengin değil’ admin
Bu içerik 1528 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Bayram-Fatma Yüksel çifti, Gülnar’dan Ermenek’e giderken Olukpınar Köyü’nü geçince çoğu insanın üzerine kaya düşmesinden endişe ettiği için durmaktan çekindiği sarp kayaların dibinde 10 yıldır  hayvancılık yaparak  hayat mücadelesi veriyor.. Sarp kayaların dibinde üzerini çinko ve çadır ile kapladıkları çardak şeklindeki evlerinde yaşayan Yüksel çifti hayvancılığın oldukça zor olduğunu dile getiriyor. 
Kendilerinin Ermenek’in Yalındal köyünden olduklarını bulundukları bölgeninde köylerine bağlı olduğunu ifade eden Bayram Yüksel 10 yıldır burada hayvancılık yaptıklarını söylüyor. Hayvancılık yapmanın oldukça zor ve meşakkatli bir iş olduğunu söyleyen Bayram Yüksel “Et çok pahalı  ama, hayvancılık yapanlar zengin değil. Ne olursa olsun helal kazanç sonunda
“diyerek çaresizliğini özetliyor. Yaz, kış burada yaşadıklarını anlatan Yüksel kışın işlerinin daha zor olduğuna dikkat çekiyor. 
Sosyal güvence olarak Bağ-kur yatırdığını anlatan Yüksel, aydınlanmayı güneş panelleri ile sağlıyor. İşlerinin iyi ya da kötü tarafı ile ilgili soruya Bayram Yüksel, “İyi kötü tarafı olup ta yaşayıp gidiyoruz işte. Haliyle burada yaşamak zor. Hayvancılık zor. Kolay değil. Hayvanları otlatıyoruz ama yem de veriyoruz. Yem pahalı. Bir torba yem olmuş 70 lira. Sütünden peynir yapıyoruz. 20-25 liraya satıyoruz. Kurtarıyor kurtarmıyor oluyor bir şeyler” şeklinde cevap verdi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz