"Dereler imara açılmamış olsaydı bu felaket yaşanmazdı"

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin’de yaşanan sel felaketinin bugünün meselelesi olmadığını söyledi. Sel sularının yıkıcı etkilerinin önceki yıllarda da görülmesine rağmen, yetkililerin yaşananlar karşısında hiçbir ders çıkarmadığını vurgulayan Turan, "Dereler imara açılmamış olsaydı bu feleket yaşanmazdı" dedi.

admin
Bu içerik 230 kez okundu.

 Mersin’de yaşanan sel felaketiyle ilgili bir açıklamada yapan HDP Mersin

Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, kentte yıllardır imar planlarında rant uğruna değişiklikler yapıldığını kaydetti. Rant yüzünden dere yataklarının üzeri kapatıldığını ve

tarım arazileri de dahil olmak üzere bu alanların imara açıldığını ifade eden Turan,

imarla birlikte toprağın yapısı bozulduğunu, inşaatların arttığını ve kentin giderek daha da betonlaştığını söyledi.

İmara açılan bu alanlarda aşırı yağışlar olduğunda ise sel sularının önündeki yapısal engellerden dolayı dere yataklarından akamadığını ifade eden Turan,

"Akamayınca da sel suları dere yataklarının dışına çıkarak başka yollar üzerinden akmaya başlamaktadır. Bu yollar nerelerdir? Yerleşim yerleri ve tarım arazileridir. Hal böyle olunca yerleşim yerlerindeki yurttaşlar, tarım arazilerindeki işçiler maddi ve manevi olarak etkilenmekte ve felaket kaçınılmazdır. Halbuki Mersin kentinde denize dik şekilde kuzeyden güneye doğru akan dereler, imara açılmamış olsa dün yaşanan sel felaketini çok küçük hasarlarla atlatabilirdik. Çünkü aşırı yağış durumlarında bile bu sular dağdan gelerek doğrudan denize ulaşabilecekti" şeklinde konuştu.

Yaşananlar karşısında yetkililerin 3 maymunu oynadığını ve hiçbir devlet yetkilisi sorumluluk almadığını anlatan Turan şöyle devam etti: "12 saatte, metrekareye 140 kilogram yağış düştüğü bir şehirde Mersin valiliği okulları dahi tatil etmemiştir.  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu tarz doğal afetlerle ilgili tarım işçilerinin akıbetine yönelik bir acil eylem planı bulunmamaktadır. Tarım işçileri kendi imkanları ve Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla sadece hayatta kalmayı başarabilmişlerdir. Zorlu yaşama koşulları selden ötürü daha da kötüye gitmiştir.

Daha büyük felaketler yaşanmaması adına buradan yetkililere sesleniyorum:

Rant uğruna dere yataklarının, imara açılmasına izin vermeyin, sel sularının önüne set çekmeyin!" (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”