Advert

Dijitalleşme basın sektörü zorlamaya devam edecek

Mersin’de Medya’nın Geleceği Paneli’nde dijitalleşmenin medya sektörü üzerindeki etkisi masaya yatırıldı. Habertürk TV Program Yapımcısı Veyis Ateş geleneksel medyada oyunun sonuna gelindiğini ifade ederek dijitalleşmenin sektörü zorlamaya önümüzdeki süreçte de devam edeceğini ifade etti. Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Senem Erkılıç ise dijital medyanın artık hayatın her alanına girdiğini söyledi. MGC Başkanı R. Kaya Tepe de dijital gelişmelerle birlikte yerel medyanın da yaygın medyaya dönüştüğünü ancak bu dönüşümün sektörün sıkıntılarını artırdığını kaydetti.

Dijitalleşme basın sektörü zorlamaya devam edecek
Dijitalleşme basın sektörü zorlamaya devam edecek  admin
Bu içerik 337 kez okundu.

 Selma KILIÇ

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Mersin Gazeteciler Cemiyeti işbirliğinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla 'Medyanın Geleceği' konulu bir panel düzenlendi. Panelin moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Mersin Temsilcisi Fahriye Kutlay Şenyurt yaptı.

Habertük TV Program Yapımcısı Veyis Ateş, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Senem Duruel Erkılıç ile Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe yaptıkları konuşmalarla medyanın sorunlarına dikkat çekti.

ATEŞ: TEDİRGİNİM

Habertürk TV Program Yapımcısı Veyis Ateş, geleneksel medyada oyunun sonuna gelindiğini ifade ederek “Artık haberler gazetelerden değil 140 karaktere sıkıştırılmış tiwitter'dan alınıyor” dedi. Dijitalleşmenin sektörü zorlamaya önümüzdeki süreçte de devam edeceğini, bunun önüne geçilemeyeceğini vurgulayan Ateş “Yalnızca yerel değil yaygın basında da aynı sorunların yaşanıyor. Adını halen tam olarak koyamadığımız yeni bir gelişme üzerimize üzerimize geliyor ve ben de en az sizler kadar tedirginim" şeklinde konuştu. Ateş, Türkiye'de haberciliğin nasıl düzeleceği sorusunu ise, "Halkımız cinayet haberlerini çok izlemeyip prim vermediği gün habercilik düzelir. Aksi halde reyting alan her kötü olay haber olmaya devam eder" yanıtını verdi.

ERKILIÇ: ÖNEMLİ OLAN DOĞRU SÖZÜ ÜRETEBİLMEK

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Senem Erkılıç ise içerik üretim ve tüketiminin tamamen değiştiğine dikkat çekti. Günümüzde fotoğrafı çeken ve bunu paylaşan çok sayıda insanın bulunduğunu ifade eden Erkılıç, “Ama herkes gazeteci midir? Tanıklık eden ile gazeteci ayrılmalı. Editoryal süreç, bu sürecin nasıl yorumlanacağı ve ne zaman paylaşılabileceği konusunda öngörü sahibi olan kişidir gazeteci. Doğru sözü üretebilmektir. Biz buna ilişkin çalışmaların yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi. Gazetelerin farklılaşabileceğini ancak araçlar değişse de üretimin değişmeyeceğini kaydeden Erkılıç, kullanılan araçlar değişse de anı yakalama çabasının içeriğin değişmeyeceğini anlattı. Dijital medyanın artık hayatın her alanına girdiğini hatırlatan Erkılıç, "Bu yaşananlar iletişim fakülteleri için bir fırsat. Doğru içerik üretimi ve araçların doğru kullanımı için iletişim fakültelerinin daha etkin kullanılacağı bir döneme ilerliyoruz" dedi.

TEPE: SEKTÖR ZORDA

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe ise dijital gelişmelerle birlikte yerel medyanın da artık internet paylaşımlarıyla yaygın medyaya dönüştüğünü vurguladı. Bu dönüşümün sektörü rahatlatması gerekirken sıkıntılarını artırdığını anlatan Tepe, "Yerel düşünüp hareket etsekte, internet üzerinden yaptığımız yayınlar ulusalda izleniyor. Ulusal düşünerek hareket etsek yerelde sorun oluyor. İçerik üretmekte sıkıntılar başladı. Aynı şekilde kitle iletişim araçları çeşitlenip artınca herkes bir şekilde gazeteci olmaya başladı. Sektörümüzde ciddi sorunlar yaşanıyor. Bir karmaşanın başladığı, sektörün arafta kaldığı bir süreçten geçiyoruz" şeklinde konuştu.

Maddi yönden sorunlar bulunduğuna, reklam pastasının daraldığına da değinen Tepe,"İşinize yatırım yapamıyorsunuz. Personele yeterli maaş ödeyemiyorsunuz. Bu durumda iyi personel bulmak zor. Öğrenciler mezun olunca yerelde çalışmak istemiyor, usta çırak ilişkisiyle birilerini yetiştiriyorsunuz ama yaşları ilerleyip geçim derdine düşünce çalışmak istemiyorlar. Ciddi sorunlar var ve sektörün sıkıntıları her geçen gün artıyor" ifadelerini kullandı.

Panel plaketlerin verilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı