Gazeteciler günlerini buruk kutladı

Ekonomik sıkıntılar ve baskılar nedeniyle zor günler geçiren gazeteciler 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü buruk kutladı. Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törene Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ile Mersin'de görev yapan basın mensupları katıldı. Törende Atatürk Anıtı'na çelenk sunulup İstikla Marşı okundu. MGC Başkanı Kaya Tepe törende yaptığı konuşmada, gazetecilerin zor bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek zor dönemde özellikle yerel yönetimlerin basın kuruluşlarına destek olması gerektiğini söyledi. Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak'ta MGC'ye kazandıracakları bina için sona geldiklerini kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de basının içinde bulunduğu ekonomik sorunlara dikkat çekerek belediyeler olarak basına yasalar çerçevesinde destek olunması gerektiğini ifade etti.

Gazeteciler günlerini buruk kutladı
Gazeteciler günlerini buruk kutladı admin
Bu içerik 743 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Mersin'de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Cumhuriyet Alanı'nda tören düzenlendi.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Rüstem Kaya Tepe'nin Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra genç gazeteciler adına Neslihan Akyol bir konuşma yaptı. 4 Ocak 1961 yılında kabul edilen ve basın çalışanlarına bazı hak ve yasal güvence sağlayan 212 sayılı kanun düzenlemesinin Resmi Gazetede yayınlanışı dolayısıyla 10 Ocak'ın kutlama günü olduğunu söyleyen Akyol, 1961-1971 arasında Çalışan Gazeteciler Bayramı adıyla bu günün kutlandığını söyledi. 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkedeki gazetecilerin bazı haklarını geri alması nedeniyle

kutlama gününün adının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak değiştirildiğini ifade eden Akyol "Bir başka deyişle Türk basın tarihine dokuz patron olayı olarak geçen ve gazetecilerin haklarının ilk kez yasal güvence altına alındığı gün 10 Ocak 1961'dir" dedi.

O günden bugüne kadar kutlanan Dünya Gazeteciler Günü'nde hem gazetecilik hemde gazetecilerin ciddi badireler yaşadığını vurgulayan Akyol, "Günümüz sosyo ekonomik koşullarına bakındığında gazetecilik mesleğinin hak ettiği yerde olmadığını maalesef ki hepimiz görüyoruz. Ekonomik ve teknolojik koşullar, meslek dezerformasyonuna, kalifiye eleman ihtiyacına, itibara susamış bir meslek grubuna ve hak ihlallerinin zirve yaptığı bir dönemi yaşamamıza sebep olmakta. İşte tüm saydığımız ve daha sayamadığımız olumsuzluklar neticesinde yine bir 10 Ocak'ta bir arada bulunmanın haklı ve buruk gururunu yaşamaktayız" ifadelerini kullandı.

MGC Başkanı R. Kaya Tepe ise gazetecilerin zor bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek

"Bu zor dönemde özellikle yerel yönetimin, devletin bu gazetecilere, basın kuruluşlarına destek olması, yardımcı olması lazım. Gazetelerin yaşaması lazım. Biliyorsunuz ne kadar güçlü yerel basınınız varsa o kadar güçlü demokrasiniz vardır. Demokrasinin güçlü olmasını istiyorsanız basını güçlü tutacaksınız. Bunun için herkesin çalışması, elini taşın altına koyması lazım. Gazeteciler kamu görevi yapıyorlar. Gazeteciler sonuna kadar demokrasiyi savunuyorlar. Mustafa Kemal Atatürk 1924 yılında 'basın Cumhuriyetin etrafında bir kaledir' demişti. Bu kaleyi zayıflatmamamız lazım" şeklinde konuştu.

GÜLTAK: CEMİYETİMİZE GÜZEL BİR BİNA TAHSİS EDECEĞİZ

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak'ta gazetecilik mesleğinin önemine dikkat çekti. Basının; demokrasinin olmazsa olmaz, vazgeçilemez ayaklarından birisi olduğunun altını çizen Gültak, gazetecilerin özgür bir şekilde haber yapma hakkı bulunduğunu söyledi. Halkın doğru haber alma hakkı ve özgürlüğüne de vurgu yapan Gültak, siyaset hayatı boyunca her zaman yerel basının yanında yer aldığını ifade etti.

Akdeniz Belediye Başkanı olarak, özellikle yerel basın noktasında gücünün yettiği kadar bunun için çalıştığını dile getiren Gültak, “Mersin Gazeteciler Cemiyetimize güzel bir bina kazandıracağız. Bu konudaki çalışmalarımızda sona geldik. İnşallah bundan sonra Gazeteciler Cemiyeti, çok daha güzel ve nezih bir ortamda yönetim ve kadro olarak görevini yerine getirebilecek. Sizler çok daha iyisine layıksınız. Yazın sıcak, kışın soğuk demeden, savaş demeden, zor demeden kutsal bir mesleği yapıyor, insanlara, fırından yeni çıkmış ekmek gibi sıcak sıcak haber yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Bu noktada da ben elimden geldiği kadar imkanlar dahilinde Mersin’de basın mensuplarımızın yanında yer alacağımızın sözünü veriyorum. Gününüz bayram olsun. Mersin’de yakaladığımız bu güzel ortamın, barış ve kardeşliğin devam etmesi temennisiyle hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.

TARHAN: KEŞKE BAYRAM GİBİ KUTLAYABİLSYEDİK

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününün yanında Tarımsal Öğretiminin 174. Yılı olduğunu ifade ederek her iki sektöründe zor şartlarda olduğunu söyledi.

Bu gün tarımda ve basında sorgulama döneminde olduklarını ifade eden Tarhan, "Cezaevinde çok sayıda gazeteci arkadaşımız var. Öldürülen çok sayıda gazeteci var. İsteriz  ki bu günler birlik beraberlik dayanışmanın ötesinde birde bayram gibi kutlansaydı. Umarım gelecekte Türkiye çok daha güzel olur bu günleri kutlarız" şeklinde konuştu.

SEÇER: BASIN DEMOKRASİNİN YÜCELMESİNDE, TAÇLANMASINDA EN ÖNEMLİ UNSUR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de basının demokrasinin yücelmesinde, ihya olmasında, taçlanmasında en önemli unsur olduğunu söyledi. 10 Ocak’ın Türk basını açısından önemine dikkat çeken Seçer, “Sorunlar yumağı haline gelmiş bir alanda bayram kutlamak gibi bir abesle iştigal olamaz. Bu alanda gazetecilik ve basın çalışanlarının sorunları, Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasal süreç, burada basının aldığı rol, etkileri, basının etkilendiği durumlar, bunların konuşulması lazım. Hiç süslü laf etmeye gerek yok” dedi.

"DEMOKRASİ VARSA EKONOMİ KÖTÜ OLMAZ"

Türkiye’nin demokrasi anlamında çok olgunlaşmış bir ülke olmadığını, 150 yıllık bir demokrasi deneyimi bulunduğunu kaydeden Başkan Seçer, şöyle devam etti: “Basın demokrasinin yücelmesinde, ihya olmasında, taçlanmasında en önemli unsur. Çünkü haber alma özgürlüğü diyoruz. İnsanların fikirlerini hürce yayma alanı diyoruz. Fikirlerim var, düşüncelerim var, ben Belediye Başkanıyım. Belediye Başkanı olarak fikirlerimi basın yoluyla halka aktarabilirim ya da bunun tam tersi. Belediye Başkanı olarak bazı uygulamalar yapıyorum, politikalar uyguluyorum ama bununla ilgili değerlendirme yapıp kamuoyuna sunacak olan bu konuda bilgisi olan, birikimi olan gazetecilerdir. Toplum böyle aydınlatılır. Demokrasi böyle gelişir, insan hakları böyle gelişir. Demokrasinin, insan haklarının, özgürlüklerin olduğu yerde de zaten ekonominin kötü olması mümkün değil. Demokrasisi ilerlemiş bir fakir ülke gösterebilir misiniz? Ama yeraltı zenginlikleri çok olup da demokrasisi gelişmemiş ülkeleri Ortadoğu coğrafyasında görebilirsiniz.”

“BASINA EL UZATMAK ZORUNDAYIZ”

Basının içinde bulunduğu ekonomik sorunlara da dikkat çeken Başkan Seçer, “Belediyeler olarak, basınla ilgili, onların yaşamlarını idame ettirebilmesi, emeklerinin karşılığını alabilmesi için yasalar çerçevesinde el uzatmak zorunluluğumuz olduğunun farkında olmamız lazım ki hepimiz bunun farkındayız. Bu bizim görevimiz. Basını koruyalım, basını yüceltelim bunda bir beis yok ama bunun karşılığında da doğru kalemler, doğru fikirleri, tarafsız değerlendirmeleri, yorumları olan, gerçekten toplumu iyi şekilde yönlendirebilecek bir basının olması, doğru haberi toplumla paylaşan bir basının olması yönünde de cemiyetin emek sarf etmesi gerektiğini düşünüyorum. Cemiyetler sadece tabelaları olan süslü binalar değil. Cemiyetin esasına girmek lazım. Basın etik kuralları çerçevesinde gereğini yapan meslektaşlarına sahip çıkması lazım. Ama bu alanı, bu mesleği kirletenlere de gerekli müeyyideyi uygulaması lazım.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi