Afetzede çiftçi borç ertelemesi istiyor

Mersin'de 6-7 Ocak'ta şiddetli yağış sonrası meydana gelen su baskını ve sel felaketinde mağdur olan çiftçiler zararlarının karşılanmasını ve borçlarının ertelenmesini istiyor. Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Mersin'in afet kapsamına alınmasını isteyerek çiftçilerin beklediği tüm desteklemelerin bir an önce ödenmesi gerektiğini söyledi.

Afetzede çiftçi borç ertelemesi istiyor
Afetzede çiftçi borç ertelemesi istiyor admin
Bu içerik 434 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Mersin'de 6-7 Ocak'ta meydana gelen şiddetli yağış sonrası oluşan su baskını ve sel bölgedeki çitfçileri mağdur etti. Ürünleri su altında kalan üreticiler yaralarında sarılması için devlet desteği bekliyor. Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Cumartesi günü bazı programlara katılmak için Mersin'e gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye üreticilerin sorunlarını ileterek çözüm için destek istedi. 

"MERSİN AFET KAPSAMINA ALINMALI"

Mersin'in afet kapsamına alınması gerektiğini ifade eden Avcı, "Çiftçilerimizin beklediği tüm desteklemeler bir an önce ödenmeli. Afetten zarar gören çiftçilerin, gördükleri zararın karşılanması,  Tarım Kredi ve Ziraat Bankasına olan borçlarının en az 2 yıl ertelenmesi yılda bir taksit halinde ödenmesi sağlanmalı. Pamuk, soya, ayçiçeği, zeytinyağı, mısır ve diğer bitkilerin yılda en az enflasyon oranında primlerinin arttırılması gerekiyor" dedi.

"2019 İÇİN MÜNAVEBE ŞARTI KALDIRILSIN"

 Çiftçinin şiddetle karşı çıktığı Münavebe Şartının kaldırılması gerektiğini vurgulayan Avcı şöyle devam etti: "İyi tarım uygulamasında 3 yıldan sonra münavebe şartı getirilmiş olup, çiftçilerimiz ise bu yıl iyi tarımda bütün şartları yerine getirdi. Bu uygulamanın yürürlükten en az 2019 yılı için ertelenmesine ve kaldırılmasını istiyoruz. Sulama Birliklerinin su ücretlerini minimum oranda açıklanmasını ve DSİ’nin bölgemizde kapalı basınçlı sulama sistemine geçmesi için gerekli projeler ve yatırımlar yapılmalı. TARSİM'in zorunlu hale getirilmesi ve devlet desteğinin yüzde 50’den yüzde 75 çıkarılmalı ve tespitlerdeki çiftçiye zorluk çıkaran problemlerin ortadan kaldırılmalı gelen TARSİM görevlilerinin  zarar oranının minimum düzeyde tutmaya çalışıyor olması engellenmeli. Tarım Kredilerin Sözleşmeli Üretime (sebze-meyve) geçmesi sağlanmalı ve çiftçiye ürettiği ürünlerin Tarım Kredi vasıtasıyla satışlarının sağlanmalı. Kooperatiflerin kurulmasının önü açılmalı ve kredi imkanları arttırılmalı. Mazot- Gübre desteklerinin ülkemiz için önemli stratejik ürünlerde artışının yapılması için gerekli önlemler alınmalı."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Tarhan’dan miniklere kar sürprizi
Başkan Tarhan’dan miniklere kar sürprizi
Toroslar Belediyesi'nden, öğrencilere tarihi çizgi roman
Toroslar Belediyesi'nden, öğrencilere tarihi çizgi roman