Advert

Gökçel ve Şimşek: Mersin Afet bölgesi ilan edilsin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Baki Şimşek, 6-7 Ocak'ta meydana gelen doğal afet sonrasında Mersin'in Afet Bölgesi İlan edilmesini istedi. TBMM Genel Kurulu'nda ayrı ayrı söz alan milletvekilleri

Gökçel ve Şimşek: Mersin Afet bölgesi ilan edilsin
Gökçel ve Şimşek: Mersin Afet bölgesi ilan edilsin admin
Bu içerik 291 kez okundu.

  Mersin’in olağanüstü günler geçirdiğine dikkat çekti. Gökçel ve Şimşek son 25 yılın en yoğun yağışının meydana geldiği Mersin'in yaralarının sarılması için Afet Bölgesi ilen edilmesinin şart olduğunu dile getirdiler.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Baki Şimşek TBMM Genel Kurulu'nda söz aldı.

TBMM Genel Kurulu’nda Mersin’in yaşadığı olağanüstü günleri anlatan Gökçel, Tarsus Devlet Hastanesinde meydana gelen patlamada yaralanan işçilere geçmiş olsun dileyerek sözlerine başladı.

Gökçel, hafta sonu Tarsus’ta denize açıldıktan sonra haber alınamayan 2 bekçiden hala haber alınamadığını, iyi haberlerini beklediklerini belirtti.

"YAKIN TARİHİN EN AĞIRI"

6-7 Ocak tarihlerinde Mersin’in yakın tarihteki en ağır afetlerden birine maruz kaldığını ifade eden CHP’li Vekil,  “Anamur'dan Tarsus'a, Toroslardan Akdeniz'e tüm ilçelerimiz bu afetten zarar gördü, ovaları su bastı, dağlarda kar yolları kapattı, Toroslar ilçemizde kar meyve ağaçlarını kırdı. Bu afette 3 vatandaşımızı da kaybettik. Ölen vatandaşlarımıza da Allah'tan rahmet diliyorum.” dedi.

"HAKKIMIZI İSTİYORUZ"

Afetten zarar gören bölgelerde dere ıslahı, kanal açılması gibi projesi olan, hatta ihalesi yapılan yatırımlar "tasarruf tedbirleri" diye yapılmamasını eleştiren Gökçel, Mersin’in, Mersinlilerin hakkı olan yatırımları istediklerini belirtti. 2018’de 14 milyar lira vergi ödeyen Mersin’in yalnızca 8 milyar liralık kamu yatırımı aldığını hatırlatan CHP’li Gökçel, “Mersinlilerin 6 milyar lirasına el konuluyor ama 1 milyon liralık dere ıslahı bile yapılmıyor, sonra o dere taşıyor, vatandaşın tarım arazisini mahvediyor. Biz bunu değil, hakkımız olan yatırımları istiyoruz.” şeklinde konuştu.

"5 BİN ÇİFTÇİ 110 MİLYON LİRA ZARAR"

6-7 Ocak tarihlerinde meydana gelen afet sonucunda Mersin'de evlerin, iş yerlerinin, tarım alanlarının su altında kaldığını söyleyen Gökçel, hasarın boyutunu şöyle özetledi: “5 binin üzerinde çiftçimize ait onlarca hayvan ve ağıl, 5 bin arı kovanı, bin dekar bahçe, 8.500 dekar sera, 60 bin dekar tarla zarar gördü. Mersinli çiftçilerimizin toplamda 110 milyon liradan fazla zararı var.”

"ZİRAAT BANKASI ÇİFTÇİYİ GÖRMÜYOR"

Mersin’in geçtiğimiz yıllarda doludan sele, dondan hortuma birçok afete maruz kaldığını ifade eden CHP’li Gökçel, “Uçan kuşun borçlarını yapılandıran Ziraat Bankası çiftçilerimizin borçlarını ertelemedi, yapılandırmadı. Çiftçilerimiz daha yüksek faizle daha çok borçlandı. Bu yıl ürünlerinden kazanıp borçlarını ödemek istiyorlardı, afet ürünleri çürüttü. Çiftçinin borcunu ödeyecek dermanı kalmadı.” dedi.

10 BİN LİRALIK ÜRÜNE 2.500 LİRA SİGORTA MASRAFI

Çiftçinin borç baskısı altında üretimden uzaklaşmasına dikkat çeken Cengiz Gökçel, çiftçinin tarım sigortası yaptırmadığı takdirde devlet desteği alamamasını eleştirdi. Türkiye’deki tarım arazilerinin çoğunun parçalı, hisseli ve intikalleri yapılmamış durumda olduğunu hatırlatan CHP’li Vekil, 2/B arazilerinde üretim yapan çiftçileri de ekleyince önemli sayıda çiftçinin ÇKS kaydını yaptıramadığını, yaptırabilenlerin de sigorta primlerini karşılayamadığını belirtti. Gökçel, “TARSİM araziye, bölgenin risk durumuna göre sigorta masrafı çıkarıyor. 10 bin liralık ürün için 2.500 lira sigorta masrafı çıkan yerler var. Çiftçi bu parayı nasıl ödesin? Çiftçiler zaten borçta. Sigorta yaptırmak için bile ayrıca borçlanmaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.

"MERSİN AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN"

Yaraların bir an önce sarılabilmesi için Mersin’in afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğine dikkat çeken Cengiz Gökçel, Alpay Antmen ve Ali Mahir Başarır ile birlikte Cumhuriyet Halk Partili 3 Mersin Milletvekili olarak TBMM Başkanlığı’na sundukları kanun teklifine tüm partilerden destek beklediklerini ifade etti.  Gökçel sözlerini “Mersin ili ve çevresi afet bölgesi ilan edilsin. Çiftçilerimizin, esnaflarımızın borçlarının faizleri silinerek ertelensin diyoruz, çiftçilerimize ayni ve nakdî yardımlarda bulunulmasını istiyoruz. Kanal açılması -yani Kanal İstanbul Projesi değil, arazileri su basmasın diye yapılması gereken kanallar- dere ıslahı gibi Bakanlığın yatırım programında bulunan ama bir türlü hayata geçirilemeyen projeler bir an önce tamamlansın diyoruz.” şeklinde tamamladı.

MHP'Lİ ŞİMŞEK: MERSİN DOĞAL  AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, geçen hafta içerisinde Mersin ve ilçelerinde şiddetli yağışlar sonrası meydana gelen sel felaketi sonrasında birçok tarım arazisinin sular altında kaldığını hatırlatarak “Mersin’de yoğun sel felaketi yaşanmış, Tarsus’tan Anamur’a kadar bütün ilçelerde baskınlar oluşmuştur. Binlerce dönüm arazi sular altında kalmıştır. Ben geçtiğimiz hafta bölgemizi ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanımıza teşekkür ediyorum ama Bakanlar Kurulu’nun da Mersin’i ‘Doğal Afet Bölgesi’ ilan etmesini istiyorum. Mersin’deki tüm Belediyelere, Sosyal Yardımlaşmaya ve Dayanışma Vakıflarına, Valilik ile Kaymakamlıklara nakdi para göndererek özellikle selden zarar gören ve mağduriyet yaşayan vatandaşların ve çiftçilerimizin bu zor günlerinde yardımına koşmasını talep ediyorum” ifadesini kullandı.

MHP Milletvekili Baki Şimşek, geçen hafta geldiği Mersin’de selden zarar gören bölgeleri ziyaret ederek çiftçilere ‘geçmiş olsun’ dileklerinde bulunmuş ve Ankara dönüşünde konuyu TBMM’de gündeme getireceğini ifade etmişti. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı