Advert
Advert
Advert

Gurbetçinin ‘Şeker hastalığı çilesi’ Mersin’de bitti!

​İsviçre’de yaşayan Tahsin Tanrıkulu, 25 yıllık şeker hastalığı sorununa çareyi Mersin’de buldu. Günde 60 üniteden fazla insülin kullanan, aynı zamanda obeziteyle de mücadele eden Tanrıkulu, VM Medical Park Mersin Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı operasyonla 62 yaşında sağlığına yeniden kavuştu.

Gurbetçinin ‘Şeker hastalığı çilesi’ Mersin’de bitti!
Gurbetçinin ‘Şeker hastalığı çilesi’ Mersin’de bitti! admin
Bu içerik 687 kez okundu.
Advert

-Birçok hastalığın tedavisinde kendi ülkelerini tercih eden gurbetçiler, son yıllarda obezite ve metabolik cerrahi için de Türkiye’ye geliyor. 25 yıldır şeker hastalığınla savaşan İsviçreli gurbetçi Tahsin Tanrıkulu da tedavisi için Mersin’i seçti.Medical Park Mersin Hastanesi’nden yapılan açıklama göre 62 yaşındaki Tanrıkulu, VM Medical Park Mersin Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tuna Bilecik tarafından uygulanan metabolik cerrahi işlemi sonucunda sağlığına kavuştu.

“ARTIK İNSÜLİN İLACI KULLANMIYORUM”

Son dönemde diyabetin tek başına yaşayamayacak kadar hayatını olumsuz etkilediğini belirten Tanrıkulu, “25 yıldır şeker hastasıydım. Günde 60 ünitenin üzerinde insülin kullanmama rağmen, son aylarda kan şekeri düzeylerim normale düşmüyordu. Buna bağlı olarak aynı zamanda obezite hastasıydım. Bu ameliyat için araştırmalar yaptım ve yolum Op. Dr. Tuna Bilecik ile kesişti. Kendisi, tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan metabolik cerrahiden bahsetti. Hastanemize ve doktorumuza güvenerek girdiğim ameliyatımın başarılı geçeceğine güvenimiz tamdı, yanılmadık” dedi.Operasyon sonrası kendisini çok sağlıklı hissettiğini ifade eden Tahsin Tanrıkulu, “Ameliyat sonrası ikinci gün taburcu oldum ve kullandığım insülin ilaçlarının hepsini bıraktım, sağlığıma yeniden kavuşmaktan çok mutluyum” diye konuştu.

“HEM KİLO SORUNU HEM DE İNSÜLİNDEN KURTULUYORLAR”

Operasyonu gerçekleştiren Op. Dr. Tuna Bilecik, şeker hastalığının cerrahi tedavisinde erken tedavinin önemli olduğunu belirterek, “Hastalarımızı organ hasarı gelişmeden ve pankreasın insülin salgılama kapasitesi tükenmeden ameliyat etmek istiyoruz. Ameliyata uygun Tip 2 şeker hastalarında metabolik cerrahiyle yüzde 90’ın üzerinde kan şekeri kontrol altına alınabilmektedir'' dedi.

Toplumun yaklaşık yüzde 10’unun diyabetli (Şeker hastası) ve bu hastaların da yüzde 90’ının Tip 2 diyabetinin oluşturduğuna dikkati çeken Op. Dr. Bilecik, şeker hastalığının cerrahi tedavisinde amaçlarının ince bağırsakların son kısmına sindirilmemiş gıdaların ulaşmasını sağlamak olduğunu ifade etti ve şunları söyledi:

“Şeker ameliyatı laparoskopik (kapalı) yöntemle beş adet küçük kesiden yapılır. İlk olarak midenin bir bölümü çıkarılır ve daha sonra ince bağırsağın son 2,5 metrelik bölümü mideyle birleştirilir. İnce bağırsağın son kısmından salgılanan bir takım hormonlar hem pankreastan insülin üretimini arttırır hem de insülinin tüm vücuttaki etkinliğini arttırır. Tüm bu olaylar sonucu kandaki glikoz seviyesi düşer ve kan şekeri kontrol altına alınmış olur. Ameliyatlar kapalı yöntemle yapıldığı için hastalar ameliyattan sonra erken dönemde işlerinin başına dönebiliyorlar.”

“GÖZ, BÖBREK VE DAMAR HASTALIKLARINA DA ÇÖZÜM”

Şeker hastalığı ameliyatının, göz, böbrek, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa çözüm olduğunu vurgulayan Op. Dr. Bilecik, diyabet hastalığıyla birlikte oluşan aşırı kilo problemlerinin de ortadan kalktığını, günümüz şartlarında şeker hastalığının uzun süreli kalıcı tedavi seçenekleri arasında cerrahinin öne çıktığını ifade etti.

Gurbetçilerin hastanelerini tercih etmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren VM Medical Park Mersin Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Volkan Kahveci ise, birçok ülkeden gelen misafirlere uluslararası standartlarda sağlık hizmeti vererek Mersin’in sağlık turizmine katkı sağladıkları için mutlu olduklarını belirtti. (İHA)

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı