Vali Su: 2 vatandaşımız hayatını kaybetti

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin’de 24 saatte metrekareye yaklaşık 165 kilogram yağış düştüğünü belirterek, aşırı yağışlar nedeniyle Erdemli ve Mut ilçelerinde iki kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Vali Su: 2 vatandaşımız hayatını kaybetti
Vali Su: 2 vatandaşımız hayatını kaybetti admin
Bu içerik 407 kez okundu.

 Mersin’i etkisi altına alan şiddetli yağış, hayatı olumsuz etkiledi. Ekiplerin sahada çalışmaları devam ederken Mersin Valisi Ali İhsan Su da 112 Koordinasyon Merkezinde oluşturulan kriz masasında tüm yetkililerle bir araya geldi. Yaşanan afetle ilgili değerlendirme toplantısı yapan Vali Su, daha sonra gazetecilere açıklama yaptı.

“DÜNDEN İTİBAREN BÜTÜN TEDBİRLERİ ALDIK”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bölge ve il müdürlüklerinden aldıkları bilgilerle tüm önlemleri aldıklarını belirten Vali Su, “Mersin’de yoğun yağış alacağımız yönünde bilgileri almıştık. Bu çerçevede hemen kriz masasında ilgili arkadaşlarla toplantı yaptık. Tüm kurum ve kuruluşlar bir araya geldik, Büyükşehir Belediyesi, MESKİ, Karayolları, Devlet Su İşleri, AFAD, sağlık ve diğer kurumlarımızla birlikte planlarımızı gözden geçirdik ve bütün tedbirleri aldık. Bu çerçevede, konuşlandıracağımız araçların yerlerini belirledik. Yağıştan önce verdiğimiz talimatla tüm menfezlerin temizlikleri yapılmıştı. Ama biz bu yağışlarda kapanabilecek yerler için o noktalarda araçlar sabitledik ve hemen müdahale edilmesi için gerekli tedbirleri aldık. Yine bu çerçevede, Tarsus ve Erdemli’de bu yoğun yağış sonucunda su basabilecek ve hayati tehlike oluşturabilecek yerleşim yerlerimizi de tahliye ettik ve oradaki vatandaşlarımızı daha güvenli yerlerde misafir ettik. Onların yeme ve barınma ihtiyaçlarını dün geceden itibaren hallettik” dedi.

“24 SAATTE METREKAREYE YAKLAŞIK 165 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ”

Mersin’i etkisi altına alan şiddetli yağışların dün akşam saat 21.00 itibariyle başladığını dile getiren Su, “Bugün itibariyle meteorolojiden aldığımız bilgiyle ilimizde değişik mıntıkalarda metrekareye 100 ile 165 kilogram yağış düşüşü gerçekleşti. Bu yağış, 24 saat içinde düşen yağış miktarıdır. O da sevindirici. Bir anda düşüş olmadığı için bunu biz kompanse edebildik ve Allah’a çok şükür çok büyük bir sıkıntı olmadan şu anda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

“MAALESEF İKİ VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ”

Ancak, biri Mut’ta diğeri Erdemli’de iki vatandaşın yağışlar nedeniyle hayatını kaybettiği bilgisini veren Su, “Biri Mut’ta yağış ve sis nedeniyle direksiyon hakimiyetini kaybediyor ve menfeze düşüyor. Orada bir vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Bir de Erdemli Çeşmeli’de heyelan sebebiyle bir evimiz göçtü ve orada da bir vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Onun dışında şu anda can güvenliği açısından herhangi bir sıkıntımız yok” ifadelerini kullandı.(İHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbol Turnuvasında şampiyon Erdem Yankı oldu
Futbol Turnuvasında şampiyon Erdem Yankı oldu
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti