"Çitfçi borçları uzun vadeli faizsiz ertelensin!"

Anamur ve Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, her yıl doğal afetlerle mücadele eden çiftçiyi artan girdi maliyetlerinin daha da zor duruma soktuğunu belirtti. Bu nedenle 24 saatin 16'sını üretim için harcayan üreticinin beklediğin gelire bir türlü kavuşamadığını ifade eden Gümüş, "Yeterli geliri elde edemeyen çiftçiler birikmiş borçlarını ödeyemediği gibi yeni üretim sezonuna da borçlu şekilde başlamakta. Çiftçilerimiz icra ve hacizle karşı karşıya kalmakta ve kefil ile asıl borçlu arasında sorunlar meydana gelmektedir. Bu nedenle çiftçilerimizin borçları uzun vadeli ve faizsiz olarak ertelenmeli ve çiftçilerimizin bir nebze de olsa nefes almaları sağlanmalıdır" dedi.

admin
Bu içerik 331 kez okundu.

 

Anamur ve Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, çiftçilerin her sezon doğal afetlerle mücadele ettiğini vurgulayarak "Küresel iklim değişikliklerinden dolayı çiftçilerimiz her yıl aşırı yağış ve selden, su baskınlarından, don ve afetten, kuraklıktan, fırtınadan ve hortumdan dolayı hemen hemen her türlü afete maruz kalmaktadır" dedi.

Geçtiğimiz yıllardan beri her yıl doğal afetle karşı karşıya kalan ve borçları ertelenen çiftçilerin bulunduğunu hatırlatan Gümüş, "Borçlarını ödeyemeyen çiftçilerimiz icra ve haciz işlemleri ile karşı karşıya kalmakta ve kefil ile asıl borçlu arasında sorunlar da meydana gelmektedir. Bu nedenle çiftçilerimizin borçları uzun vadeli ve faizsiz olarak ertelenmeli ve çiftçilerimizin bir nebze de olsa nefes almaları sağlanmalıdır" şeklinde konuştu.

"TARIMSAL SULAMADAKİ ELEKTRİK FİYAT FARKININ GEREKÇESİ NEDİR?"

Artan girdi maliyetlerinin üretimi tehdit eder hale geldiğini vurgulayan Gümüş, "Üretimin sürdürülebilirliği ve verimliliğin azalmaması için başta elektrik, mazot ve gübre fiyatlarının acilen düşürülmesi gerekmekte. Konutlarda elektriğin kilowat saati 69,3 kuruşken sulamada 80,6 kuruş olmasının hiçbir açıklama ve gerekçesi yoktur. Zaman geçirilmeden tarımsal sulamada yüzde 18’ lik KDV sıfırlanmalı, yüzde 1 Enerji Fonu ve yüzde 2 TRT payı bir an evvel kaldırılmalıdır. Ayrıca çiftçilerimizin kullanmış olduğu elektrik bedelleri her ay değil de hasat dönemlerinde fatura edilmeli ve çiftçilerimiz elektrik bedellerini hasat dönemlerinde ödemeli" ifadelerini kullandı.

Enerjisa ile Tarımsal sulama aboneliklerinde çok kolay aşılabilecek sorunları bir türlü aşamadıklarını anlatan Gümüş, bu bağlamda bakanlığın desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

"ENERJİSA İLE YAŞADIĞIMIZ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN YETKİLİLERDEN ÇÖZÜM BEKLİYORUZ"

Gümüş, Ejenjisa ile yaşadıkları sorunlar hakkında şu bilgileri verdi:

"Enerjisa görevlileri kendine ait mülkü olmayıp kiralama yöntemi ile tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerimize her yeni kiralamada ve her parsel değişiminde yeni abone yapılmasını istiyorlar. Buda çiftçilerimizin abone işlemi için iki üç gün gereksiz bir şekilde uğraşmasına ve maddi olarak ekstra masraf etmelerine sebep olmakta. Çiftçilerimiz kiralama yöntemi ile üretim yaptıkları arazi için aldıkları aboneyi üretim yaptığı bütün kiralık araziler için de kullanabilmelidir. Mevcut hisseli tapularda elektrik abonesi sahibi olabilmek için Dağıtım şirketi hisse sahiplerinin yüzde 51 inden muvafakatname istemekte ancak 100-200 kişiye çıkan hisseli sayıları göz önüne alınmadan çiftçiler bu imzaları toparlayamadıkları için tarımsal üretim yapamaz hale gelmişlerdir.Ayrıca hissedarları toplasa bile noterde ödenen muafakatname parası çiftçilerimize ayrı bir ekonomik yük getiriyor. Abone olmak isteyen çiftçilerimiz tarlalarına abone olmak, kullandığı elektrik parasını ödemek isterken bu talepleri dağıtım şirketi geri çevirmekte. Tarlasında ve ya yakınında elektrik hattı bulunmayan çiftçilerimize 2019 yılına kadar bedelini kendisi karşılamak sureti ile hat çekilebilmekte idi ancak şu an ihtiyacı olmasa dahi trafo kurmadığı sürece izin çıkmamaktadır. Verilen enerji müsaadeleri hep özel trafo ile karşılanabilecek şekilde verilmekte, tarlasında küçük bir su motoru çalıştırmak istese bile bedeli minimum 20-30 bin TL tutan elektrik trafoları kurmadığı sürece elektrik sahibi olamamaktadırlar. Yani Elektrik Dağıtım Şirketi kendisinin yapması gereken hizmeti müşterisine yani çiftçiye yüklemektedirler. Çiftlerimizin geçici olarak elektrik ihtiyaçları (sera inşaatı, tadilatı vs)  için Dağıtım Şirketi Kısa Süreli Abonelik adı altında en az 7 en çok 29 gün olmak üzere elektrik temin ediyorlar idi ancak 2019 yılında Dağıtım Şirketi bu hizmetten vazgeçerek ne sebeple olursa olsun kısa süreli elektrik ihtiyacı olan (bir günlük olsa bile) herkese mecburi abone olma şartı getirdi. Bunun sonucu olarak çiftçilerimize pano, kablo ve abone hizmeti ücreti olarak en az 1000-3000 TL arasında masraf yükü doğdu. Tarımsal Üretim yapacağı tarlasında elektrik bulunmayan ve elektriğe ihtiyacı olan çiftçilerimize 2019 yılına kadar yapılan Yatırım Planlama Programı komple kaldırıldı ve bu sebeple elektriğe ihtiyacı olan kişilerin tarlasında hat bulunmaz ise elektriğe sahip olamayacaklar. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı