Advert

Besiciler destek bekliyor!

Mersin Kasaplar Odası Başkanı Erdal Pekmez, besiciliğin geliştirilmesi acilen devlet desteği gerektiğini belirtti. Pekmez, besiciliğin gelişmesi durumunda kasap esnafının da sorunlarının çözüleceğini kaydetti. Pekmek gazetemize yaptığı açıklamada, hükümetin besicilik politikasının yanlış olduğunu vurgulayarak “Bugün et ürünlerinin pahalı olduğu şeklinde bir yanlış söylem var. Et üretiminin girdi fiyatları göz önüne alındığında etin aslında çok ucuz olduğu görülmelidir. Besicileri en çok zorlayan konuların başında yem fiyatları gelmektedir. Dışa bağımlı hale gelen yem için acil çözüm yolları aranması gerekiyor" dedi. AVM’lerin kent merkezinde olmasının kasapları zor durumda bıraktığını anlatan Pekmez, "Büyük alış veriş mağazalarının kentin içinde yer almaları küçük esnafı zor durumda bırakmaktadır. Bugüne kadar açılan AVM’ler için belki yapacak bir şey yok ama bundan sonrası için bu tip AVM’lere kent içerisinde izin verilmemeli" şeklinde konuştu.

Besiciler destek bekliyor!
Besiciler destek bekliyor!  admin
Bu içerik 441 kez okundu.

 Selma Kılıç

Mersin Kasaplar Odası Başkanı Erdal Pekmez gazetemize yaptığı açıklamada,

besicilere üretim desteğinin verilmesi gerektiğini söyledi. Besicilik politikalarının yanlış olduğunu ifade eden Pekmez, “Bugün et ürünlerinin pahalı olduğu şeklinde bir yanlış söylem var. Et üretiminin girdi fiyatları göz önüne alındığında etin aslında çok ucuz olduğu görülmelidir. Besicileri en çok zorlayan konuların başında yem fiyatları gelmektedir. Dışa bağımlı hale gelen yem için acil çözüm yolları aranması gerekiyor. Bununla beraber kredi faizlerinin yüksek olması ve alım gücünün zayıflaması esnafımızı zor duruma düşürmüştür. Et stoklarına bakıldığında depoların yüzde yüz oranında dolu olduğunu görebiliyoruz. Yani et çok, satış yok; bu durumun sürdürülebilir olması imkansız” dedi.

"MAHALLE KASABINDAN ET ALIN!"

AVM’lerin kent merkezinde olmasının kasap esnafını zor durumda bıraktığının da altını çizen pekmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyük alış veriş mağazalarının kentin içinde yer almaları küçük esnafı zor durumda bırakmaktadır. Bugüne kadar açılan AVM’ler için belki yapacak bir şey yok ama bundan sonrası için bu tip AVM’lere kent içerisinde izin verilmemelidir. Bir de denetim ile ilgili sorunlarımız var. Özellikle bu konuda bir yetki karmaşası yaşanmaktadır. Tarım müdürlükleri ile belediyeler arasında koordinasyonun olmaması etkin denetim yapılmasını engellemektedir. Bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz. Buradan vatandaşlara tavsiyem, kaçak et ve buna bağlı sorunlarla karşılaşmamaları için herkes mahalle kasabından et alsın, içi rahat etsin diyorum.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Tarhan’dan miniklere kar sürprizi
Başkan Tarhan’dan miniklere kar sürprizi
Toroslar Belediyesi'nden, öğrencilere tarihi çizgi roman
Toroslar Belediyesi'nden, öğrencilere tarihi çizgi roman