Advert

‘Yerel basına sahip çıkın!’

Basın İlan Kurumu Mersin Şube Müdürü Çetin Oranlı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle yayınladığı mesajından yerel basına en şehirde yaşayan insanların sahip çıkmasının büyük önem taşıdığını belirtti. Oranlı, "Yöneticisinden işadamına, esnafından memuruna, çiftçisine kadar şehirde yaşayan insanlar olarak, sorunlarının çözümüne katı sağlayan yerel basına sahip çıkmalıyız" dedi.

‘Yerel basına sahip çıkın!’
‘Yerel basına sahip çıkın!’ admin
Bu içerik 508 kez okundu.

Basın İlan Kurumu Mersin Şube Müdürü Çetin Oranlı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında "Gazetecilik; toplumu çok yönlü, etkin ve hızlı bilgilendirme mesleğidir. ‘Bilgi’nin paylaşılmasını sağlayan gazetecilik mesleği, kamu yararı bilinciyle ifa edilmesi halinde, toplumsal-yönetsel sorunların çözümüne ve eşitsizliklerin giderilmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu nedenlerle gazetecilik çok mesleği önemli ve değerlidir; medyanın temel işlevlerinin toplum yararı odaklı yaklaşımlarla hayata geçirilmesi halinde de kutsal bir meslektir" dedi.

Gazetecilerin görevlerini yerine getirirken, çeşitli güçlüklerle karşı karşıya kaldığını vurgulayan Oranlı, "Her şeyden önce mesleki alanın zaman ve mekân açısından bir sınırı yoktur. Gazeteci gece-gündüz, yaz-kış demeden çalışmakta; kimi zaman güvenlik görevlilerinin, kimi zaman arama-kurtarma ekiplerinin mesai arkadaşı olmaktadır. Gazetecinin toplumu bilgilendirme sorumluluğu, mesleği ‘kamu hizmeti’ boyutuna taşımaktadır. Ancak her meslek alanında olduğu gibi gazetecilikte de uyulması gereken yasalar ve etik değerler vardır" ifadelerini kullandı.

Dinamik yapıdaki yerel basının her zaman milli meseleler karşısında duyarlı tavır sergilediğini vurgulayan Oranlı, "Toplumun renklerini yansıtan yerel basın, yayın yaptığı bölge için hayati önem taşıyan projelerin gerçekleştirilmesi başta olmak üzere pek çok meselede, kamuoyu oluşturma gücünü etkin bir şekilde ortaya koymuştur. Mersin yerel basını, aynı duyarlı anlayışla faaliyetlerini başarıyla sürdürmekte, geleceğe yönelik iddialar taşımaktadır" şeklinde konuştu.

DEĞİŞİM VE GELENEKSEL MEDYANIN ÖNEMİ

Dijital teknolojilerin yoğun olarak kullanılması ile birlikte gazetecilik mesleğinin de önemli değişimler yaşadığını anlatan Oranlı şunları kaydetti: "Günümüzde gazetecilik mesleğini icra etmek, bazı açılardan bundan 10-15 yıl öncesine göre bir yönüyle kolaylaşırken, bir yönüyle de zorlaşmış ve ‘kolaycılık’ gibi bir hastalığın da zemin bulmasına yol açmıştır. İnternet siteleri ve sosyal medya kanalıyla bilgi artık çok hızlı yayılabilmektedir. Ancak bu mecralardan yayılan içeriklerin, doğrulanarak ve tüm boyutlarıyla detaylandırılarak ele alınmasına ihtiyaç vardır. Dijital teknolojiler, haber alışverişini hızlandırırken, toplumsal alana daha fazla ve derinlemesine inilmesi ihtiyacını da doğurmuştur. Gazetelerin başını çektiği, geleneksel medyanın önemi de burada öne çıkmaktadır. Bilhassa genç gazetecilerimizin daha fazla sahada olması, herhangi bir olayı ele alırken tüm boyutlarıyla incelemesi gerekmektedir. Dijital dönemin özellikle hız avantajı ile yeni bir durum ortaya çıkardığı hepimizin malumudur. Ancak içeriği ve görsel unsurlarıyla öne çıkan yazılı basın organları, bu değişim sürecinde kendini yenilemeyi başarması halinde, yarın da var olmaya devam edecektir. Diğer taraftan dijital medyada da nitelikli ve sorumlu gazeteciliğin önemi-değeri belirginleşmektedir. Bu noktada, yerel basına en başta şehrimizde yaşayan insanların sahip çıkması büyük önem taşımaktadır. Yöneticisinden işadamına, esnafından memuruna, çiftçisine kadar şehirde yaşayan insanlar olarak, sorunlarının çözümüne katı sağlayan yerel basına sahip çıkmalıyız."  (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”