Advert

HDP'den saldırıya tepki

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl teşkilatı tarafından partilerinin İstanbul İl Başkanlığına yönelik silahlı saldırıya tepki gösterildi. HDP Mersin İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yapan İl Eş Başkanı Mehmet Alış, saldırının planlanmış, programlanmış, hem partilerine hem de Türkiye’deki demokratik kamuoyuna dönük bir mesaj olduğunu belirtti.

HDP'den saldırıya tepki
HDP'den saldırıya tepki admin
Bu içerik 370 kez okundu.

  Esra Şaşi Yağmur

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Başkanlığı'na yönelik silahlı saldırıya HDP Mersin İl Teşkitatı tarafından tepki gösterildi. HDP'liler İl Başkanlığı önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

HDP Mersin İl Eş Başkanı Mehmet Alış, önceki gün saat 15.00 sıralarında partilerinin İstanbul İl Örgütüne silahlı bir saldırı yapıldığını hatırlattı.

Saldırı olayının bireysel bir hareket olmadığını ifade eden Alış, "Bir kişi gündüz vakti gelip İstanbul il binamıza ateş açıp elini kolunu sallayarak ilçe emniyete teslim olabiliyor. Sabahtan akşama kadar, Cumhurbaşkanından İçişleri Bakanına kadar HDP’ye yönelik sarf edilen kışkırtıcı sözler toplum nezdinde böyle bir harekete dönüşüyor. Biz siyasal bir partiyiz, yapmış olduğumuz tüm demokratik çalışmalar politik faaliyetlerimizin sonucudur, bu ülkenin ve bu toprakların birleştirici gücüyüz. Faaliyetlerimizin kendilerinin önünü kestiğini düşünen iktidar bloğunun bize karşı kurduğu söylemler insanları kışkırtmaya dönüktür. Bu eylem de bunun sonucudur" dedi.

Siyasi iktidarın Türkiye’de oluşturduğu dil, üslup ve söylemin saldırılara zemin hazırladığını bir kere daha deneyimlediklerini ifade eden Alış, "Biz biliyoruz ki bu saldırı, planlanmış, programlanmış, hem partimize hem Türkiye’deki demokratik kamuoyuna dönük bir mesajdır. Bu, mesajı vermek isteyenleri güçlendirecek, hedefine ulaştıracak değildir kuşkusuz. Çünkü daha ağır, daha ciddi saldırılara maruz kaldık, mücadelemizi kesintisizce sürdürerek Türkiye’nin demokratik muhalefet partisi haline gelmiş bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

"Biz bu saldırıları daha önce de gördük. Defalarca bu çeşit saldırıların karşısına dikildik, milletvekillerimiz, sözcülerimiz bu saldırıların mağduru oldu, hayatlarını kaybedenler oldu" diyen Alış,

"Şimdiye kadar hiçbir yerde diz çökmedik. Bu çeşit saldırıları bize yöneltenler diz çökmeyeceğimizi gayet iyi biliyorlar. O yüzden bu saldırı bizi korkutmak bizi geriye püskürtmek için yapılmış bir saldırı değildir. Bu saldırının açık bir adresi var. Siyasal iktidar sıkıştığı yerde, kendi tabanında bile kaybetmeye başladığı yerde ülkenin coğrafyasını, buradaki siyaset zeminini başka bir zemine kaydırmak istiyorlar. Bu yüzden bu saldırılar bu kadar kolay yapılıyor. Biliyoruz ki bu saldırılar, bu takvimlemeler tesadüfi değil. Bu yüzden bütün emek ve demokrasi güçlerine çağrı yapıyoruz. HDP’ye yönelik saldırılar aslında tüm emek ve demokrasi güçlerine yönelik yapılmıştır" şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”