Advert

“Üretimin önündeki engeller kaldırılmalı”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın da katıldığı ‘Kıl Çadırlar Aydınlanıyor Proje Tanıtım ve Sertifika Programı’nda konuşan Mersin Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan, 5 yıldır anaç koyun keçi desteklemelerinde bir artış sağlanamamasından dert yandı. Üreticiler olarak çok fazla bakan değişimi istemediklerini ifade eden Akdoğan, “Bir ülkenin gücünü o ülkenin üretim gücü belirler. Ben her zaman her yerde üretim üretim diyorum. Size ve idarecilere üretimin önündeki engelleri kaldırmak düşüyor” dedi. PAKDEMİRLİ’DEN KEÇİ DESTEĞİNİ 35 LİRAYA ÇIKARDIK MÜJDESİ Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise keçi yetiştiricilerine Mersin'den müjde verdi. Bu yıl anaç keçi desteğini 25 liradan 35 liraya çıkardıklarını ifade eden Pakdemirli, "Hedefimiz, küçükbaş hayvan varlığında bu yıl 56 milyona ulaşmak. 2023'te ise nüfusumuz kadar küçükbaş hayvan varlığına sahip olmak" dedi. Kıl Çadırlar Aydınlanıyor Projesi ile ilgili bilgi veren Bakan Pakdemirli, "Bu proje kapsamında, 300 adet güneş enerji sistemi ile 200 adet koyun yün kırpma makinesi dağıtacağız. Proje büyüklüğü 1 milyon 535 bin TL olup bunun yüzde 25'i, eş finansman olarak yetiştiriciden karşılanacak” şeklinde konuştu.

“Üretimin önündeki engeller kaldırılmalı”
“Üretimin önündeki engeller kaldırılmalı”  admin
Bu içerik 672 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde Kıl Çadırlar Aydınlanıyor Proje Tanıtım ve Sertifika Program toplantısı gerçekleştirildi.

Programa Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer. Mersin Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ile milletvekilleri ve hayvan üreticileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Mersin Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan yaptı.

“BİR ÜLKENİN GÜCÜNÜ O ÜLKENİN ÜRETİMİ BELİRLER”

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin hayati bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Akdoğan, “Kırsalda fedakârca bir üretim yapılmaktadır. Günümüzde hayvansal ürünlere olan talebin artması ve bu ihtiyacın karşılanması için üretimin artırılmasının önemi ortaya çıkmaktadır. Bir ülkenin gücünü o ülkenin üretim gücü belirler. Ben her zaman her yerde üretim üretim üretim diyorum. İnşallah size ve idarecilere üretimin önündeki engelleri  kaldırmak düşüyor” şeklinde konuştu.

“HAYVAN ÜRETİCİLERİNİN YAŞAM KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLMELİ”

Bu kadar önemli olan bir sektörün ayakta kalması ve yeni nesiller tarafından sürdürülebilmesinin yaşam şartlarının iyileştirilmesine ve üretimin teşvik edilmesine ve mevcut hayvan ırklarının ıslahına bağlı olduğunu vurgulayan Akdoğan, “Biz yaklaşık 6 bin üye ve 1 milyonun üzerinde anaç hayvan varlığı olarak ülkemizin en önemli birlikleri arasındayız. Biz kararnameleri yönetmelikleri, tebliğleri ve talimatları en öncelikli görev olarak görüyor gereğini ivedilikle yerine getiriyoruz. Hiçbir desteklemede çıkan kararnamelerin aksine hareket etmedik. Bu desteklemelerden bir tane üreticimizi mahrum etmedik” diye konuştu.

Hayvancılık desteklemeleri içinde küçükbaş hayvan desteklemesinin yerine giden en önemli destekleme olduğunu vurgulayan Akdoğan, “Ama maalesef 5 yıldır anaç koyun keçi desteklemelerinde bir artış sağlayamadık. Ben bundaki sebebi tüm samimiyetimle söylüyorum biz burada tüm bakanlarımızı ağırladık. Bir yıl içinde sürekli bakan değişimi ondan sonra bürokrasi değişiyordu. Biz ve üreticiler çok fazla bakan değişmesini istemiyoruz. Çünkü bu istikrarsızlık getiriyor.  Üretimin artırılması için üreticinin önündeki engeller kaldırılmalı” ifadelerini kullandı.

Programda Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Valisi Ali İhsan Su ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Lütfi Elvan’da birer konuşma yaptı. Daha sonra omzundaki Yörük poşusu ile kürsüye çıkan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise konuşmasına, Mersin'de 6-7 Ocak tarihlerinde etkili olan aşırı yağışlarda tarım arazilerini zarar gören çitfçilere geçmiş olsun dileklerini iletip hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek başladı. Zararın karşılanması için gereğinin yapılacağını ifade eden Pakdemirli, bundan sonra ise gereken tedbirlerin alınacağını söyledi.Tarsus'ta ki Berdan Nehri üzerindeki setleri daha da yükselteceklerini ifade eden Pakdemirli, Berdan Nehri üzerindeki eski köprüyü yenileme işini de bir an evvel tamamlayacaklarını kaydetti. Derelerin üzerlerinin örtülmesinin, zararın en büyük sebeplerinden biri olduğunu vurgulayan Pakdemirli, "Biz bu konuda, DSİ aracılığıyla belediyeleri uyarmıştık. Onlar da sahile yakın yerlerde bazı bölümlerde derelerin üzerlerini açmışlar. Fakat bu konuda tekrar uyarılarımızı yaptık, bu işi çözmemiz lazım" dedi.

"MERSİN'DE 17 YILDA 502 MİLYON LİRA HİBE DESTEĞİ SAĞLADIK"

Bakanlık olarak Mersin'de yaptıkları çalışmaları anlatan Pakdemirli, "Bakanlık olarak, Mersin'de hayvancılığın geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız kapsamında, son 17 yılda hayvancılık sektörümüze 502 milyon lira hibe desteği sağladık. Verdiğimiz bu destekler ve yetiştiricilerimizin azimli çalışmaları neticesinde Mersin'imizin hak ettiği seviyelere yükseldiğini görmek mutluluk verici. Bunun en güzel örneği de Mersin'in keçi varlığında ülkemizde birinci sırada, toplam küçükbaş hayvan varlığında da 6'ncı sırada olmasını gösterebiliriz. 2019 yılında, Mersin ilindeki küçükbaş hayvan varlığımız 1,5 milyon başa yaklaştı" şeklinde konuştu.

Sürü Yöneticisi (çoban) İstihdam Desteği ile Mersin'de 2018 yılında 615 işletmeye 3,1 milyon lira sürü yöneticisi istihdam desteği verdiklerini anlatan Pakdemirli, “Bu rakam; Türkiye genelinde verdiğimiz toplam desteğin yaklaşık yüzde 10'ununa tekabül ediyor. Mersin'de son 17 yılda ORKÖY Süt Koyunculuğu Projeleri kapsamında toplam 937 aileye, günümüz tutarlarıyla 35 milyon lira kredi ve hibe desteği verdik. Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında, 112 küçükbaş hayvancılık projesi uygulayarak, genç çiftçilerimize toplam 3 milyon 360 bin lira hibe ettik" diye konuştu.

"ANAÇ KEÇİ DESTEĞİNİ 25 LİRADAN 35 LİRAYA ÇIKARDIK”

Keçi üreticilerine Mersin'den müjde veren Pakdemirli” 2020 yılında anaç keçi için destek miktarının artışı için gerekli çalışmayı yaptık.

25 lira olan desteği, 2020 yılı için Mersin'den 35 lira olarak açıklıyorum. 2020 yılında Mersin'de Koyun ve Keçi Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesine devam edeceğiz. Sürü Yöneticisi (Çoban) İstihdam Desteğini inşallah 10 bin işletmeye çıkararak, 50 milyon lira destekleme ödemesi yapacağız. Mersin'in de bu desteklemeden azami derecede yararlanacağına inancım tam. Önümüzdeki dönemde; küçükbaş hayvan eti tüketiminin özendirilmesi ve pazar payının artırılması, küçükbaş hayvan etinin tanıtımı ile tüketici alışkanlıkların değiştirilmesine yönelik çalışmalarımız hız kazanacak. Hedefimiz olan toplam kırmızı et üretimimizde, küçükbaş eti üretim payını yüzde 10'dan yüzde 20'lerin üzerine taşımaktır."

“200 ADET YÜN KIRPMA MAKİNASI DAĞITACAĞIZ”

Kıl Çadırlar Aydınlanıyor Projesi ile ilgili bilgi veren Bakan Pakdemirli, "Bu proje kapsamında, 300 adet güneş enerji sistemi ile 200 adet koyun yün kırpma makinesi dağıtacağız. Proje büyüklüğü 1 milyon 535 bin TL olup bunun yüzde 25'i, eş finansman olarak yetiştiriciden karşılanacaktır. İkinci projemiz ise Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi. Bu proje kapsamında da Mersin'de 7 adet alt proje uygulanmakta olup, projeler ile ıslah yapılan İvesi ve Güney Karaman ırkları ile Kıl Keçisinin verimlerinde artışlar sağladık. Bugüne kadar proje uygulanan 343 üyeye de Bakanlığımız tarafından toplamda 21,7 milyon TL destek verdik. Yine bugün Mersin'imizde açılan Sürü Yönetimi Elemanı kurslarını bitirenlere sertifikalarını vereceğiz.

2014 yılından bugüne kadar açılan kurslarda 3 bin 583 üye sertifika sahibi yapılarak, Bakanlığımızın verdiği sürü yönetimi desteğinden faydalanmasının önü açılmıştı. Bugün de 2019 yılında şartları yerine getiren 615 üyeye, 3,1 milyon Liralık desteklemesi için sertifikalarını takdim edeceğiz. Ben inanıyorum ki, Mersinli yetiştiricimizin emeğiyle inşallah 2020 yılı, küçükbaş hayvancılıkta rekorlarla dolu bir yıl olacaktır. Şundan emin olabilirsiniz; biz Bakanlık olarak yanınızdayız. İnşallah bu sene de; destek bizden, yetiştirmek sizden" diye konuştu.

Pakdemirli, Elvan ve Vali Su konuşmaların ardından sertifikaları verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'nin kanun teklifine barolardan destek
CHP'nin kanun teklifine barolardan destek
Tarsus İdman Yurdu yönetimi destek istedi
Tarsus İdman Yurdu yönetimi destek istedi