Advert

“Hukuk sistemini ve toplumsal düzeni bozacak kanun teklifleri verilmemeli”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile birlikte 58 baro başkanı yaptığı ortak yazılı açıklamada, Yargı Reformu Strateji Belgesinin amacına aykırı olarak, Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul 29 Mayıs Üniversitesine Hukuk Fakültesi kurulmasına karar verilmesini ve CHP Grup Başkanlığı tarafından verilen ancak sonradan geri çekilen yazı işleri müdürleri ve zabıt katiplerinin hakim ve savcı sınavlarına girişiyle ilgili kanun teklifini yaptığı yazılama açıklama ile kınadı. Baroları yok sayarcasına bu yönde yasa çalışması yapılmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Yeşilboğaz, “Hukuk sistemimizi ve toplumsal düzeni bozacak kanun teklifleri verilmemeli” dedi.

“Hukuk sistemini ve toplumsal düzeni bozacak kanun teklifleri verilmemeli”
“Hukuk sistemini ve toplumsal düzeni bozacak kanun teklifleri verilmemeli” admin
Bu içerik 405 kez okundu.

  “İKTİDARIN YENİ HUKUK FAKÜLTESİ AÇMASI SON DERECE VAHİMDİR”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında, Barolar olarak İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi kurulmasına dair 07 Ocak 2020 tarih ve 2036 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile hukuk fakültelerinin kontrolsüzce çoğaltılmaya devam edilmesini kabul edilemez bulduklarını ifade ederek, Fakülte kontenjanlarının artırılması ile 80 binin üzerinde hukuk fakültesi öğrencisi ordusu yaratılmış olması, her yıl 17 Bin Hukuk Fakültesi mezununun iş ve ekmek kapısı önünde yığılması problemi ile baş etmeye çalışırken; iktidarın, yargı reformu kapsamında verdiği söz hilafına sürekli yeni hukuk fakültesi açması son derece vahimdir.

Hukukçuluk nosyonu, ancak yeterli ve donanımlı bir hukuk fakültesinde, gerekli ders ve müfredatın tamamının ilgilisine aktarılması ve aktarılanların içselleştirilmesi ile kazanılır. Hukukçuluk, hiçbir eğitim ve disiplinin yan dalı değildir, hobi olarak öğrenilmez ve öğretilemez! İçeriği ve yoğunluğu, hukuk fakültelerinde verilenlerin yanına asla yaklaşamayacak birtakım hukuk derslerinin alınmış olması, kişiyi bu konuda genel düzeyde ve yüzeysel bilgi sahibi yapmaktan öte geçmez ve kişiyi hukukçu yapmaz. Popülist politikaların hukuk ve yargı sistemini getirdiği durum ortada iken, başka bir popülist politika ile sisteme son darbenin vurulmasına göz yummayacağımız bilinmelidir” ifadesini kullandı.

“YANLIŞTAN DÖNÜLMÜŞ OLMASI MEMNUNİYET VERİCİDİR”

Niteliksiz ve akademisyensiz yeni hukuk fakülteleri açılmasına acilen son verilmesi gerektiğini vurgulayan Yeşilboğaz, “Önceden kurulmasına karar verilip de, hala öğrenci kabul etmeyen hukuk fakültelerinin derhal kapatılmasına karar verilmeli ; belli sayıda akademisyeni, enstitüsü, kitabı, nitelikli makale ve çalışması olmayan, birbirine yakın hukuk fakülteleri birleştirilmeli, bu suretle fakülte sayısı 20'ye kadar indirilmeli, kontenjanlar düşürülmeli, hukuk fakülteleri akademik çalışma ve akademisyen yetiştirmeye yöneltilmeli, Kıbrıs ve yurtdışından, yatay ve dikey geçişler tamamen kaldırılmalıdır. Diğer yandan “Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanlığı tarafından TBMM Başkanlığına sunulan Zabit Kâtiplerinin hâkim ve savcı olmalarının önünü açmayı hedefleyen “2802 Sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Teklifi” verilmesine dair üzüntü verici girişimden, barolarımızın tepkisi neticesinde vazgeçilmiş olması ve büyük bir yanlıştan dönülmüş olması, memnuniyet vericidir” diye konuştu.

“BAROLARI İLGİLENDİREN KONULARDA, BAROLARIMIZIN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ ALINMALIDIR”

Bu teklife ilişkin tartışmalar sırasında, teklif sahibi milletvekilinin bazı baro başkanlarına karşı beyanlarının da asla kabul edilemez olduğunu belirten Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Hukukçu olmayanların idari hakim olmalarına, dekan olarak atanmalarına yönelik düzenlemelere hiçbir zaman sessiz kalmadığımız, daha önce de defalarca tepki gösterdiğimiz kamuoyu tarafından bilinmesine rağmen, baroları yok sayarcasına bu yönde yasa çalışması yapılmasını kabul etmemiz beklenemez. Hukuk, hukukçulara bırakılmadır. Baroları ilgilendiren konularda barolarımızın görüş ve önerileri alınmalıdır. Kamuoyuna saygılarımızla bildirir ve duyururuz” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'nin kanun teklifine barolardan destek
CHP'nin kanun teklifine barolardan destek
Tarsus İdman Yurdu yönetimi destek istedi
Tarsus İdman Yurdu yönetimi destek istedi