Akşener: Türkiye güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeli

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisi tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Geleceğin Türkiye’si için İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeniden güçlendirilmiş, 21'inci yüzyılın taleplerine ve değerlerine uygun demokrasi ile yönetilen hukukun üstünlüğünün olduğu parlamenter sisteme geçmesi gerektiğini vurguladı.

Akşener: Türkiye güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeli
Akşener: Türkiye güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeli  admin
Bu içerik 492 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisi tarafından düzenlenen “Geleceğin Türkiye’si için İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” paneline katılmak için Mersin’e geldi. Partililer tarafından otoban gişelerinde karşılanan Akşener burada gazetecilere bir açıklama yaptı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan asgari ücret için hükümete tepki gösteren Akşener, “Resmen ölün diyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan jest yapacağını söylemişti. Yapa yapa 75 TL jest yaptı. Ayıptır. 5 müteahhidin borcunu silebiliyorsunuz. Kendisine yakın işadamlarına kaynak aktarabiliyor. Kanal İstanbul için 20 milyar dolar para bulmaya kalkabiliyorsunuz ama bu ülkedeki ne işsizliğe çare bulabiliyorsunuz ne de asgari ücretliye çare bulabiliyorsunuz. İYİ Parti olarak biz asgari ücretlilerin vergi diliminden çıkarılmasını talep ediyoruz. Asgari ücretliler vergi dışı kaldığın da vatandaşın eline 3 bin TL para geçer. Yani EYT’lilere ve asgari ücretlilere para bulunamıyor. Ancak müteahhitlere para bulunabiliyor. Müteahhitlere var ancak vatandaşa yok. İtibardan tasarruf olmaz diyorlar. Müteahitlerin devlete olan borçları siliniyor ancak vatandaş hep mağdur ediliyor” dedi.

Daha sonra partisinin İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Akşener'i partililer karşıladı. Akşener parti binasında partililerle bir süre görüştü.

Daha sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki "Geleceğin Türkiye'si İçin İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Paneli"ne de katılan Akşener, önce katılımcılar Deniz Zeyrek, Ahu Özyurt, Namık Tan ve Şerif Turgut'u dinledi.

“MERSİN’İN DEMOKRASİ ANLAMINDA ÖZEL BİR YERİ VAR”

Daha sonra kürsüye gelerek bir konuşma yapan Akşener, Mersin'in demokrasi anlamında özel bir yeri olduğunu ifade eden Akşener Arslanköy örneğini verdi. Yapılan son anket çalışmasında vatandaşın yüzde 64'ünün parlamenter sistemi tercih ettiğini ifade eden Akşener şöyle devam etti: Türkiye yeniden iyileştirilmiş, güçlendirilmiş bir parlamenter sisteme geçmelidir. 21'inci yüzyılın taleplerine, değerlerine uygun demokrasi ile yönetilen, hukukun üstünlüğünün olduğu, ekonominin patronu güvendir, güveni sağlayan adalettir. Adaleti de sağlayan hukukun üstünlüğüdür. Özgürlüktür, ifade hürriyetidir, kuvvetler ayrılığı, şeffaflıktır, akrabayı kayırmaktan uzaklaşmaktır. Liyakatin öne alınmasıdır. Bundan 40-50 sene evvel Türkiye'nin çeşitli köylerinden gelmiş kızların sınav kazanarak okuduğu Bursa Öğretmen Okulu'nu yaratabilmektir" şeklinde konuştu.

Demokrasinin bir kurallar bütünü olduğunu vurgulayan Akşener şöyle devam etti: "Yaptığımız bu 3'üncü toplantıda bu talep yüzde 64-65'e çıkmışsa biz İYİ Parti olarak muhalefet görevimizi yerine getiriyoruz. Biz bu işi başaracağız. Yeniden iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişi başaracağız. Demokrasiyi yeniden tesis edeceğiz. Şeffaflığı, hukukun üstünlüğünü ve kuvvetler ayrılığını elbette tesis edeceğiz."

Akşener'e konuşmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım'ın fotoğrafı hediye edildi. Akşener de panele katılan konuşmacılara günün anısına birer plaket verdi.

AKŞENER’DEN SEÇER’E “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

Akşener, daha sonra Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'i makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Akşener, Başkan Seçer tarafından belediyenin kapısında karşılandı.

Seçer’e nezaket ziyaretinde bulunduğunu ifade eden Akşener, “Allah başarılı kılsın. Allah utandırmasın inşallah. Mersinliler’e doğru, hayırlı, düzgün hizmet etmeyi nasip etsin. Başarılar diliyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de “Sayın Genel Başkan hoş geldiniz, Mersinimiz’i şereflendirdiniz, onurlandırdınız. Unutturulmaya çalışılan ama sizin hatırlattığınız çoğulcu parlamenter sistemin önemini, değerini belirten ‘İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ adlı gayet güzel bir panel izledik. Sizlere teşekkür ediyoruz. Mersin halkı bu anlamda da aydınlatılmış oldu” diye konuştu.

Ziyaret sonunda İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Başkan Seçer’e üzerinde partisinin logosu olan bir çini tabak hediye etti. Başkan Seçer de, Meral Akşener’e Kadın Kooperatifi’nce üretilen meşhur Çamlıyayla iğne oyası ve özel çocuklar tarafından yapılan bir Atatürk resmini hediye etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”