Advert

Sermaye artırımı bu defa kabul edildi

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin Aralık ayı meclis toplantısında Başkan Vahap Seçer ile Cumhur İttifakı üyeleri arasında gerginliğe neden ve tekrar komisyonlara havale edilen Deniz Kızı Turizm A.Ş'nin 10 milyonluk TL'lik sermaye artırım talebi bu defa meclisten oy birliği ile geçti. Aralık ayındaki meclis toplantısında sermaye artırımı için muhalefet eden MHP'li Mehmet Topkara bu defa 10 milyon TL sermaye artırımını uygun bulduklarını söyledi. Seçer'de meclis üyelerine desteklerinde dolayı teşekkür etti.

Sermaye artırımı bu defa kabul edildi
Sermaye artırımı bu defa kabul edildi admin
Bu içerik 428 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Aralık ayı ikinci oturumu Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirildi. Meclis toplantısında komisyon raporlarına ait 14, idare tekliflerine ait 21 ve gündem dışı 2 olmak üzere toplam 37 madde görüşüldü.

Mersin Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Denizkızı Turizm A.Ş.’nin 10 milyon TL tutarındaki sermaye artırımı ile ilgili Plan ve Bütçe  Komisyonu ile Şirket Hesaplarını İnceleme Komisyonu’na geçen ay havale edilen konunun görüşülmek üzere yine Meclis gündemine geldi.

Geçen ay gerçekleştirilen olağanüstü meclis toplantısında gündeme gelen konu Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile Cumhur İttifakı üyeleri arasında sert tartışmalara neden olmuştu. Cumhur İttifakı üyelerinin oy çokluğu ile madde kabul edilmeyerek incelenmek üzere komisyonlara havale edilmişti. Komisyonlarda incelendikten sonra tekrar meclis gündemine gelen konu ile ilgili görüşlerini açıklayan MHP'li Mehmet Topkara, 10 milyon TL sermaye artırımını uygun bulduklarını belirtti.

Büyükşehir Belediyesine ait şirketleri belli dönemlerde Şirket Hesaplarını İnceleme Komisyonu olarak inceleme yönünde temenni kararı aldıklarını ifade eden Topkara, şirketin 12 milyon lira borçla devralındığını, bugün borcun 11 milyon liraya indiğini ifade ederek, “Bu parayı da verdiğimizde şirket düzlüğe çıkacak. Şirketimizin daha başarılı olmasını istiyoruz. Sizin de bu konuda daha hassasiyet göstereceğinize inanıyoruz” şeklinde konuştu.

MECLİS ÜYELERİNE DESTEKLERİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR ETTİ

Başkan Seçer, Meclis üyelerine desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Biz şirketleri disiplin altına almaya uğraşıyoruz. Dengesi olsun, mali disiplini sağlayalım. Yönetim anlayışımız bu. Samimiyetimize inanın. Oralar ticari bir işletme görülüp, para kazanmasından ziyade, topluma hizmet versin. Çok net ve açık konuşuyorum. Ben Cumhuriyet Halk Partisi Büyükşehir Belediye Başkanıyım ama benim siyasi görüşümün ya da partimin elemanlarının da arpalığı haline gelmesin. Maalesef öyle tablolar görüyoruz” dedi. Şirketi toplam 12 milyon 283 bin TL borç ile devraldıklarını vurgulayan Seçer, şöyle devam etti:

“Bir kış sezonu boyunca hiç işe gitmeden, çünkü sezon yok, bunlar sezonluk işler. Gereksiz yere personel almış, bu gerçekleri siz biliyorsunuz. Ben burada yalan söylüyorsam defterler orada. Siz denetliyordunuz. Ali Bey daha önce oranın mali müşaviriydi. Siz meclis üyesiydiniz. Böyle bir sorunla karşılaştık. Biz düzenlemeler yaptık. Buyurun personel kimler çalışıyor, kaç kişi, gidip denetleyebilirsiniz. Bir düzene girmeye uğraşıyoruz biz de. Doğru söylüyorsunuz. 11 milyon TL’ye düşmüş. 12 milyon 283 bin TL’den. Yani 1 milyon 250 bin TL’lik bir azalma var. Ama diğer taraftan 3 milyon 300 bin TL’lik de demirbaş alımı var. Emirler Kent Ormanı, kira ödemişiz buraya. Bu yılın cirosundan ödemişiz ve kullanılmıyor, geri devrettik. Diğer taraftan 170 bin lira, az önce söyledim, personel hareketlerinden dolayı tazminat ödemişiz. 2 milyon 752 bin lira da yatırım, demirbaş ve mal alım ödemeleri yapılmış. Toplamda bu da yaklaşık olarak 3 milyon 300 bin TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Dolayısıyla bu parayı borçlardan düştüğünüz zaman, yani buraya bu yatırımlar yapılmasaydı, bu tip sıkıntılar olmayıp, tazminat ödenmesi, Emirler Kent Ormanı meselesi olmasa biz bu borçları 7.5 milyon TL’ye kadar düşürmüş olacaktık.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbol Turnuvasında şampiyon Erdem Yankı oldu
Futbol Turnuvasında şampiyon Erdem Yankı oldu
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti