"İngiltere ile Mersin arasında güzel işler yapabiliriz"

Yenişehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği ‘Yenişehir Söyleşileri’ kapsamında Türk- İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Londra Belediye Meclis Üyesi (Alderman) Emma Edhem Mersinlilerle buluştu. Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'ndeki söyleşide konuşan Emma Edhem, Mersin'in ekonomik ve turistik anlamda büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayarak Mersin ile aralarında başlayan diyalog sayesinde önemli işlere imza atabileceklerini söyledi. Edhem, Mersinlilerin İngiltere'de yapacakları her türlü çalışmaya destek vereceklerini kaydetti.

admin
Bu içerik 157 kez okundu.

 Yenişehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği ‘Yenişehir Söyleşileri’ kapsamında Türk- İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Londra Belediye Meclis Üyesi (Alderman)  Emma Edhem Mersinlilerle buluştu.

Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve temsilcileri ile birlikte çok sayıda kişi katıldı.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, söyleşinin açılış konuşmasında

belediyelerin, sosyal, kültürel ve klasik belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra belediyelerin istihdam alanları üretmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Yenişehir halkının ürettiği ürünler için pazar alanları oluşturmayı hedeflediklerini anlatan Özyiğit, “Güzel bir Yenişehir için yapacak daha çok işimiz var.  Biz kısmetin ayağımıza gelmesini beklemeden çalışıyoruz. Yaşam alanlarımızı yenilemeli ve kentlerimizi daha da yaşanılabilir hale getirmemiz gerekiyor. Bütün bunlar için dünya ile iletişim halinde olmalıyız. Kurulacak ilişkilerle katma değer sağlayacak çalışmalar yapmalıyız.  Belediyeler de bu konularda istihdam alanları oluşturmalıdır. Vatandaşlarımızın ürettiği ürünleri doğru bir şekilde pazar alanlarına ulaştırmamız gerekiyor belediyelerin bir görevi de bu olmalı. Biz bu konuda oturan değil, ilişki ve iletişim ortaya koyan bir yaklaşım içerisindeyiz. Bizi kırmayarak kilometrelerce öteden gelen ve bizi onurlandıran Sayın Emma Edhem'e teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

EDHEM: MERSİN İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM

 

Türk- İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Londra Belediye Meclis Üyesi (Alderman)  Emma Edhem ise Mersin'in ekonomik ve turistik anlamda büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve Mersin ile aralarında başlayan diyalog sayesinde önemli işlere imza atabileceklerini söyledi.  İngiltere'de Mersin'den yapılacak her türlü çalışmaya destek vereceklerini kaydeden Edhem, "Çok nazik bir davetle Sayın Abdullah Özyiğit sayesinde buradayım. Daha önce İstanbul dışında bir yere davet edilmedik oysa gördük ki Mersin de varmış. Aramızda oluşan bu bağ ile artık güzel işler yapabileceğiz. Belediye Başkanı Abdullah Bey Mersin'e geldiğim de şehrin önemli eserlerini ziyaret etmemi istedi ben de  yaptığım gezilerde çok etkilendim. Bunlar sizin için sıradan hale gelmiş olabilir, ama ben çok etkileyici yaşamlara rastladım. Ve artık Başkanınız da biliyor ki yardımımı istediğiniz de daima elimden geleni yapacağım. Bu diyalogun daha başındayız" şeklinde konuştu.

"MERSİN BENİ ETKİLEDİ"

Mersin çok önemli bir şehir olduğunu ve güçlü ekonomisi ile Türkiye’nin kalkınmasındaki etkisinin küçümsenmemesi gerektiğini anlatan Edhem şöyle devam etti: "Mersin en büyük avantajlarından  biri Türkiye'nin en büyük limanına sahip olması. Ayrıca stratejik bir öneme sahip Türkiye ile İngiltere arasından rol oynayacaktır. Su üzerinden daha fazla ticaret yapılması kenti daha da geliştirebilir. Mersin’in en büyük özeliği sadece limanı değil Doğu Akdeniz'de en uzun sahil şeridine sahip olması ve turistik alanlarıyla Mersin ekonomik alanda gerçek bir atılım yapabilir. Gördüm ki Mersin Akdeniz oyunlarına ev sahipliği yapmış. Mersin katılımcıların dikkatini çekmiş. Bu da farkındalık yaratıyor ve bu da ekonomiyi geliştiriyor. Kentiniz turistleri de cezbedecek bir noktaya getirilmelidir. Mersin Yenişehir’e baktığımızda olağanüstü potansiyeli beni çok etkiledi. Kentsel dönüşüm süreçleri doğru yapılırsa ekonomi üzerinde büyük bir artı sunar." 

Konuşmaların ardından Başkan Abdullah Özyiğit, ve Emma Edhem katılımcıların sorularını yanıtladı. Söyleşi sonunda Başkan Özyiğit, Emma Edhem ve Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Genel Müdürü Yavuz Sökmen'e teşekkür plaketi verdi. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti