Tarsus Cezeryesi, uluslararası öne kavuştu

“Tarsus Cezeryesi” hakkındaki Bilimsel Makale, Uluslararası Gastronomi Kongresi’nin bildiri kitabında yer aldı.

Tarsus Cezeryesi, uluslararası öne kavuştu
Tarsus Cezeryesi, uluslararası öne kavuştu admin
Bu içerik 184 kez okundu.

  Kısa adı UGTAK olan Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi’nde Tarsus Belediyesi çalışanı, Seda Nur Keskin’in Cezerye konusunda yaptığı araştırma bildiriler arasındaki yerini aldı.

Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde 19-21 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Kongrede, Tarsus Belediyesi personeli Seda Nur Keskin’in sunumunu yaptığı, Tarsus mutfağına özgü bir lezzet olan “Cezerye’nin Bilimsel Makalesi”, Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi’nin bildiri kitabında yayınlandı.

Daha önce yaptığı araştırmalar ve hazırladığı tezler ile mutfak lezzetlerinin tanıtımını yapan Keskin; son olarak “Tarsus Mutfağına Özgü Bir Lezzet: Cezerye” adlı makalesiyle bilimsel kitapta yer alarak, önemli bir başarının altına imza attı.

UGTAK’ın yayınladığı, 700 sayfadan oluşan bildiri kitabında yer alan “Tarsus Cezeryesinin Bilimsel Makalesi”  gurme yazarlarına, mutfak şeflerine ve cezerye severlere cezeryenin yapılış ve üretim süreci hakkında bilgiler sunuyor.

Doktorasını Gastronomi ve Mutfak Sanatları dalında yapan belediye personeli, Seda Nur Keskin; makalesine ilişkin yaptığı araştırmada, cezeryenin Arap kültüründen gelen bir tür tatlı türü olduğunu, yapım tekniğinin kuşaktan kuşağa aktarıldığını ve cezeryenin içerinin havuç olduğunu ifade ederek, yöresel lezzetler arasında önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.

Keskin “UGTAK Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi’nde”, sunumunu yaptığı “Tarsus Mutfağına Özgü Bir Lezzet: Cezerye” adlı bilimsel makalesinin bildiri olarak yayınlanmasından ötürü oldukça mutlu olduğunu ifade ederek; “Bana bu imkânı veren ve çalışmalarıma destek veren Sayın Belediye Başkanımız Dr. Haluk Bozdoğan’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “10 bin yıllık tarihi geçmişi olan ilçenin yöresine ait lezzetlerinin, bilimsel araştırmalarla Dünya’ya tanıtılması için görevlendirdiğimiz, personelimiz Seda Nur Keskin’in bu başarısından ötürü kendisi ile gurur duydum, daha birçok başarıya imza atacağına olan inancımla birlikte tebrik ediyorum” dedi. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Futbol Turnuvasında şampiyon Erdem Yankı oldu
Futbol Turnuvasında şampiyon Erdem Yankı oldu
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti