Advert

Zübeyde Hanım anıldı

​Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım vefatının 97. yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Kadın Kolları Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Cumhuriyet Alanı girişindeki anıtı önünde anıldı. CHP Kadın Kolları Başkanı Pakize Esen, Zübeyde Hanım'ın devletin ve Cumhuriyet’in manevi temellerine ana sevgisinin fedakârlığını, dualarının saflığını ve gözyaşının berraklığını katan mücadeleci bir kadın olduğunu söyledi.

Zübeyde Hanım anıldı
Zübeyde Hanım anıldı admin
Bu içerik 447 kez okundu.

Esra Şasi Yağmur

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım vefatının 97. yılında Cumhuriyet alanı girişindeki anıtı önünde anıldı. CHP Mersin Kadın Kolları ve Atatürkçü Derneği tarafından düzenlenen anma etkinliğinde saygı duruşunda bulunuldu.

CHP Mersin İl Sekreteri Necla Bugay burada yaptığı konuşmada, "14 Ocak 1923 te hayata gözlerini yuman Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımı vefatının 97. yılında anmak demek ; kadını, anneyi, Cumhuriyet ve değerlerini bir defa daha anlamak, savunmak ve korumak demektir. Sevgili oğlun Ulusa verdiği tüm sözleri tuttu ve sana layık bir evlat oldu. Bize böyle büyük bir lider armağan eden Zübeyde Hanımı saygı ve hasretle anıyorum. Yattığın yerde rahat uyu Zübeyde Anne" şeklinde konuştu.

ESEN: ATATÜRK İDAMA MAHKUM EDİLDİĞİNDE SIKINTIDAN FELÇ GEÇİRDİ

CHP Mersin Kadın Kolları Başkanı Pakize Esen ise  Zübeyde Hanım Sofulardan Feyzullah Efendi ile Ayşe Hanım’ın 1857 yılında doğan kızı olduğunu ifade ederek hayatı hakkında bilgi verdi.

4 çocuğunu kaybeden Zübeyde Hanım'ın hayatta kalan tek oğlu Mustafa'nın Harbiyeden mezun kurmay yüzbaşı olarak  ülkenin içerisinde bulunduğu bu zor şartlarda dönemin yönetimi tarafından  Sarayda sorgulandıktan sonra tutuklandığını ifade eden Esen, "Bekir Ağa zindanına atılıp ardından 11 Mayıs 1920’de Mustafa Kemal, İstanbul’da toplanan bir Divan-ı Harp tarafından idama mahkum edildiğinde duyduğu sıkıntı ile felç geçirdiğini kaydetti.

Mustafa Kemal'in 1911’de Trablusgarp’ta İtalyanlara karşı direnişi örgütlemek için görevlendirilen az sayıdaki subaydan birisi olduğunu hatırlatan Esen, "Balkan Savaşı’nda Selanik kaybedilince Mustafa Kemal’in annesi ile kız kardeşi Yunanistan’ın eline geçen Selanik’te kaldı. Mustafa Kemal, 7. Ordu Komutanı olduğu sırada sarılık hastalığı geçirdi ve Halep’te tedavi altına alındı. Evladının kör olduğundan endişelenen Zübeyde Hanım, yanına evlatlığı Abdürrahim’i alarak Halep’e gitti. Evladını gördü, sardı, kokladı ve İstanbul’a geri döndü. Mustafa Kemal, 1919’un Mayıs ayında Ordu Müfettişi göreviyle Samsun’a hareket etti. Zübeyde Hanım için hasret ve tedirginlik dolu zor günler yeniden başladı. 1922 yılında Sakarya Zaferi’nden sonra Büyük Taarruzdan önce Mustafa Kemal, annesini Ankara’ya getirmenin yolunu buldu. Zübeyde Hanım ile Adapazarı’nda buluştu. 1922 yılının 24 Haziran’ın da Zübeyde Hanım, evlatlığı Abdürrahim ile Çankaya’daki bağ evine yerleşti. Büyük Zafer, 26 Ağustos 1922 sabahı Kocatepe üzerinden Sincanlı ovasına doğru başlatılan Büyük Taarruz ile kazanıldı" şeklinde konuştu.

"ZÜBEYDE HANIM HER ZAMAN MÜCADELECİ BİR KADIN OLMUŞTUR"

Oğlunun büyük başarısını gören Zübeyde Hanım çok mutlu olduğunu ancak hastalığının çok ağırlaştığını ifade eden Esen şöyle devam etti: "İzmir’e müstakbel gelini Latife Hanım’ın yanına tedavisi için gönderildi. 14 Ocak 1923’te İzmir’de, yıllardır hasretini çektiği hayatta kalmış biricik oğlunun başarısını gördükten sonra 66 yaşında vefat etti. Karşıyaka’da 1940 yılında anıt mezara dönüştürülen kabrinde son uykusuna çekildi. Mezarı Türkiye’deki  çocuk oyun parkı içerisindeki tek anıt mezardır. Devletin ve Cumhuriyet’in manevi temellerine ana sevgisinin fedakârlığını, dualarının saflığını ve gözyaşının berraklığını katan mücadeleci bir kadın Zübeyde hanım sevgi minnet ve rahmet ile anıyoruz."

GÜNDOĞDU: ATATÜRK EN BÜYÜK DESTEĞİ ANNESİ VE KIZ KARDEŞİNDEN ALMIŞTIR

ADD Mersin Şube Başkanı Adnan Gündoğdu ise mazlum milletlerin özgürlüğü, refahı için mücadele veren ve yüzyıla damgasını vuran bir liderin annesi olmanın bambaşka bir ayrıcalık olduğunu vurgulayarak, "Bu çerçevede rahmetli Zübeyde Anneyi rahmet ve minnetle anıyoruz. Zübeyde Hanım klasik bir anne olmanın ötesinde oğluna duyduğu saygıyı her defasında dile getirmiştir. Zübeyde Hanım büyük bir annedir oğluna hasret gitmiştir. Gerek Kurmay Yüzbaşı iken hepse atıldığında gerek Şam'da hastalandığında çok büyük acılar çekmiştir. Zübeyde Hanım'ı o acılar pişirdi. Oğluna kızı Makbule Hanımla birlikte hep dayanak oldu. Atatürk en büyük desteğinin annesi ve kız kardeşi olduğunu her zaman vurgulamıştır" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından programa katılanlar Zübeyde Hanım'ın anıtına karanfil bıraktı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı