Gültak: Derenin ıslahı olası faciayı önledi

Akdeniz Belediye Meclisinde konuşan Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Siteler ve Gündoğdu Mahallelerinden geçen Çavuşlu Deresi'ndeki çalışmaların tamamlanmasının önemine dikkat çekti. “Eğer bugün o kanal bitirilmemiş olsaydı, bugün biz birçok mahalleden bahsetmiyor olurduk" diyen Gültak, "O kanal çok eleştirildi ama Akdeniz’in talihini değiştirdi. Yukarıdaki mahalleler belki etkilenmiyor ama aşağıdaki mahalleleri su basıyordu. O kanaldaki DSİ çalışması, bugün Akdeniz’in kaderini değiştirdi" şeklinde konuştu.

Gültak: Derenin ıslahı olası faciayı önledi
Gültak: Derenin ıslahı olası faciayı önledi  admin
Bu içerik 417 kez okundu.

 Selma Kılıç

Akdeniz Belediye Meclis toplantısı Ocak Ayı 2. oturumu Akdeniz Belediyesi toplantı salonunda yapıldı. Yoklama ile başlayan toplantıda; bir önceki birleşimde komisyonlara havalesi gerçekleşen gündem maddeleri görüşülerek oybirliğiyle kabul edildi. Toplantıda, Kazanlı Mahallesi’nde, mülkiyeti hazineye ait Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne tahsisli futbol sahası ve tesislerinin bakım-onarım giderlerinin Akdeniz Belediyesi tarafından karşılanması şartıyla kullanım hakkının belediyeye verilmesi ile ilgili komisyon kararı oybirliği ile kabul edildi. Akdeniz Belediyesi ile Beypazarı Belediyesi arasında yapılacak Kardeşlik Anlaşmasıyla ilgili protokol hazırlama ve sözleşme imzalama konusunda Başkan Gültak’a oybirliğiyle tam yetki verildi. Akdeniz Belediye Meclisi’nin 14 Haziran 2019 tarihinde aldığı kararda; İller Bankası’ndan 10 milyon TL (KDV Dahil) kredi kullanılmasına karar verilmişti. Söz konusu kararda, kredinin İller Bankası’ndan kullanılacağı belirtilmesine rağmen, belirtilen miktarın, teminat mektubu alınmak suretiyle, İller Bankası haricindeki yurtiçi bankalardan da kullanılabilmesi için Başkan Gültak’a oybirliğiyle yetki verildi.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan meclis üyeleri şiddetli yağış sonrası yaşanan sıkıntılara dikkat çekti.

"AFETLERE KARŞI HAZIRLIKLI OLMAK ÖNEMLİ"

Başkan M. Mustafa Gültak ise aşırı yağışlar sonucu Erdemli ve Mut’ta iki vatandaşın hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Afetlere karşı hazırlıklı olmanın önemli olduğunu vurgulayan Gültak, yağmur öncesi bazı tedbirler aldıklarını söyledi. Fen işleri ekiplerine 15 adet motopomp aldıklarını ve bu ekipmanların sahada kullanıldığını kaydeden Başkan Gültak; “Daha önce büyük sıkıntı ve felaketler yaşayan Kazanlı, Karacailyas, Huzurkent, Adanalıoğlu gibi bölgelerimizde bu motopompları devreye koyduk ve büyük sıkıntılar yaşanmadı, aşırı baskınlar yaşanmadı. Bu bölgelerimize yaptığımız yatırımlar sayesinde eskisi gibi su baskınları olmuyor” diye konuştu.

Konuşmasında Siteler ve Gündoğdu mahallelerinden geçen Çavuşlu Deresi'ne değinen Gültak,

“Eğer bugün o kanal bitirilmemiş olsaydı, bugün biz birçok mahalleden bahsetmiyor olurduk. O kanal çok eleştirildi ama Akdeniz’in talihini değiştirdi. Yukarıdaki mahalleler belki etkilenmiyor ama aşağıdaki mahalleleri su basıyordu. O kanaldaki DSİ çalışması, bugün Akdeniz’in kaderini değiştirdi" şeklinde konuştu.

"CUMHURBAŞKANLIĞI STRATEJİK DAİRE BAŞKANLIĞI’NDAN DESTEK İSTYEECEĞİZ”

Mersin'in ciddi bir çarpık yapıyla büyüdüğünü vurgulayan Gültak şunları söyledi: "Bu yapıyı düzeltmek kolay değil ama düzeltmek zorundayız. Yağmurlar can alıyor, mal kaybına yol açıyor. Ama altyapı sıkıntılarımız da çok fazla, şu an Kazanlı ve Homurlu bölgesi için hibe projesinden 63 milyon TL’yi MESKİ’ye getirtmeye çalışıyorum, bunun en azından yarısı gelecek, ondan eminim. Böylelikle iki bölgemizin altyapısını çözeceğiz. Akdeniz’in altyapı anlamında çok büyük eksikleri var. Yaklaşık 12 mahallemiz foseptikle yaşıyor. Hep söylüyorum, Akdeniz’in sadece altyapısı için 1 milyar TL’ye ihtiyaç var. Büyükşehir ile koordineli çalışacağız ve bu şehrin altyapı eksiklerini ortadan kaldıracağız”Sel nedeniyle mağduriyet yaşayan vatandaşlar ve çiftçilerle ilgili tutanaklar tutulduğunu belirten Gültak Cumhurbaşkanlığı Stratejik Daire Başkanlığı’ndan yardım isteyeceklerini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti