Advert

Metal işkolunda grev kapıda

Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, metal işkolundaki 3 işçi sendikasının toplu iş sözleşmesi sürecinde ortak hareket ettiğini belirterek, “Biliyoruz ki karşımızdaki patronlar sendikası MESS işçilerin dağınık halinden faydalanmaya çalışıyor. Yıllardır bundan faydalandı. Ama artık ona bu fırsatı vermeyeceğiz” dedi. 130 bin işçinin, 200 fabrikada grev ve iş yavaşlatma eylemlerine hazırlandığını duyuran Serdaroğlu, grev tarihini Pazar günü Gebze’de yapacakları büyük mitingde ilan edeceklerini söyledi. Serdaroğlu, “Fabrikalar şu an eylem alanına dönmüş durumda. Biz diyoruz ki eğer bu ülkede kriz varsa bunun bedelini patronlar ödesin. Ama ne yapıyor patronlar, işçi çıkartarak bu krizin faturasını işçilere, işsizlere çıkarmaya çalışıyor” dedi.

Metal işkolunda grev kapıda
Metal işkolunda grev kapıda admin
Bu içerik 402 kez okundu.

 ESRA ŞASİ YAĞMUR

Metal işkolunda işveren sendikası MESS ile işçi sendikaları arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkanınca binlerce metal işçisi grev hazırlıklarına başladı.

Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Mersin’deki Çimsataş çalışanı sendika üyeleriyle birlikte düzenlediği basın açıklamasında TİS sürecini değerlendirdi.

Eylemde işçiler, “İşçiler açken patronlara huzur yok”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Çarklar duracak elimizde MESS diz çökecek önümüzde” şeklinde sloganlar attı. İşçiler “Patronların kölesi olmayacağız” yazılı bir pankart da açtı. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu da eyleme destek verdi.

Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu,  “Türkiye’nin dört bir tarafını dolaşıyoruz. Metal işçilerinin sorunlarını anlatıyoruz. Bugün burada tarihi bir süreci de sizinle paylaşmak istiyoruz. Metal sektörü Türkiye’nin, hatta dünyanın en önemli sektörlerinden birisidir. Hayatı yaratan ve Türkiye’nin ekonomisini sırtlayan, ihracatını sırtlayan bir işkoludur.  Ve bu işkolu, bütün işkollarını etkileyebilecek bir sözleşme süreci içinde.  Onun içindir ki bu önemi bilerek olabildiğince kamuoyunu ve işçi arkadaşları bilgilendirmeye çalışıyoruz” dedi.

‘İŞVEREN İLK ETAPTA YÜZDE 6 ÖNERDİ’

6 ay önce başlattıkları mücadelede grev aşamasına geldiklerini ifade eden Serdaroğlu, “6 ay önce çıktığımız yolda işçi arkadaşlarımızla, yöneticilerimizle birlikte bir taslak hazırladık. Dedik ki metal işçisi ekonomiyi sırtlıyorsa, ihracatın içindeyse, kayıpları fazlalaşmışsa teklifimizi de o ölçüde hazırlayacağız dedik. Ve bizim kayıplarımızı telafi edecek bir teklifi hazırlayıp işveren sendikasına sunduk. O gün ortaya çıkan rakam enflasyon oranlarına göre söylüyorum, yüzde 6 civarlarındaydı. Ama biz artık biliyoruz ki bu ülkede enflasyona inanan kalmadı. Ortaya çıkan rakamlar birilerinin istediği şekliyle ortaya çıkartılan rakamlar. Sahte enflasyon rakamları. Biz biliyoruz ki bugün enflasyon yüzde 12’ler civarında açıklanmışsa, işçinin temel tüketim maddelerinde yüzde 60 civarında bir artış ortaya çıkmışsa birbiriyle bağlantısını kurmak mümkün değil. Doğalgaza yüzde 60, yüzde civarında zam gelmiş, elektriğe yine aynı oranlarda zam geliyor, temel gıdaya zam geliyor, tekel ürünlerine zam geliyor ama yüzde 12 olarak yıllık enflasyonu açıklıyorlar. Ve bugün devlet emeklisine, memuruna bu tür sahte rakamları ortaya koyarak zam yaparken kendi alacaklarına yüzde 23 zam koyuyor.  Ülkenin bu kadar yükünü sırtlamış metal işçilerine yüzde 6 zam öngörüyorsunuz. Onun içindir ki metal işçisi bütün fabrikalarda buna karşı tepkisini sert bir şekilde ortaya koymuş durumda” diye konuştu.

‘FEDAKÂRLIĞI İŞÇİDEN BEKLİYORLAR’

Yaklaşık 130 bin işçinin, 200 civarında fabrikada toplu sözleşme sürecini 3 sendikayla birlikte sürdürdüğünü kaydeden Serdaroğlu, “Biliyoruz ki karşımızdaki patronlar sendikası MESS işçilerin dağınık halinden faydalanmaya çalışıyor. Yıllardır bundan faydalandı. Ama artık ona bu fırsatı vermeyeceğiz.  60 günlük görüşme sürecinde içinde 5 kez görüşme yaptık. Bu 5 görüşmede de şunu söylediler: İşçiler geçen dönem iyi zam aldı. Fedakarlığı patronlar yaptı. Bu dönem ülkede, fabrikalarda kriz var ve fedakarlığı yapma sırası işçilerde dediler. Ve bizim bırakın tekliflerimize karşılık bir şeyler söylemeyi, var olan haklarımızı geriye götürecek teklifler yaptılar. 3 yıllık toplu sözleşmeyi önümüze getirdiler ilk görüşmede. Daha sonraki görüşmede esnek çalışmayı, telafi çalışmasını önümüze getirdiler. İkramiyelerle ilgili işçilerin çalıştığı süre kadar ikramiye gibi absürt bir teklifi getirdiler. İyi çalışan, kötü çalışan, çok çalışan, az çalışan gibi ayrımlarla bölmeye çalıştılar. Fabrikalar şu an eylem alanına dönmüş durumda. Biz diyoruz ki eğer bu ülkede kriz varsa bunun bedelini patronlar ödesin. Ama ne yapıyor patronlar, işçi çıkartarak bu krizin faturasını işçilere, işsizlere çıkarmaya çalışıyor. Daha az işçiyle daha fazla üretim yapmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘GREV YASAĞINI TANIMAYIZ’

İşçi sendikalarıyla işveren sendikası arasındaki uyuşmazlık sürecinin sona erdiğini,  artık grev sürecine girildiğini vurgulayan Adnan Serdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama patronlar bir yerlere güveniyor. Diyorlar ki ne de olsa grevinizi yasaklayacaklar ve bizim verdiğimiz teklife mahkum olacaksınız. Ya da hakem heyetinden belki daha düşük teklif çıkacak diye üstü kapalı tehdit ediyorlar. Grev hakkımız anayasada tescillenmiş durumda. 2015 yılında da grevimizi yasakladılar. Metal işçilerini patronların verdiklerine mahkûm etmeye çalıştılar. Anayasa Mahkemesi’ne gittik ve mahkeme grev yasaklanmasını mahkûm etti, hükümet sendikamıza tazminat ödemek zorunda kaldı. Bu saatten sonra hiç kimsenin grev yasağına uymayacağız.  Metal işçisinin artık boğazına geldi. Metal işçisi emeğinin karşılığını istiyor. Ve bunu almak için de sonuna kadar mücadele vermeye kararlıdır. Gebze’de Pazar günü on binlerce insanla birlikte MESS’i ve onu kollayan hükümeti uyaracağız. Fabrikalarda çarkları durdurtmayın. Pazar günkü miting bizim grev tarihini açıklama mitingimiz olacak ve en kısa zamanda fabrikalarda çarklar duracak. Son görüşmede yüzde 6’dan yüzde 8’e çıktılar. Biz öyle 2 puanlık artışla yetinmeyeceğiz. Bizim teklifimiz ortadadır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti