Advert

Üniversite öğrencileri için "Askıda Yemek" uygulaması

​Mersin'de Üniversite öğrencileri için "Askı Burada Sen Neredesin" sloganıyla başlatılan sosyal sorumluluk projesi ile Askıda Yemek uygulaması başlatıldı. Koordinatörlüğünü Mersin Üniversitesi mezunu Yusuf Durman'ın yaptığı "Askı Burada" uygulamasının tanıtımı Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde yapıldı. Durman, amaçlarının hayırsever vatandaşların yardımlarını ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine sorunsuz bir şekilde ulaştırmak olduğunu söyledi.

Üniversite öğrencileri için
Üniversite öğrencileri için admin
Bu içerik 305 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK 

Mersin'de Üniversite öğrencileri için "Askı Burada Sen Neredesin" sloganıyla başlatılan sosyal sorumluluk projesi ile Askıda Yemek uygulaması başlatıldı. Projenin Genel Koordinatörlüğü'nü yürüten Yusuf Durman Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenledi.

Kendisinin Mersin Üniversitesi Endüsri Elektronik Mühendisliği mezunu olduğunu ifade eden Durman, "Mersin'de bir sosyal sorumluluk projesi olan Askı Burada projesini başlattık. Projemizin amacı ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine askıda yemek uygulaması ile yemek ulaştırmak. Bu konuyla illgili insanların sorunlarını çekinceleri için 8 aylık bir araştırma yaptım. Bu çalışma sonunda patentini aldığmıız bir dijital sistem tasarladık. Burada asıl amacımız hayırsever vatandaşlarımızla ihtiyaç sahibi insanlarımızın öncelikli olarak üniversite öğrencileri olmak üzere bu ihtiyaca sorunsuz ulaşmalarını sağlamak" dedi.

İhtiyaç sahibi gençlere bu yardımları ulaştırmak için dijital bir sistem tasarladıklarını anlatan Durman, "Uluslararası patent başvurusu yaptık. Patentlerimizi aldık. Amacımız bu projeyi Mersin'de başlatıp bütün Türkiye'ye uygulamak. Osmanlı'dan günümüze gelen bir askıda ekmek uygulaması vardı halk arasında. Durumu iyi olan insanların askıya bıraktığı ekmekleri fırıncılar aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine  ulaştırılması. Biz de bu sistemi günümüz şartlarında dijital alt yapıya uyarlayarak bir sistem tasarladık. Sistemimiz bir kart okuyucu bir dijital pano ve internet üzerinden serverle çalışan bir online bir sistem. Esnaflar bu sisteme üye olacak. Esnafın dükkanına bu sistem kurulacak. Restorana gelen bir kişi dilediği kadar yemeğin ücretini ödeyerek ihtiyaç sahibi öğrencilerin yiyebilmesi için askıya yemek bırakabilecek" şeklinde konuştu.

DİLEYENLER İNTERNET ÜZERİNDEN YARDIM YAPABİLİYOR

Dileyenlerin www.askiburada.com.t adresine girerek online olarak üye işyerinin hesabına yardım gönderebileceğini ifade eden Durman, yapılan yardımın karşı tarafa ulaştığının ekranda görülebildiği gibi mail yoluyla dileyenlere gönderilebileceğini söyledi.

Mersin Üniversitesi'nde aldıkları destek ile üniversitenin belirlediği ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz olarak kart verileceğini anlatan Durman, kart ile öğrencinin bir yemeği üye işyerinden ücretsiz yiyeceğini kaydetti.

"ESNAFLARDAN DESTEK BEKLİYORUZ"

Askı Burada projesini Mersin'deki esnaflara anlatarak destek vermelerini bunun satışlarının artmasına katsı sağlayacağını anlattıklarını anlatan Durman, "Üye olan asnaflara dijital kart okuyucu ile birlikte askı panosu, ve üykartından veriyoruz. Esnaf bu panoyu dışarı asarak askıda ne kadar yemek olduğunu gösteriyor. Gelen öğrenci ekrana bakarak yemek olup olmadığını görebiliyor. Bu sayede yardımsever vatandaşlarla öğrenciler arasında köprü vazifesi sağlanıyor" şeklinde konuştu.

İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERİ MEÜ BELİRLİYOR

Şu ana kadar Üniversitenin belirlediği 54 öğrenciyi sisteme davet ettiklerini ifade eden Durman, "Öğrencilere ücretsiz bir kart veriyoruz. Öğrenciler internet sayfasından askı üyesi iş yerlerini görebiliyor. Esnafa giderek yemeklerini ücretsiz bir şekilde yiyebiliyor. Kendilerini tanıtmalarına gerek yok. Kartlarında kimliklerini gösteren bir ibare yok. Tamamen dijital bir kart." dedi.

 Şu ana kadar askıya 1700 tane yemeğin atıldığını anlatan Durman, "54 öğrencimiz üye olan 40 esnaftan 1200-1300 tanesini tüketmiş durumda. Bunların hepsini hayırsever vatandaşlarımız attılar. İsteyen vatandaşlar panoyu gördükleri yerde iş yerine giderek yemek bırakabilir. Şu an için üye 40 esnafımız var. Bu sayıyı artırmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

"BELEDİYELERDEN DESTEK İSTEDİK"

Bu projeyi Mersin'de herkese duyurmak istediklerini ifade eden Durman, "Esnaf yelpazesini genişletmek istiyoruz. Yenişehir Belediye Başkanımız ile görüştük. Onların verecekleri isimleri önümüzdeki günlerde sisteme ekleyeceğiz. Kendileride finanse etmek istediler. Bu bizi mutlu etti. Yenişehir Belediyesi ile böyle bir çalışmaya giriyoruz. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ile de görüşmelerimiz oldu. Bu konuya onlarda sıcak bakıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'e özel kalemi aracılığı ile ulaştık. Ocak'ta tekrar bir görüşelim değerlendirelim dediler. Bazı Kaymakamlarımızla görüştük. Projeyi verimli bulduklarını söylediler. Amacımız Mersin esnafına bu katma değeri katıp Mersin Üniversitesi öğrencilerine bir değer katmak. Bu Mersin'in projesi Mersin'den Türkiye'ye çıkacak bir proje olacak. Diğer üniversitelerde bu projeyi başlattığımda bu projenin Mersin'den çıktığını herkese duyuracağım" ifadelerini kullandı.

"TİCARİ BİR AMACIM YOK"

"Askıda Yemek" uygulamasını sosyal sorumluluk projesi olarak tasarladığını anlatan Durman, "Herhangi bir ticari amaç gütmedim. Şu an için Mersin'deki masrafları kendimiz karşılayabiliyoruz ama Türkiye geneli yaptığımızda esnaflardan alacağımız küçük reklam ve ilanlarla bu projemizin ayakta durmasını sağlayabiliriz. Esnafları aidat sistemine dahil edebiliriz. Burada kesinlikle yardımlada dokunma olmayacak. Şu anki esnaflara bunu bu şekilde anlattım. Sıkıntı olmadığını söylediler" diye konuştu.

   

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”