Advert

Kuvayı Milliye Anıtı açıldı

Okan Merzeci Bulvarı ile Kuvayı Milliye Caddesi’nin kesiştiği bölgedeki katlı kavşak çalışmaları sırasında tahrip olan ve kaldırılan Kuvayı Milliye Anıtı Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ettirilerek yeniden yerine konuldu. Anıtın açılışı 3 Ocak Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. yıldönümünde yapıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kuvayı Milliye Anıtı’nın bağımsızlık mücadelesinde tarihte önemli bir yeri olduğuna dikkat çekerek “Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada bu anıtın önünden geçen herkes bir anlamda Kuvayı Milliye mücadelesini hatırlayacak” dedi.

Kuvayı Milliye Anıtı açıldı
Kuvayı Milliye Anıtı açıldı admin
Bu içerik 307 kez okundu.

 Selma Kılıç

3 Ocak 1997 Toroslar Belediyesi tarafından açılışı gerçekleştirilen ancak katlı kavşak çalışmaları nedeniyle tahrip olan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılan Kuvayı Milliye Anıtı restorasyon çalışmaları sonunda tekrar eski yerine konuldu. Anıtın açılışı 3 Ocak Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yıl dönümünde yapıldı. Yağmur atında yapılan törene, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Mersin Milletvekilleri Cengiz Gökçel, Ali Mahir Başarır ve Alpay Antmen, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz ile Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve vatandaşlar katıldı.

Kuvayı Milliye Anıtı’nı tasarlayan ve tekrar restore eden Prof. Dr. Mustafa Yüksel’in ardından konuşan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, “Toroslar ile özdeşleşmiş olan anıtımızın açılışını yapmak için bir araya geldik. Bu anıt 3 Ocak 1997’de Toroslar Belediyesi tarafından Kuvayı Milliye Anıtı olarak açıldı. Kavşak inşaatı sırasında kaldırıldı. Nihayet yapılarak açılışı gerçekleştirildi” dedi. 18 Aralık 1918’de başlayan işgal sürecinin kahramanca mücadele eden Kuvayı Milliyeciler sayesinden 3 Ocak’ta zaferle noktalandığını hatırlatan Yılmaz, “Her 3 Ocak’ta Kuvayı Milliyeciler kalpaklarını giydiler, İstiklal Madalyalarını taktılar, atlarına bindiler ve Çavuşlu Mahallesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na bu meydandan yürüyüşe geçtiler. Bu meydan onun yüzünden Anıt meydanı. Bugün burası ile özdeşleşen anıtımızın açılışını gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

 “TOPLUM BÖYLE SAHNELERİ İSTİYOR”

Kuvayı Milliye Anıtı’nın açılışının farklı siyasi görüşlerden belediye başkanlarını bir araya getirdiğine işaret eden Başkan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Mevzubahis olan vatan olunca, Türkiye olunca, Mersin olunca gerisi teferruat oluyor. Toplum böyle sahneleri, böyle resimleri istiyor. İnşallah bundan sonra birliğimizi, beraberliğimizi her ortamda göstereceğiz. Bizi yarınlara taşıyacak olan çağdaş dünyayla rekabet ettirecek olan, o bir arada olma gücü. Bunu sağlayabilirsek dünyanın saygın ülkeleri arasına girebileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Kuvayı Milliye Anıtı’nın bağımsızlık mücadelesinde tarihte önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Seçer, “Toplumlar, halklar tarihini, ecdadını bilmeli. Bugün hangi koşullarda yaşadığının farkında olmalı. Bu meşakkati, çileyi kimlerin çektiğini bilmeli ve hatırlamalı ki geleceğine aydınlık yol oluştursun. Geleceğine ışık tutsun. 3 Ocakları hep hatırlayalım, yaşayalım, yaşatalım. Savaş istemiyoruz, barış, huzur, kardeşlik istiyoruz ama 3 Ocak memleketimize, birliğimize, beraberliğimize, canımıza, malımıza kast edenlerle nasıl mücadele edeceğimizi de göstermemiz gerektiğinin bir ispatıdır. Bunun için hatırlayalım. Bunun için çocuklarımıza hatırlatalım. Geleceğimize ışık tutsun” şeklinde konuştu.

“ANIT ZORUNLU OLARAK KALDIRILDI”

Anıtın yerinden kaldırılması ve tekrar yerine konulma süreci ile ilgili de bilgi veren Seçer, “

Burada bir inşaat çalışması oldu. Anıt zorunlu olarak yerinden kaldırıldı. Kimsenin istemediği bir durumdu.  Bazı tahribatlar oldu. Biz bunu orijinali gibi tekrar tedavi ettik, rehabilite ettik. Bundan sonra da bundan önce olduğu gibi bu anıtın önünden geçen herkes bir anlamda Kuvayı Milliye mücadelesini hatırlayacak. Bu toprakların kolay bir şekilde vatan olmadığını, özgürlüğün ne değerli bir unsur, ne değerli bir yaşam biçimi olduğunu hatırlayacak. Çukurova, bereketli bir bölge. İnşallah hep bolluk içerisinde oluruz. Fakir, zengin ayrımı olmaz. Bölgesel farklılıklarımız olmaz. Biz tek kimlik taşıyoruz. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti yazıyor. Bu bilinçle, bu şiarla burada kardeşçe yaşayacağız. İnşallah Mersin’i çok daha iyi noktalara getireceğiz.”

Konuşmaların ardından Kuvayı Milliye Anıtı’nı tasarlayan, tahribattan sonra anıtı restore eden Prof. Dr. Mustafa Yüksel’e Seçer tarafından plaket verildi. Sarıkeçili Yörükleri Derneği Başkanı Bayram Gök’te platforma gelerek, Başkan Vahap Seçer’e Yörüklere özgü poşu hediye etti.

Konuşmaların ardından Kuvayı Milliye Anıtı’nın üzerindeki örtü kaldırılarak açılış gerçekleştirildi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”