"Metro, kenti dönüştürecek bir proje olacak"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 2020 yılı içerisinde ilk kazmayı vuracakları ve birinci faz ihalesine çıktıkları Metro projesini sadece bir ulaşım projesi olarak görmediklerini, kenti dönüştürecek, değiştirecek büyük bir proje olarak değerlendirdiklerini söyledi.

admin
Bu içerik 224 kez okundu.

 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Başkan Seçer, TRT Çukurova Radyosu yayınında yaptığı açıklamada, geride kalan 9 aylık sürede sosyal politikalara ağırlık verdiklerini, önümüzdeki aylardan itibaren büyük projeler için ilk adımları atacaklarını söyledi. “Bizim hedeflerimiz yüksek, hedeflerimiz büyük. İnsanların da bizden beklentilerinin yüksek olduğunu biliyoruz. Bu da bizi rahatsız etmiyor. Aksine bana çalışma azmi veriyor” diyen Başkan Seçer, ilk 9 aylık sürede daha çok sosyal projelere ve belediyenin yeniden yapılanmasına önem verdiklerini kaydetti.

“HAZIRLIKLI OLDUĞUMUZ İÇİN ZORLANMADIK”

Başkan Seçer, “Göreve geldiğimizde idari ve mali düzenlemeler gerekiyordu. Yeni belediye başkanısınız. Bir kurumun yöneticiliğine seçilmişsiniz. Zamanınızı alıyor, kolay değil. Mersin’de 16 bin kilometrekare alana hizmet edeceksiniz. 10 bin çalışanınız var, bütçeniz MESKİ ile beraber 3 milyarın üzerinde, bu parayı yöneteceksiniz. Bunların sistematiğini oluşturmak belli bir zaman aldı. Ama daha önceden hazırlıklı olduğumuz için zorlanmadık” dedi.

“METRO BİR ÇAĞDAŞLAŞMA PROJESİ”

Geçtiğimiz günlerde ihalesine çıkılan Metro projesi hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, “Toplu taşıma önemli. Metro demek sadece bir toplu taşıma projesi değil. Bir anlamda kenti dönüştüren bir proje. Bir sosyal proje olarak da düşünülebilir, bir medeniyet projesi olarak da düşünülebilir. Çünkü modern kent, çağdaş kent oranının her anlamda gelişmesi anlamına gelir. İlk faz doğu-batı arasında Mezitli-Gar arasında. Daha sonra da ikinci ve üçüncü faz yapılacak. Biz geldiğimizde önceki yönetimin bir projesi vardı ama biz o projeyi uygun görmedik. Onun üzerinde bazı çalışmalar yaptık. Bu yeni projelerimizle devam edeceğiz. Şu anda da ilk fazın, 13.4 kilometre yeraltı raylı sistemin ihalesine girdik” diye konuştu.

Mezitli içme suyu için Fransa’dan kaynak

Büyük projeler için ilave kaynaklar yaratılması gerektiğini ifade eden Başkan Seçer, “Bunun için de uğraşlarımız devam ediyoruz. Mezitli’de içme suyu projemiz var. 17 milyon avro gibi Fransız Kalkınma Ajansı’ndan bir hibe kredisi sözleşmesi üzerinde çalışıyoruz. Protokolü yapmak üzereyiz. Bu tip arayışlarımız fazla. Altyapı bizim için önemli bir sorun. Temiz içme suyuna erişim, arıtma tesisleri, temiz çevre koşulları için bunları önemsiyoruz. 300 binin üzerinde Suriyeli misafir var. Bunları da düşünerek altyapının ne kadar önemli olduğunu söylüyorum. Birden bire göç aldı Mersin. Altyapısı buna hazır değildi, şehir buna hazır değildi. Bunların getirdiği bazı travmatik durumlar var. Bunları da çözebilmemiz için dış kaynaklı hibe ya da ucuz finans destekleriyle kentimizin aniden karşılaştığı bu sorunların süratle üstesinden gelmemizi sağlamamız lazım” dedi.

“ÇALIŞKAN BİR BELEDİYE, ÇALIŞAN BİR BELEDİYE BAŞKANI”

Mersin’in potansiyelini açığa çıkarmayı amaçladıklarını ifade eden Başkan Seçer, “Mersinli yurttaşlarımız kendilerini iyi hissetsinler. Çalışan bir belediyeleri var. Çalışkan bir belediyeleri oluyor artık. Çünkü Belediye Başkanları çalışıyor. Belediye Başkanları üretiyor, yeniliklerin peşinde, sıra dışı işler yapmak istiyor. Mersin her şeyin en iyisine layık. Önümüzdeki günlerde Mersin’de birçok şeyin değiştiğini görecekler. Şu anda da görüyoruz” ifadelerini kullandı. Başkan Seçer, programın ardından TRT Çukurova Bölge Müdürü Sebahattin Kahraman’la görüştü. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Tarhan’dan miniklere kar sürprizi
Başkan Tarhan’dan miniklere kar sürprizi
Toroslar Belediyesi'nden, öğrencilere tarihi çizgi roman
Toroslar Belediyesi'nden, öğrencilere tarihi çizgi roman