Skolyoz ameliyatı ile sağlığına kavuştu

Mersin'de uzun yıllar skolyoz (Omurga Eğriliği) rahatsızlığı nedeniyle zor günler geçiren 14 yaşındaki Azra Naneli, Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Anıl Taşkesen’in başarılı operasyonu ile sağlığına yeniden kavuşmasının sevincini yaşıyor.

Skolyoz ameliyatı ile sağlığına kavuştu
Skolyoz ameliyatı ile sağlığına kavuştu admin
Bu içerik 399 kez okundu.

 Selma Kılıç

 Skolyoz (Omurga Eğriliği) şikayeti nedeniyle hem sosyal hem de sağlık açısından zor günler geçiren 14 yaşındaki Azra Naneli, Mersin’de sadece Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1 doktorun yapabildiği, Türkiye genelinde ise büyük maliyetlerle Özel hastanelerde yapılabilen Skolyoz Ameliyatının Şehir Hastanesi'nde gerçekleştirilmesi ile sağlığına kavuştu. Naneli, Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Anıl Taşkesen tarafından yapılan skolyoz ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

DAHA ÖNCE 6 DEFA SKOLYOZ AMELİYATI YAPILDI

Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Anıl Taşkesen, daha önce 6 Skolyoz Ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini ifade ederek omurilik eğriliği (skolyoz) probleminde erken tanının çok önemli olduğunu vurguladı. Taşkesen, “Son olarak Azra ve ailesi hastanemize omurilik eğriliğinden dolayı başvurdu. Yaptığmız inceleme sonrasında Azra’nın omurgasında ciddi düzeyde eğrilik olduğunu gördük. Ardından ameliyat kararı alarak Azra’ya operasyon yaptık. 3 saat süren ameliyat sonrasında Azra’nın omurgasını düzelttik”şeklinde konuştu.

AKCİĞER FİLMİNE BAKARKEN SKOLYOZA DA DİKKAT EDİLMELİ

9- 16 yaş arası çocukların skolyoz açısından çok dikkatli değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Taşkesen şöyle devam etti: “Biz bu nedenle diyoruz ki; 16 yaşına kadar her çocuk en az bir kez hastane başvurusunda bulunmuş oluyor ve başka sebeplerden akciğer filmi de istenmiş oluyor illa ki. Aile hemen farkına varmayabilir, ama meslektaşlarımızın bu konudaki farkındalığı çok önemli. Akciğer filmine bakarken skolyoz açısından da dikkat etmeleri birçok vakanın erkenden yakalanmasını sağlayabilir. Böylece çocuk, geç kalınmış olmadan omurga ile ilgilenen bölümlere yönlendirilir.”

"SKOLYOZ EN ÇOK ENGEN YAŞTAKİ ÇOCUKLARDA GÖRÜLÜYOR"

Mersin Şehir Hastanesi’nde çocuk ve yetişkinlerde görülen tüm omurga rahatsızlıklarının tanı ve tedavisi yapılabilabildiğini vurgulayan Taşdemir, “Omurganın sağa ya da sola doğru eğriliklerine skolyoz denir. En sık olarak ergenlik yaştaki çocuklarda görülür. Omurgaya ön veya arkadan bakıldığında düz değil de sağa ya da sola doğru kayma varsa skolyozdan şüphelenilir. Kesin tanı için röntgen filmi çekilir varsa eğriliğin açısı ölçülür ve 10 dereceden fazla ise skolyoz olarak tanı alır. Mersin Şehir Hastanesi’nde artık bu hastalığın ameliyatı ve tedavisi mümkün. Skolyoz hastalarının artık şehir dışında ameliyata gitmelerine gerek kalmadı. Biz Mersin Şehir Hastanesi olarak ekibimizle birlikte bu ameliyatı başarılı bir şekilde yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı