Advert

Mersin'de Limonata festivali düzenlenecek

Mersin'in Marka Değerlerini Tanıtma Derneği (MERKADER) tarafından 17-18-19 Nisan tarihinde Limonata Festivali düzenlenecek. Mersin Kent Merkezi'ndeki Cumhuriyet Meydanı ile Atatürk Parkı'nda düzenlenmesi planlanan Limonata Festivali Uray Caddesi, Sanat Sokağı, Balık Pazarı'nı içine alacak şekilde düzenlenecek. MERKADER Başkanı Prof. Dr. Kemal Birdir, amaçlarının limon birleşimi çerçevesinde Mersin'in değerlerini tanıtmak olduğunu söyledi.

Mersin'de Limonata festivali düzenlenecek
Mersin'de Limonata festivali düzenlenecek admin
Bu içerik 711 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin'in Marka Değerlerini Tanıtma Derneği (MERKADER) tarafından 17-18-19 Nisan tarihinde Limonata Festivali düzenlenecek. Limonata festivali nedeniyle MERKADER tarafından Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı gerçekleştirildi. MERKADER Kurucu Başkanı Prof. Dr. Kemal Birdir, burada yaptığı açıklamada; Mersin'in Çamlıyayla'dan Anamur'a kadar çok önemli kültürel, tarihi, sanatsal ve tarımsal değerlerle anıldığını ancak bu değerlerin hak ettiği konuma bir türlü erişemediğini söyledi.

Mersin'in 321 kilometre sahil şeridi, 500'ü aşkın ören yeri, 85 ticari tarımsal ürününün bulunduğunu vurgulayan Birdir,"Üretimde Türkiye'de 1.olduğumuz; limon, muz, çilek, keçiboynuzunun yanında

tarihi/kültürel hâzinemiz olan Kızkalesi, Uzuncaburç, Soli Pompeipolis, Eshab-ı keyf, Alahan Manastırı, Ayatekla, Kanlıdivane gibi pek çok marka değerimiz var. Bunun yanında kerebiç, tantuni, cezerye, humus gibi coğrafi işaret almış kültürel ve tarımsal ürünlerimiz mevcut" şeklinde konuştu.

Kentte marka değer olmasını istedikleri ürünlerin farkındalığını arttırmak, oluşacak bu farkındalığın katma değer, tanıtım ve istihdam konularını ön plana çıkarmak, Tarım-Gıda işleme OSB, Agropark gibi kuruluşların vb. çalışmalarını bu anlamda izlemek, fikir paylaşımlarında bulunmak için MERKADER'i kurdukların ifade eden Birdir, amaçlarının Mersin'in tanıtımı başta olmak üzere kentte yaşayanların ortak sorunlarına karşı sevgi, saygı, hoşgörü, adalet, ve dayanışma içerisinde birlikte çözüm aramak ve Mersin'in tanıtımını yapmak olduğunu vurguladı.

"KENTİMİZİN ÖNEMLİ PAYDAŞLARI BU ETKİNLİĞE DESTEK VERİYOR"

Bu felsefeden hareketle derneklerinin ilk aktivitesinin Limonata Festivali düzenlemek olduğunu anlatan Birdir, "17-18-19 Nisan tarihinde Kent'imizin STK ve bileşenleri ile KENT merkezinde Mersin Limonata Festivali düzenleyeceğiz. Kentimizin önemli paydaşları bu etkinliğimize destek veriyorlar. Festivalimiz Cumhuriyet Meydanı, Atatürk Parkı ve onun önünden şehir merkezine eski Mersin'e doğru devam edecek. Uray Caddesi'i, Sanat Sokağını Balık Pazarı'ın içine alacak şekilde eski Mersin'i daha çok kullanacak bir festival olacak" şeklinde konuştu.

"MERSİN'İN ÜRÜNLERİNİ ÖN PLANA ÇIKARACAĞIZ"

 Mersin'in hinterlandına baktıklarında çevresinde çok ciddi bir turizm hareketliliği olduğunu vurgulayan Birdir, "Mersin gibi inanılmaz değerlere sahip bir kentin bu bölgede yerel ve uluslararası turizmden ayrı düşmesi gerçekten çok garipsenecek bir durum. Biz başarılı bir festivalin bu anlamda Mersin'e çok şey katacağını düşünüyoruz. Mersin'in ürünlerinin ön plana çıkarılması için bir tasarım. Bu festival sadece bize limonu değil Mersin'in üretimde birinci olduğu bir çok değerin tanıtılması için araç olarak tasarlanmış bir festival. Sadece tarımsal ürünlerin tanıtılması olarak düşünmüyoruz. En büyük eleştirilerimizden bir tanesi bu. Mersin'in üretimde birici olduğu limondan, Muz'a Çileğe kadar ürünlerin yeteri kadar işlenmeden ve katma değer yaratılmadan bu şehirden gönderilmesi garip bir durum." ifadelerini kullandı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'nin kanun teklifine barolardan destek
CHP'nin kanun teklifine barolardan destek
Tarsus İdman Yurdu yönetimi destek istedi
Tarsus İdman Yurdu yönetimi destek istedi