Advert

“Asrın Projesi”nde boru patladı

“Asrın Projesi” olarak adlandırılan ve Anamur’dan KKTC’ne su götüren borular patladı. Anamur sahilinin 5 mil açığında patlayan borular borular deniz yüzüne çıktı. Bazı programlara katılmak için Mersin’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’de boruların patladığı alanı havadan inceledi. Boru hattında kırılma değil, yerinden çıkma olduğunu ifade eden Pakdemirli, şu an için önemli bir sorun olmadığını Sorvey gemisinin yola çıktığını ve bir aya kadar çözmeleri için talimat verdiğini söyledi.

“Asrın Projesi”nde boru patladı
“Asrın Projesi”nde boru patladı  admin
Bu içerik 632 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Anamur’dan KKTC’ye su taşınması için 17 Ekim 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından açılışı gerçekleştirilen ve “Asrın Projesi” olarak adlandırılan projede borular patladı. Anamur’un 5 mil açığında meydana gelen patlama sonrası yerin 250 metre altındaki borular su yüzüne çıktı. Bazı toplantılara katılmak için Mersin’e gelen

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’de program öncesi KKTC'ye su taşıyan boru hattını helikopterle havadan inceledi. Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde Mersin Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin programı öncesi gazetecilere konu ile ilgili bilgi veren Pakdemirli Mersin ziyareti kapsamında Anamur ilçesinde de helikopterle inceleme yaptığını belirtti.

Türkiye ile Kıbrıs arasında bir su isale hattı bulunduğunu hatırlatan Pakdemirli, "Bu isale hattıyla ilgili Çarşamba günü (8 Ocak) akşamı gece geç saatlerde bir olay vuku buldu. Bildiğiniz üzere bu isale hattı 81,6 kilometre, çok uzun ve dünya mühendislik tarihinde en önemli başarılardan biri olarak kabul edilen bir isale hattı. Ancak, çarşamba akşamı itibariyle Kıbrıs'tan tarafımıza isale hattından su gelmediğine dair bir bilgi gelmesi ve araştırmamız neticesinde de isale hattında bir kopukluk olduğu gözlendi" şeklinde konuştu.

"KIRILMA DEĞİL, YERİNDEN ÇIKMA VAR”

Kendilerinin de bugün Mersin'e gelmişken isale hattını yerinde incelemek istediklerini ifade eden Pakdemirli, "Helikopterle olayın vuku bulduğu noktaya gittik. Bu noktada yapmış olduğumuz incelemelerde gerçekten boru hattının bir kısmının suyun yüzeyinde yüzdüğü gözüküyor. Şu an itibariyle görebildiğimiz kadarıyla olayın bir kırılma olmadığı, sadece bir yerinden çıkma vakası olduğu gözlemini yaptık" dedi.

“BİR AYA KADAR ÇÖZMELERİ İÇİN TALİMAT VERDİM"

14 Ocak Salı akşamı tam anlamıyla bir raporun ellerine ulaşacağını anlatan Pakdemirli, "İstanbul'dan Deniz Kuvvetlerine ait bir sorvey gemisi yola çıkmış durumda. Sorvey gemisiyle beraber yarın akşam ilgili çalışmalar başlayacak. Salı akşamı itibariyle de nihai neticeyi almış olacağız. Nihai netice itibariyle de bu işin ne kadar sürebileceği hakkında bir fikre sahip olacağız. Ama ben arkadaşlara, 1 aya kadar bu işi çözmelerine dair talimat verdim. Kıbrıs'ta şu anda bir su problemi yok. Takribi 8-10 aylık bir su stoku Kıbrıs'ta bulunmakta. Ama tabi ki hızlı bir şekilde bu meseleyi de mutlaka çözüme kavuşturmamız lazım. Tabi ki bu çıkmanın veya boşalmanın olduğu yerde isale hattının içerisine deniz suyu girmesiyle beraber de tamir edildikten sonra da aşağı yukarı bir 15 günlük suyu da cazibe ile boşa bırakmak durumunda kalacağız ki, tuzlu suyu tamamen boru hattının içerisinden boşaltabilelim. Görüntü şu an bir çıkmanın olduğu yönünde ve kolay tamir edebileceğiz gibi gözüküyor ama salı akşamı nihai neticeyi ben almış olacağım. Sizlerle tekrar paylaşırız " ifadelerini kullandı.

“EN YAKIN ZAMANDA ÇÖZÜME KAVUŞTURACAĞIZ"

Pakdemirli bir gazetecinin çıkmanın neden kaynaklandığı yönündeki sorusuna şöyle cevap verdi:

“Çıkmanın nedeni henüz belli değil. Ama bir çıkma olduğu görülüyor. Bu iş aynı asma köprü teknolojisi gibi. Çünkü bizim yaptığımız şey, deniz tabanından yürüyen borular değil, denizin belli seviyesinde, yüzeyin yaklaşık 250 metre altında borular geçmekte. Böylelikle yüzeyin altındaki borular, şamandıralar vasıtasıyla askıda tutuluyor ve yere de ağırlıklar vasıtasıyla sabitleniyor. Bu şamandıralardan birinin daha yüzdüğünü görüyoruz. Muhtemelen bunlardan bir tanesinin de yerinden çıkmış olma ihtimali var ve hat olması gerektiği yönde değil. Yani şu an itibariyle önemli bir problem yok ama sizlerle birinci ağızdan ben paylaşmak istedim. Konunun üzerinde olduğumuzu bilin. En yakın zamanda da konuyu çözüme kavuşturacağız." 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”