Advert

Rauf Denktaş ve Fazıl Küçük törenle anıldı

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve KKTC’nin İlk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük'ün ebediyete intikalinin yıldönümlerinde törenle anıldı. Toroslar Belediyesi ve KKTC Mersin Konsolosluğu ile birlikte düzenlenen anma töreni Toroslar İlçesi'ndeki Rauf Denktaş Parkı ve Açık Hava Müzesi'de gerçekleştirildi. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Kurtuluş Savaşında Anadolu'da yazılan kurtuluş destanının aynısının Kıbrıs'ta da yazıldığını ifade ederek Kıbrıs'taki hareketin lideri öncüsü Rauf Denktaş ve Dr. Fazıl Küçük'ü rahmetle ve minnetle andıklarını kaydetti. KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli ise iki liderin karanlık içinde savrulan Kıbrıs Türk halkını bir araya toparladığını vurguladı.

Rauf Denktaş ve Fazıl Küçük törenle anıldı
Rauf Denktaş ve Fazıl Küçük törenle anıldı  admin
Bu içerik 311 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve KKTC’nin İlk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük'ün ebediyete intikalinin yıldönümlerinde törenle anıldı. Tören, Toroslar Belediyesi ve KKTC Mersin Konsolosluğu ile birlikte Toroslar İlçesi Mustafa Kemal Mahallesi'ndeki Rauf Denktaş Parkı ve Açık Hava Müzesi'de gerçekleştirildi. 

Törene KKTC Mersin Başkonsolosu Zaliha Mendeli, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız, Mersin Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Halil Kur, Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehitler ve Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Mersin Şube Başkanı Fatih Tuncer, siyasi parti başkanları,  askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı.

Merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Fazıl Küçük'ün anıtına çelenk bırakılmasının ardından, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Kur'an-ı Kerim okunması ve şehitler için yapılan duaların ardından öğrenciler tarafından şiir okundu.

YILMAZ: KKTC DAVASI BİZİM GERÇEĞİMİZDİR

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın bir konuşma yaptı.  "KKTC davası bizim yaramız bizim gerçeğimizdir" diyen Yılmaz, "Kurtuluş savaşından önce Anadolu'da ne yaşandı ise Kıbrıs'ta 1974 Barış Harekatı öncesinde de aynı şeyleri yaşadık. Yine yiğitlik kahramanlık destanı yazıldı. Kurtuluş Savaşımızda da yazıldı Kıbrıs'ımızda da yazıldı. Acıdan sonra, şiddetten sonra, vahşetten sonra bu hareketin Kıbrıs'taki hareketin lideri öncüsü Rauf Denktaş'ı ve Dr. Fazıl Küçük'ü rahmetle minnetle anıyorum" dedi.

1974'te Kıbrıs'ta ne işimiz var diyenlerin bugün artık milletimizin bekasının güvenliğinin Şam'dan Trablus'tan Semerkant'tan Buhara'dan başladığını daha rahat daha net gördüğünü ifada eden Yılmaz, "Ama şuna canı gönülden inanıyoruz hala aynı o günkü hisleri taşıyoruz. Heyecanı yaşıyoruz. Kıbrıs'a ne dedik Yavru Vatan dedik. Anavatan dedik. Allah'ın izni ile üstte gök çekmedikçe altta yer yarılmadıkça Kıbrıs'ımız yine Yavru Vatan olarak kalmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

"RABBİME ŞÜKÜRLER OLSUN BİZE İKİ LİDER VERMİŞ"

KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli ise "Dünya'da çok az lider vardır. Şükürler olsun Rabbime ki iki tanesini de Kıbrıs Türk halkına vermiş. Karanlık içinde savrulan Kıbrıs Türk halkını bir araya toparlayan, sahip olduğu değerleri yeniden hatırlatarak cesaret veren fedakarlığın ne olduğunu davranışları ile kanıtlayan gerçek bir lider bir halk adamı idi özgürlük mücadelesi kahramanımız Dr. Fazıl Türk" şeklinde konuştu.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ise Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine yön veren tarihe iz bırakmış Kıbrıs sevdalısı Türklük şuuru çok yüksek egemenlik, bağımsızlık tutkusu ve siyasi dehası hayli parlak Kıbrıs Türk Halkını toplum noktasından alıp devlet sahibi bir halk noktasına taşıyan Anavatan Türkiye'ye yürekten bağlı bir lider olduğunu ifade eden Memdeli, "Bugün burada KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ebediyete intikalinin 8. ve 15 Ocak'ta Özgürlük mücadelesi liderimiz Dr. Fazıl Küçük'ün ebediyete intikalinin 36. Yıl dönümünde düzenlenen anma töreni vesilesi ile toplanmış bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

"DR. FAZIL KÜÇÜK'ÜN EŞ ANLAMLISI MİLLİ MÜCADELEDİR"

Dr. Fazıl Küçük'ün halkının içinden çıkmış ve halkından hiç korkmamış bir lider olmasından dolayı çok sevildiğini vurgulayan Mendeli, "Dr. Küçük yaşamı boyunca yeri geldikçe bir doktor, sırasında bir gazeteci, halkın sorunlarını çözmek için çalışan bir dava adamı ve bir lider olarak Kıbrıs Türk halkına hizmet etmiştir. Dr. Küçük'ün eş anlamlısı milli mücadeledir. Küçük'ün yüreklerde silinmez bir yeri vardır. Dr. Fazıl Küçük gazeteci olarak halkı aydınlatma yolunda büyük çaba göstermiştir. Türkiye Cumriyeti olmadan Kıbrık Türk olmayacağını her zaman dile getirmiştir.Dr. Fazıl Küçük'ün en mutlu olduğu iki an vardır. Bunlardan biri 1974 Kıbrıs Barış Harekatı digeri ise KKTC'nin ilanıdır" diye konuştu.

"DENKTAŞ GERÇEK BİR ATATÜRKÇÜ VE TÜRKİYE SEVDALISIYDI"

Rauf Denktaş'ın Dr. Fazıl Küçük'ün ulusal mücadele gününde en çok güvendiği ve yardımına başvurduğu kişiler arasında geldiğini vurgulayan Mendeli, şöyle devam etti: "Rauf Denktaş Türk Milletinin bağrından çıkan bir milli kahramandır. Denktaş Türkiye Cumhuriyeti'ninde milli dava olarak sahip çıktığı ve yürüttüğü Kıbrıs mücadelisinin haklılığına inanmıştır. Bu inaçla 24 yaşında bir avukat olarak mücadelesine başlamış 1948'de Kıbrıs Girit olmasın çağrısını yaparak mücadelesinin Anadolu ile bütünleşmesi için çaba sarfetmiştir. Rauf Denktaş gerçek bir Atatürkçü ve Türkiye sevdalısıydı. Yürüttüğü mücadelede Mustafa Kemal Atatürk'ün bağımsızlık fikrinden ve ilham aldığını bir çok vesile ile ifade etmiştir. Kıbrıs müzakere sürecinde diplomasinin çok engebeli kaygan aynı zamanda tuzaklarla dolu zemininde büyük bir ustalık ve bilinçle hareket etmiştir. Rauf Denktaş Kıbrıs Türk halkının menfaatlerinin Anavatan Türk halkının menfaatleri ile biri ve bütün olduğuna inanmıştır. Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş, Rum Yunan ikilisinin Enosis emellerini önceleri silah kullanarak gerçekleştirmeyi denediğini 1990'lı yılların başından itibaren ise AB üyeliği yolu ile bu emellerine ulaşma gayreti güttüklerini bu yüzden de Rum tarafının siyasi eşitlik temelinde kalıcı bir çözüm istemediğini her zaman dile getirmiştir. Bugün bu teşhislerinde ne kadar haklı olduklarını bir kez daha görüyoruz. Denktaş, 'Toros'  kod adıyla Türk Mukavemet Teşkilatı örgütçüsü olarak başladığı mücadele hayatını KKTC kurucu Cumnhurbaşkanı olarak tamamlamıştır."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Tarhan’dan miniklere kar sürprizi
Başkan Tarhan’dan miniklere kar sürprizi
Toroslar Belediyesi'nden, öğrencilere tarihi çizgi roman
Toroslar Belediyesi'nden, öğrencilere tarihi çizgi roman