'Böyle muğlaklık olmaz!'

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Mut'ta yapılan Ocak ayı birinci oturumunda Silifke'nin Taşucu Mahallesi'nde kurulması planlanan tersane nedeniyle tartışma yaşandı. Tersane yatırımının doğal hayata zarar vereceği, çevresel sorunlar yaratacağı ve turizm bölgesine zarar vereceği gerekçesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanmasının uygun olmayacağı komisyonlar tarafından oy çokluğu ile karar verilen teklif görüşüldü. Teklifin görüşülmesi sırasında tersanenin, gemi yapımı mı? yoksa gemi onarımın da mı kullanılacağı konusunda muğlaklık yaşandı. Raporda ‘gemi yapım, onarım’ denmediğini, gemi bakım, onarım’ denildiğini ifade eden Seçer, "Bir meclis yapılacak tesisin ne işle uğraşacağını bilmiyorsa, bu önemli bir zaafiyettir. Böyle bir muğlaklık olmaz. Oy kullanacak meclis üyesi buna hakim olmalıydı" dedi. Seçer'in talebi üzerine teklif tekrar incelenmek üzere komisyonlara geri çekildi.

'Böyle muğlaklık olmaz!'
'Böyle muğlaklık olmaz!' admin
Bu içerik 676 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, 2020 yılının ilk toplantısı Mut’ta gerçekleştirildi. Açılış ve yoklamanın ardından gündem dışı maddeler gündeme alındı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Denetim Komisyonu seçimleri gizli oylamayla yapıldı. Seçim sonrası CHP grubu adayları Abdurrahman Yıldız 48 oy, Muhittin Ertaş 48 oy, MHP grubu adayları Mehmet Topkara 43 oy, Ahmet Durak 40 oy, AK Parti grubu adayı Zafer Şahin Özturan 41 oy olarak Denetim Komisyonu üyesi seçildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, belediye bünyesinde oluşturulan Esnaf Masası’na, Ulu Çarşı’da mülkiyeti belediyeye ait bir çalışma ofisi tahsis edilmesini oy birliğiyle kabul etti.

Meclis ayrıca, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olmasına rağmen Mut Belediyesi’ne, Akdeniz Belediyesi’ne ve Mersin Üniversitesi’ne tahsis edilen otobüslerin tahsis süresinin uzatılmasına da oybirliğiyle karar verdi. 280 civarınrda otobüsleri bulunduğunu ifade eden Başkan Seçer, "Bunun 43 tanesi ekonomik ömrünü tam olarak doldurmuş. 80 tanesinin bazı eksikleri var. Bunları kısa mesafeli kullanılması için farklı kurumlara dağıtacağız. 73 otobüs 6 ay içinde bize teslim edilecek. Otobüs geldikçe bu eski otobüsleri kamu kurumlarına, belediyelere vereceğiz. İhtiyaç fazlası tüm araçlarımız başta ilçe belediyeleri olmak üzere kamu kurumlarına dağıtılacak” şeklinde konuştu.

Meclis toplantısında, idareden gelen sözleşmeli personel ve norm kadrolarla ilgili idare teklifleri ile Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde bulunan 3 adet büfe, kafeterya ve marketin işletme hakkının iptal edilmesine dair teklif ilgili komisyonlara sevk edildi.

TERSANE TARTIŞMASI

Meclis'te Silifke'nin Taşucu Mahallesi'nde kurulması planlanan tersane nedeniyle tartışma yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Taşucu'nda yapılması planlanan tersane için görüş istediği Büyükşehir Belediyesi'nde komisyonlar; tersane yatırımının doğal hayata zarar vereceği, çevresel sorunlar yaratacağı ve turizm bölgesine zarar vereceği  gerekçesiyle tersane yapımının uygun olmayacağı yönünde ok çokluğu ile karar verdi. Teklifin görüşülmesi sırasında sert tartışmalar yaşandı.

ALTUNOK: BİZ ONAYLIYORUZ

Silifke Belediye Başkanvekili Sadık Altunok, "Biz bu konu ile ilgili kendi meclisimizde kararımızı verdik. Biz onaylıyoruz. Çünkü Silifke'de bu yatırım 500 ün üzerinde istihdam sağlayacak. Bunun yan kolları hariç bunlar sadece çalışanlar. Son teknoloji ile yapılacak bir tersane. 100-150 milyon liraya yakın bir yatırım olacak. Bu yatırım hem Silifke'ye hem Mersin'e katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi.

AK Partili Meclis üyesi Erhan Çontar ise "Tersane direk 3 bin dolaylı olarak 8 bin kişiye istihdam sağlayacaktır. Doğu Akdeniz'de bir tersane olmaması nedeniyle arızalanan gemilerin bakım tamir ve onarımı için Marmara'ya gitmek zorunda kaldığı özellikle yabancı gemilerinde en yakın tersane olarak Güney Kıbrıs ve İsrail'e gitmek durumunda kaldığı dolayısıyla ekonomik açıdan hemde istihdam açısından önemli katkıları olacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

ÖZYİĞİT: ÇEVRE İÇİN KAYGILIYIZ

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise "Bir tersanenin olması ilimize katkı sağlayacaktır ancak burada en büyük kaygı çevre vereceği zarar. Tabi oranın ÇED raporunun alınması ile yapılacak.  Üretim aşaması önemli. Üretim yapılmasını burada önceleyeceğiz. Avrupa veya dünyanın başka yerinden eski gemilerin gelip burayı bir hurda ve atık merkezi olarak kullanmasına müsaade etmediğimiz takdirde istihdama önemli katkı sunacaktır. Çevreyi kirletme açısından balık çiftlikleri kadar zarar vereceğini de düşünmüyorum. Doğru denetim yapılırsa sorun olmayacktır. İstihdam önemli. Doğru üretim koşulu sağlamak koşuluyla burası içni olumlu baktığımı şahsi olarak söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

YILDIZ: ÇEVREYE ZARAR VERİR

CHP'li Meclis üyesi Abdurrahman Yıldız ise "Oraya bir tersaneden ziyade bir gemi söküm yeri yapılacak. Bir üretime katkısı olmayacak. Ömrünü tamamlamış gemilerin sökümü yapılacak. Parçalanması yapılacak. Bunların büyük kısmı asbest bazlı gemiler. Çevreye zarar verecek. İstihdam meselesi suistimal edilen bir mesele gibi. Burada 250 kişi istihdam edilecek deniliyor ama bun bunun önemli bir kısmının Silifke'den istihdam edileceğini düşünmüyorum. Burada gemi sökümünde çalışacak çok insan olacağını düşünmüyorum. Tersine istihdama zarar verecek. Balıkçılığa zarar verecek. Turizm tesislerine çalışan insanlar işinden olabilecek. Götüreceği istihdan getireceğinden çok fazla olacak" şeklinde konuştu.

KURT: BU KONUYA STRATEJİK AÇIDAN BAKILMALI

AK Partili meclis üyesi Mehmet Emin Kurt ise "Komisyon raporunda hep söküm tehlikeli diye konuşuldu ama komisyon raporunda bir söküm olmayacağı, yapım ve onarımla ilgili olacağı belirtilmektedir. Bu dikkat çekici bir unsurdur. Mersin olarak denizcilik sektörüne önem vermemiz gerekir. Bizim stratejik olarak bu açıdan bakılmasını öneriyorum. Mersin'in geleceği açısından bakmamız gerekir. Ben bir zararı olacağını düşünmüyorum" dedi.

SEÇER, KURT'U SAYGIYA DAVET ETTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise "Bu roporda gemi yapım-onarım denmiyor, gemi bakım- onarım diyor. Bu tersane gemi yapım tersanesi değil. Burada düzelteyim gemi bakım onarım tersanesi, Yapım yani imalat anlamında bir ibare yok. Bu tersane gemi yapım tersanesi değil, gemi bakım onarım tersanesi. Bunu düzeltmekte yarar var. Bir meclis yapılacak tesisin ne işle uğraşacağını bilmiyorsa bu önemli bir zafiyettir. Burada muğlaklık var" dedi. Seçer konuşmasına sık sık müdahale eden AK Partili Mehmet Emin Kurt'u saygıya davet etti.

Yapılacak tersane ile ilgili bilgi veren Seçer, “Burada gündeme getirilen tersanenin içeriğini biliyoruz herhalde? Kamuoyunu da aydınlatalım çünkü kamuoyu dikkatle izliyor. İnsanlar bu konuyu merakla bekliyor. Enine boyuna tartışmakta fayda var. Herkes görüşlerini söylesin ama gizli tarafı kalmasın. Yanıltıcı bilgilendirme yapmayalım. Tersanenin niteliği nedir? Tamirat için mi kuruluyor, yeni gemilerin yapımı için imalat amaçlı mı kuruluyor? Bu önemli. Bunları da konuşarak gidelim" dedi.

"MECLİS ÜYESİ YAPTIĞI OYLAMAYA HAKİM OLMALI"

Konununu sadece istihdama bağlanmasının çok doğru olmayacağını ifade eden Seçer, "En fazla istihdam alanı yaratmak isteyen siyasetçilerden biriyim. Bu noktada ayrılmıyoruz ama istihdam deyip de ayrıntıyı kaçırmayalım. Cambaza bakı oynamayalım. İstihdam var, başımızın tacı. Ama enine boyuna bu konuyu tartışalım. Bizden görüş istenmiş. İlgili bakanlık konuyu yürütüyor. İmar düzenlemesi yapılacak. Bizden görüş istemişler. Bizim tarafımızdan uygun görülüp görülmediğini sorguluyor. Yoksa orada bir takım ön hazırlıklar yapılmış. Biz sadece uygunluk görüşü vereceğiz ama kamuoyunu da tam olarak aydınlatalım. Raporda ‘gemi bakım onarım tersanesi’ deniyor. Bu tersane yeni gemi yapım tersanesi değil, gemi bakım onarım tersanesi. Yapım anlamında bir ibare yok. Bir meclis, yapılacak tesisin ne işle uğraşacağını bilmiyorsa bu önemli bir zafiyettir. Burada oy kullanacak meclis üyesi konuya hakim olmalıydı. Meclis üyesi nasıl oylayacağı maddeye hakim olmaz? Konuya hakim olarak oy kullanmak çok başka. Memlekete bir yatırım yapılacak, hassasiyeti olan bir konu. Yangından mal kaçırmıyoruz. Kimse yatırıma karşı değil. Yatırım yapacağız diye çevre katliamına seyirci kalamayız. Hepimiz böyle düşünmek zorundayız. Beni yanlış anlamayın. Meclis üyelerine bakıyorum hakim değiller. Ne yapılacağı tam olarak bilinmiyor. Bunu komisyona tekrar çekelim. Herkes konuyu gözden geçirsin, herkes aydınlansın. Gerekirse davet yapalım. Deniz Ticaret Odası bir kez daha açıklama yapsın. Oluşturulan o şirketin içerisinde Deniz Ticaret Odamızın da payı var. Kabul edilecekse herkes gönül rahatlığıyla kabul etsin. Kabul edilmeyecekse de sağlam referanslara dayanarak yapsın.” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından Taşucu Tersanesi projesi ile ilgili plan değişikliğini ele alan rapor yeniden görüşülmek üzere ilgili komisyonlara iade edildi.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbol Turnuvasında şampiyon Erdem Yankı oldu
Futbol Turnuvasında şampiyon Erdem Yankı oldu
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti