Advert

Aratos’un mezarını Mezitli Belediyesi’ne bağışladı

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın gün yüzüne çıkarılması için büyük çaba sarf ettiği astronomi bilimi kurucusu, matematikçi, gök bilimci Aratos’un anıt mezarı için sürpriz bir gelişme yaşandı. İşadamı Ahmet Şifan, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan'ın girişimleri sonunda Aratos'un mezarının bulunduğu arsasından yaklaşık 1 dönümünü hiçbir bedel talep etmeden belediyeye bağışladı.

Aratos’un mezarını Mezitli Belediyesi’ne bağışladı
Aratos’un mezarını Mezitli Belediyesi’ne bağışladı  admin
Bu içerik 283 kez okundu.

 Astronomi bilimi kurucusu, matematikçi ve gök bilimci Aratos’un anıt mezarının kazı ile gün yüzüne çıkarılabilmesi için mezarın içinde bulunduğu arsa sahibi işadamı  Ahmet Şifan arsasını belediyeye bağışladı. Şifan'a ait yaklaşık 22 dönüm araziden Aratos'un mezarının içinde bulunduğu bir dönümlük alan ücretsiz olarak Mezitli Belediyesi adına tescil edildi. Böylece, Tapuda; 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı, Soli Pompeipolis Antik Kenti sınırları içerisinde, 763 numaralı özel mülkiyete konu parselde; özel mülk olması nedeniyle çalışma yapılamayan M.Ö. 315-245 yılları arasında Mezitli’de yaşamış olan Aratos’un anıt mezarının çıkarılması için büyük bir engel kalkmış oldu.

VATANDAŞIMIZ BELEDİYESİNE VE BAŞKANINA GÜVENİYOR

Daha önce Mezitli Belediyesinin vatandaşlarla iş birliği içerisinde çok sayıda projeyi hayata geçirdiğini hatırlatan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Ankara’ya giderek gün yüzüne çıkarılması için çaba sarf ettiğimiz Aratos’un anıt mezarı için çok önemli bir engel, vatandaşın belediyesine ve belediye başkanına güveninin sonucu aşılmıştır. Biz Sayın Ahmet Şifan’a göstermiş olduğu bu duyarlılık nedeniyle teşekkür ederiz. Bu sayede önemli bir kamulaştırma maliyetinden ve sürecinden kurtulmuş olduk. Şimdi bir an önce kazı yapılarak anıt mezarın bir an önce gün yüzüne çıkarılarak restore edilmesi için çabamızı sürdürüyoruz” dedi.

HALKIMIZIN GÜVENİ YİNE HALKIMIZA HİZMET OLARAK DÖNDÜ

Belediye vatandaş iş birliğini bir kez daha görmekten dolayı memnuniyetini dile getiren Başkan Tarhan, "Halkımızın belediyeye olan güveni beni oldukça memnun ediyor. İlk belediye başkanı olurken halkımızın güvendiği bir belediye ve belediye başkanı olma sözü vermiştim. Bunu sağlamış olmaktan dolayı gururluyum. Geride kalan 5 yılı aşan sürede Türkiye'de örnek bir belediye haline geldik. Bircan Tüfekçioğlu Çocuk Gündüz Bakım Evimizi, Gülbahar Özmen Aktif Yaş Alma Evimizi, Fitnat Gürsoy Kafe Kütüphane, Mehmet Altunören Gençlik Merkezimizi, Davultepe’de bulunan Aktif Yaş Alma Merkezimizi bize sunulan bu desteklerle yaptık. Halkımızın güveni yine halkımıza hizmet olarak dönmeye bundan sonra da devam edecek” diye konuştu. (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi