Seçer’den gazetecilere: Beni denetleyin

Mersin’de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlenen resepsiyonda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, gazetecilerden kendisini denetlemelerini istedi. Seçer, “Ben kentin Belediye Başkanıyım. Hiçbir ortamda sizden kaçmam. Beni sadece devlet denetlemesin. Sizler de denetleyin. O vergileri nereye harcadığımı denetleyin. İstismar, suistimal var mı, bunları denetleyin” dedi.

Seçer’den gazetecilere: Beni denetleyin
Seçer’den gazetecilere: Beni denetleyin  admin
Bu içerik 339 kez okundu.

 Esra Şaşi Yağmur

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’da bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MGC Başkanı R. Kaya Tepe ve MGC Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda gazeteci katıldı.

MGC Başkanı R. Kaya Tepe’nin ardından bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Gazeteciler Cemiyeti’nin, gazeteciliği meslek etik kuralları içinde yapmayı sağlayan en önemli yapı olduğunu ifade etti. Seçer, “Cemiyeti sadece binadan, o binaya girip çıkan insanlardan ibaret sanırsak yanılırız. Cemiyeti mesleğini icra eden basın mensuplarına yön veren bir yapı olarak değerlendirmek lazım. Gazetecilik etik kurallar içinde yapılmazsa saygınlığını yitirir diye düşünüyorum. Ama özgür, bağımsız, tarafsız bir medyanın olduğu bir toplumda eğer görüşler halka ulaştırılabilirse demokrasiye önemli katkılar yapar” dedi.

“SADECE MANEVİ DEĞİL, MADDİ DESTEK DE VERMEK İSTERİM”

Seçer, Belediye Başkanı olarak, basına sadece söylemlerle, manevi anlamda değil, maddi anlamda da destek olmak istediğini vurgulayarak, “Toplumun verdiği vergilerden bizlere aktarılan kaynaklarla hizmet yapıyoruz. Emanet bir parayı kullanıyoruz. Halkın parası. Bunu kullanırken en azami özeni göstermek zorundayız” dedi.

“GAZETECİLERİN HAKLARI BUDANDI”

Gazetecilerin sosyal ve ekonomik haklarının 1961 yılında düzenlendiğini, ancak o hakların bugüne kadar budandığını kaydeden Başkan Seçer, “Gazetecilerin en değerli hakları olan yıpranma payı dahi ortadan kaldırıldı. Bir gazeteci ile farklı bir alanda çalışanın hem fiziksel olarak, hem ruhsal olarak tahribatı birbirinden çok farklıdır. Savaş var, gazeteci orada. Sel var, yağmur var, afet var gazeteci orada. Cinayet var gazeteci orada. Kavga var gazeteci orada. Gergin bir siyasi toplantı var gazeteci orada. Bu da can taşıyor. Bu da etten kemikten. Yaşadığı travmaları düşünün. Ama bunların kadri demokrasileri yücelmiş toplumlarda biliniyor” şeklinde konuştu.

“GAZETECİLER BELEDİYELERİ DE DENETLEMELİ”

Gazetecilerin, denetleme görevi kapsamında belediyeleri de denetlemesi gerektiğine değinen Başkan Seçer, şöyle devam etti: “Ben kentin Belediye Başkanıyım. Hiçbir ortamda sizden kaçmam. Beni sadece devlet, yargı ve halk denetlemesin. Sizler de denetleyin. O vergileri nereye harcadığımı denetleyin. İstismar, suistimal var mı, denetleyin. Eğer avantacılığa alışmış, adam kayırmacılığın, havada bulup tavada yemenin, bedavadan zengin olmanın, emeğinin karşılığı olmadan zengin olmanın artık geleneksel hale gelmiş olduğu yapılara gazeteciler destek olursa vay benim ülkemin haline. Biz başımızı nereye vuralım. Biz buradayız. Bizlere destek olun, bizler de sizlere destek olalım. Bizle kol kola girin, biz de sizinle kol kola girelim. Birbirimizden saklayacak, gizleyecek, düşmanlaşacak bir durumumuz yok. İnanıyorum ki görevini layıkıyla yapan her gazeteci kardeşimin yüreğinde Mersin sevgisi var, Türkiye sevgisi var. Benim de yüreğimde Mersin sevgisi var, Türkiye sevgisi var. Gerisi teferruattır.”

“MESLEKTE 50 YILI TAMAMLAYAN USTALARA PLAKET VERİLDİ”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü resepsiyonunda, meslekte 50 yılını dolduran kıdemli gazetecilere onur plaketi de verildi. Gazeteciler Ünal Akdağ ve Ziya Keskinışık, ‘50. Yıl’ plaketlerini, Başkan Vahap Seçer’in elinden aldı. Törene katılamayan gazeteci Müfit Bekiroğlu’nun plaketi de Başkan Seçer tarafından Ali Ekber Şen’e verildi.

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”