Advert

25 bin ziraat mühendisi istihdam istiyor!

Tarımsal öğretimin başlamasının 174’üncü yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törende konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Necmi Birim piyasada 25 bine yakın işsiz ziraat mühendisi olduğuna dikkat çekerek, ziraat mühendislerinin meslek örgütlerinde istihdamını sağlayacak yasal düzenlemenin bir an önce yapılmasını gerektiğini belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de Ziraat Mühendisleri'nin günümüzde iş sorunu yaşadığına vurgu yaparak "Ziraat mühendisleri kendi alanları ile ilgisi olmayan alanlarla uğraşıyorlar. Diğer yanda birçok firma da kalifiye ziraat mühendisi arıyor. Bu bir realite. Bahçe bakımını hayatında görmemiş bahçe bitkileri mezunu ziraat mühendisi olmaması lazım bu ülkede. İlacın etken maddesinin ne olduğunu bilmeyen ziraat mühendisleri olmaması lazım" dedi.

25 bin ziraat mühendisi istihdam istiyor!
25 bin ziraat mühendisi istihdam istiyor! admin
Bu içerik 605 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Ziraat Mühendisleri Mersin Şubesi tarafından Tarımsal Öğretimin Başlamasının 174’üncü Yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet Alanı'nda tören düzenlendi. Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Necmi Birim'in Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Necmi Birim burada yaptığı konuşmada,

 tarımsal öğretimin  10 Ocak 1846 yılında İstanbul Ayamama Çiftliği’nde kurulan Ziraat Mektebi açılması ile her yıl 10 Ocak’ın ülkemizde Tarımsal Öğretime Başlamanın Yıldönümü olarak kutlandığını hatırlattı.

Ziraat Fakültelerinin tarihi seyri hakkında bilgi veren Birim, "2019 yılında 3 adet tarım bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, 5 adet Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, 28 adet de Ziraat Fakültesi adını taşıyan toplamda 36 adet fakültemizde öğrenim görülmektedir" dedi.

36 fakültedeki 166 programda 1526 öğretim elemanının bulunduğunu ifade eden Birim, 2019’da 5 bin 148 kontenjan açıldığını 4 bin 630 öğrencinin Ziraat Fakültelerine yerleştirildiği, doluluk oranlarınnı ise yüzde 90 olduğu bilgisini verdi.

 Son yıllarda yaşanan tarımsal üretimin, istihdam sorununun ve değişen dünya koşullarının Ziraat Fakültelerinin öğretim programlarının günün koşullarına uydurmayı zorunlu kıldığını anlatan Birim şöyle devam etti: "Ziraat Mühendisliği için çağdaş bir öğretim programı ile analitik düşünen, varsayım üreten, varsayımların doğruluk ve yanlışlığını tespit edebilen, üretim ve yönetim süreçleri için de yer alabilen mühendislerin yetişmesi amaçlanmalıdır. Öğretimimizin tarımsal üretim modeline ve yöresel meteorolojik verilere göre dizayn edilmesi gerekir. Mesleğimizin itibarı ve tecrübe yönünün gelişmesi için fakülteden mezun olan her meslektaşımızın branşına göre ilgili yerlerde en az 2 yıl staj görmesi durumunda benzer işyerini açma yetkisinin verilmesi önemli bir husustur. Böylelikle bireylere faülteden almış oldukları öğrenim durumunu pekiştirerek kalifiye bir ziraat mühendisliği tesis edilmiş olacaktır. Bunun yanı sıra piyasada birikmiş olan 25 bin’e yakın işsiz ziraat mühendisinin istihdam edilebilmesi için, belediyelere, tarımsal kooperatiflere, ziraat odalarına, bitkisel üretim ve hayvan üreticiliği birliklerine ve benzeri meslek örgütlerinde ziraat mühendisleine istihdam sağlaycak yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Bu düzenin devamlılığını sağlamak için tarımsal üretim palnlamalarının makro ve mikro düzeyde yapılması şarttır. Tarımsal politikalarımız ithakata göre değil, üretime ve ihracata yönelik olmalıdır. Bütün gelişmiş ülkelerde bu böyledir. Sanayileşeceğiz diye insan yaşamı için vazgeçilmez olan tarımsal üretimden asla vazgeçemeyiz. İki sektör de birbirine paralel olarak geliştirilmelidir."

SEÇER: ZİRAAR MÜHENDİSLERİ KENDİLERİ İLE İLGİSİ OLMAYAN İŞLERLE UĞRAŞIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise tarımsal teknoloji sürekli değiştiğine dikkat çekerek

bunları takip eden birikimli, liyakatlı beyinlerin olması gerektiğini söyledi.

Bunlar da ziraat mühendisleri olduğunu ifade eden Seçer, "Ziraat mühendisleri her şeyi bilmesi lazım. Biyolojiyi bilecek, kimyayı bilecek. Eğitim şartları değişti. Artık salonda, ezbere eğitim yapılıyor.  Ziraat mühendisliği sahada yapılır. Tarlada yapılır. Ziraat mühendisliği odada yapılmaz. Onlara kalem efendileri denir. Türkiye tarımını geriye götüren unsurlardan biri de budur. Elbette devlet politikaları, tarım politikaları birinci faktördür ama kendimize de dönüp bakmamız lazım" dedi.

"ZİRAAT MÜHENDİSLERİ İŞ SORUNU YAŞIYOR"

Günümüzde ziraat mühendislerinin iş sorunu yaşadığını ifade eden Seçer, "Ziraat mühendisleri ziraat mühendisliğiyle ilgisi olmayan alanlarla uğraşıyor. Diğer yanda birçok firma da kalifiye ziraat mühendisi arıyor. Bu bir realite. Bahçe bakımını hayatında görmemiş bahçe bitkileri mezunu ziraat mühendisi olmaması lazım bu ülkede. İlacın etken maddesinin ne olduğunu bilmeyen ziraat mühendisleri olmaması lazım" şeklinde konuştu.

Konuşmasında Mersin'in tarım potansiyeline dikkat çeken Seçer şöyle devam etti: "Bizim iyi çalışılmış projelerle işbirliği yapmaya ihtiyacımız var. Bunu da birikimli kafalar yapar. Yani ‘bizim partili muhtar aradı 200 metre boru gönderin’ ya da ‘bizim arkadaş aradı 500 metre boru gönderin’le belediyeler tarımsal üretime katkı yapıyor diyorsak komik işler bunlar. Bu değil. Ya da alet edevat yardımı yapmışız, ayni nakdi yardım yapmışız, bunlar belediyelerce uygulanacak düz ve basit projeler. Bizim tarıma katkı sunacak projelerle uğraşmamız lazım. Örneğin kooperatifçiliği önemsiyoruz. Çok önemli. Tarımsal üretimin daha kaliteli olması, girdi maliyetlerini düşürmek, daha iyi üretim yapmak, ürünleri dünya pazarlarına götürmek için insanları bir araya getirmenin şu ana kadar icat edilmiş en iyi yöntemi kooperatifleşme. Bazı kalemlerde üretimin artırılması, lokal olarak bazı kırsal bölgelerde yapılacak projelere Ziraat Mühendisleri Odası olarak katkı sunmanız lazım. Mersin tarımına değer katmanız lazım. Odayız, çok güzel, bir aradayız, üyelerimiz var. Burada çalışanlarımızın haklarını koruyalım ama mühendislerimizin ekmek yediği alana da katkı sağlanabilir. Biz belediyeler olarak bu işbirliğine hazırız. Ama dosyaların çalışılması lazım, hazırlanması lazım. Hakikaten dosya geldiği zaman muazzam çalışılmış, değerli, liyakat kokan projelere imza atabiliriz. Diğerlerini biz yapıyoruz zaten."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”