“Hukuk devleti mücadelesinde iyi sınav vermeliyiz”

Mersin Barosunda stajını tamamlayan 18 stajyer avukat yemin ederek, adalet mücadelesinin yeni neferleri oldu. Yargının cemaatlere teslim edilmesi, peşkeş çekilmesi ve hukukçuların da buna biat etmesi nedeniyle, toplum olarak 15 Temmuz darbe girişimini yaşadıklarını belirten Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Hukukçular, hukuk devleti mücadelesinde iyi sınav vermeli” dedi.

“Hukuk devleti mücadelesinde iyi sınav vermeliyiz”
“Hukuk devleti mücadelesinde iyi sınav vermeliyiz” admin
Bu içerik 514 kez okundu.

 Mersin Barosunda stajını tamamlayan 18 stajyer avukat yemin ederek, adalet mücadelesinin yeni neferleri oldu. Mersin Barosu Konferans Salonunda düzenlenen yemin töreninde Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Genel Sekreter Adnan Günbay, avukatlar ve aileler, stajyer avukatların ruhsat heyecanını paylaştı. Tören öncesi konuşma yapan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olarak varlığını sürdürebilmesi, ülkemizin Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda ilerlemesi için vermiş oldukları hukuk mücadelesini genç meslektaşlarıyla birlikte sürdürmeyi arzu ettiğini ifade ederek,  “Türkiye’nin demokrasi sınavında zor anlar yaşadığı ve özellikle hukukçuların bu konuda iyi sınav vermediği çok zorlu bir süreçteyiz. Ama genç meslektaşlarımızla birlikte mücadele ederek, bu zorlu süreci atlatacağımıza inanıyorum. Hukukçular, hukuk devleti mücadelesinde iyi sınav vermelidir. Bir tek kendi vicdanlarınıza ve toplumun vicdanına hesap verebilin. En önemlisi de, hukuk kurallarına bağlı olarak mesleklerinizi icra etmelisiniz,  meslek yaşamlarınızı ettiğiniz yemine sadık kalarak sürdürmelisiniz. Asla kimseye biat etmeyin” diye konuştu.

Dünün Türkiye’sinde maalesef yargımızın cemaatlere teslim edilmesi, peşkeş çekilmesi ve hukukçuların da buna biat etmesi nedeniyle, toplum olarak 15 Temmuz darbe girişimini yaşadıklarını belirten Yeşilboğaz, “Umarım ülkemiz bu zorlu süreçleri bir daha yaşamaz. Buna en çok direnecek olan hukukçulardır. Cübbelerimizin hem cebi, hem de düğmesi yoktur. Bağımsızlığınızı her daim koruyun. Kısa bir zaman için kayıp yaşayabilirsiniz ama uzun vadede hem sizler, hem toplum, hem de ülke kazanacaktır. Bir tek bu topluma, demokrasiye ve Cumhuriyetimize borçlarınız vardır. Sadece bu saikle yaşamanızı öneriyorum. Bu doğrultuda yaşadığınız sürece, tüm zorlukların üstesinden gelerek bu ülkeye borcunuzu ödemiş olacaksınız. Her zorlu anlarınızda Mersin Barosu olarak yanınızda olacağımızı beyan ediyorum. Başarılar diliyorum.  Yolunuz açık olsun” ifadesini kullandı.

Daha sonra kürsüye çıkıp yemin eden Stajyer Avukatlar; Şeyma Güvenç, Gürol Kurt, Zeynep Üren, Deniz Sarıgül, Ayşe Altınyüzük, Taylan Tozlu, Melisa Akça, Ahmet Onur Gani, Meryem Canan Gündoğdu, Batuhan Kutar, Beyza Korkmaz, Mehmet Yaşar, Merve Koç, Ramazan Demir, Aysel Topkara, Mehmet Şahin, Seyfettin Orhan ve Baha Tolga Kanül’e cübbelerini, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve yanlarında staj yaptıkları avukatlar giydirdi. Avukatlık mesleğine resmi adımı atan stajyer avukatlara ruhsatnamelerini Yeşilboğaz imzalayarak takdim etti. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbol Turnuvasında şampiyon Erdem Yankı oldu
Futbol Turnuvasında şampiyon Erdem Yankı oldu
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti