Advert

"Takke düştü kel göründü!"

Mersin'de Türkiye Kamusen'e üye memurlar kamu görevlilerine yönelik maaş artışlarını protesto ederek maaş bordrolarını yaktı. Kamusen üyeleri hükümetin memur maaşlarına yaptığı zam ve Toplu İş Görüşmelerinde yetkili sendika olan Memur-Sen'in tutumunu protesto etmek için Özgür Çocuk Parkı'nda bir eylem gerçekleştirdi. Kamusen Mersin İl Temsilcisi Metin Ercan burada yaptığı açıklamada, 3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesinin başladığını ifade etti. Kamu görevlilerinin Ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri kendilerinin ifade ettiği acı gerçekle yüz yüze kaldığını vurgulayan Ercan, "Buna göre memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklar" dedi. "Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüşmüştür" diyen Ercan, "Bugün, memurlar maaşlarını aldılar. Yani takke düştü, kel göründü. Biz dün ne dediysek bugün aynısını söylüyoruz ancak memurların haklarının budanmasına seyirci kalan, hatta pasif tutumuyla üstü örtülü şekilde destek olan malum konfederasyon ve yetkililer, bugün neredeler?" şeklinde konuştu.

admin
Bu içerik 445 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin'de Türkiye Kamusen'e üye memurlar kamu görevlilerine yönelik maaş artışlarını protesto etmek için Özgür Çocuk Parkı'nda maaş bordrosu yakma eylemi gerçekleştirdi.

Çeşitli pankartlar açarak sloganlar atan Komusen üyeleri maaş zamları nedeniyle hükümeti ve görüşmelerde yetkili sendika olan Memursen'i protesto etti.

Türkiye Kamu Sen Mersin İl Temsilcisi Metin Ercan burada yaptığı açıklamada, "TÜİK'in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama yzüde 10,9; mutfak tüpü yüzde 17,6, doğalgaz yüzde 22, elektrik yüzde 18,3 zamlanmışken maaşlara yüzde 4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir" dedi.

"ENFLASYONU BİLİNÇLİ OLARAK DÜŞÜK GÖSTERİYORLAR"

Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalının çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüştüğünü öne süren Ercan,

"Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir. iktidar 2019'daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam yüzde 9,2 zam yapmıştır. 2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise yüzde 11,84 olmuştur. Buna göre memur maaşları enflasyonun gerisinden gelmektedir. Kaldı ki, bu oran TÜİK'in enflasyon sepetindeki, çoğunu halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürünün ortalama artışını göstermektedir. Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2019'da gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir" şeklinde konuştu.

"TÜİK MARKET AÇSIN HEPİMİZ ORDAN ALIŞVERİŞ YAPALIM"

TÜİK'in enflasyonu  belirlemek bu rakamları nereden aldıklarını merak ettiklerini ifade eden Ercan, "Eğer TÜİK'in rakamları gerçekse TÜİK bir market açsın, hepimiz oradan alışveriş yapalım, bizim de enflasyonumuz TÜİK'in enflasyonu ile eşitlensin. Yeniden değerleme oranları yüzde 22,58 olarak belirlenirken memur maaşlarına yüzde 4+4 zam yapmak hangi vicdanla, hangi adalet anlayışıyla bağdaşır? Gerçekler ortadayken çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlara da ayrıca bir artış yapılmamıştır. Duruma bakıldığında bu yıl da maaşların eriyeceği, alım gücünün düşeceği açıktır" ifadelerini kullandı.

"MEMURLAR 2021 YILI SONUNA KADAR DEVREDEN ÇIKARILDI"

Toplu sözleşme tiyatrosuyla memurların 2021 yılı sonuna kadar devreden çıkarıldığını anlatan Ercan şöyle devam etti: "Memurların ekonomik ateşin ortasına atıldığı şu günlerde dahi malum konfederasyon memurların haklarını korumayı akıl edememekte, başını kuma gömmektedir. Bugün memurlarımız maaşlarını aldılar ve acı gerçekle yüzleştiler.Biz acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz. Malum konfederasyon ise durumdan hoşnut olacak ki, eriyen maaşlara, unutulan 3600 e gösterge vaadine, yardımcı hizmetlilere, haksızlıkların kaynağı mülakata, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine, gelir vergisi mağduriyetine, bayram ikramiyesine ve emekli maaşlarına dair tek bir kelime etmiyor. Yani takke düştü, kel göründü. Memurların haklarının budanmasına seyirci kalan hatta pasif tutumuyla üstü örtülü şekilde destek olan malum konfederasyon ve yetkililer, bugün neredeler? Bugün, hormonlu sendikalar, gerçekler karşısında saklanacak delik arıyorlar."

Basın açıklamasının ardından memurlar maaş bordrolarını yaktı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti