Advert

"Nükleerden vazgeçin, güneş enerjisine yönelin!"

Mersin Kent Konseyi tarafından Akkuyu'da yapımı devam eden ve dünyayı tehdit eden Nükleer enerjiden çok geç olmadan vazgeçilmesi çağrısında bulundu. Çağrıda, Mersin'in “Güneş Kenti” potansiyelinin ortaya konulması istenirken, temiz ve daha az maliyetli olan yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi çalışmalarının aralıksız ve hızla hayata geçirilmesi talep edildi.

admin
Bu içerik 154 kez okundu.

 Mersin Kent Konseyi tarafından Ocak ayının ikinci haftası kutlanan ‘Enerji Tasarrufu Haftası’ nedeniyle bir açıklamada yapıldı.

Açıklamada, tüm sektörler için girdi kaynağı olan enerjinin öneminin her geçen gün arttığı vurgulanarak, "İnsan geleceği açısından olumsuz sonuçların doğmasına neden olan enerji kullanım savurganlığının önüne geçmek, enerjinin gereği kadar ve bilinçli olarak kullanılmasını sağlamak için her yıl Ocak ayının ikinci haftasının ‘Enerji Tasarrufu Haftası’ olarak kutlandığı hatırlatıldı.

Enerji tasarrufunun ancak ve ancak enerjinin verimli kullanılması kavramı ile tanımlanması gerektiği belirtilen açıklamada, enerjiye olan ihtiyacın sürekli arttığı buna karşılık enerji kaynaklarının gittikçe azaldığı günümüz dünyasında, bütün enerji kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasının önemine dikkat çekildi.

"ÇEVRESEL SORUNLAR İNSANLIĞI TEHDİT EDİYOR"

En önemli enerji kaynağı olan fosil yakıtlar gittikçe azalırken çevresel sorunlar oluşturduğu ifade edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Çevresel sorunlar nedeniyle insanlık tehdit altındadır. Hızla artan enerji arzında “Ekolojik Denge” günümüzün en önemli politikası olmak zorundadır. Doğal kaynaklara yönelim ve yenilenebilir enerji, bugün 4.5 endüstri devrimi, yapay zeka, yazılım teknolojileri üreten ve baş döndürücü bir hızla yükselen bilimin en önemli konusu olmalıdır. Güneş panellerinin 10 bin katı fazla enerji depolayan “Güneş Küreleri” teknolojisi gelişmektedir. Sonsuz bir enerji kaynağı olan güneşin doğru değerlendirileceği enerji politikaları devreye girmeli, programlar uygulanmalıdır. Bugün ülkemiz güneş ışığından doğal enerji olarak faydalanabilecek konumda olan ülkeler arasında baştadır. Mersinimiz ise bu doğal enerji kaynağının en verimli kullanılacağı bölgelerden biridir. Tüm bu bilgilerin ışığında, Mersinimizde yapılmak istenen ve dünyayı tehdit eden Nükleer enerjiden çok geç olmadan vazgeçilip “Güneş Kenti” potansiyeli ortaya konularak, temiz ve daha az maliyetli olan yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi çalışmalarının aralıksız ve hızla hayata geçirilmesi çağrısını bir kez daha yineliyoruz. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”