Advert

Tarhan, sanayi sitesi için destek istedi

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli Sanayi esnafının zor şartlar altında hizmet vermeye çalışmasının önlenmesi gerektiğini belirtti. Mezitli'deki Küçük Sanayi Sitesi'nin planlı kentsel gelişme alanı içerisinde kaldığını vurgulayan Tarhan, kent merkezinin gelişimi yaşam kalitesini olumsuz etkiler hale gelen bölgenin daha iyi hizmet vermesi için kent dışına çıkarılması gerektiğini kaydetti. Tarhan geçtiğimiz ay Ankara’da yaptığı görüşmelerden alınan olumlu yaklaşımın kamuoyunun da desteğiyle sonuçlanması gerektiğini bu konuda Bakanlık ve Valiliğin çözüm arayışlarına tüm ilgililerin katkı sunması gerektiğini söyledi.

Tarhan, sanayi sitesi için destek istedi
Tarhan, sanayi sitesi için destek istedi admin
Bu içerik 245 kez okundu.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan'ın Ankara’da gerçekleştirdiği temasların sonuçları alınmaya devam ediyor. Ankara dönüşü Mersin Valisi Ali İhsan Su ile görüşen Başkan Tarhan yapılması gerekenler konusunda hazırladığı dosyayı sundu. Tarhan, özellikle kent merkezinde kalmış ve fiziki yetersizlikler nedeniyle çeşitli sorunlar yaratan Mezitli Sanayi Sitesinin taşınması konusunda Vali Su’ya bilgiler verdi.

Sadece Mezitli’ye değil Mersin’e yeni bir kent merkezi yaratmak için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Başkan Tarhan, planlanan gelişmenin zamanında ve en az maliyetle tamamlanabilmesi yapılması gerekenlere dikkat çekti. Bu konuda kamuoyunun doğru bilgilendirilerek gereken desteğin sağlanmasının önemine vurgu yapan Tarhan, “Mezitli'deki eski küçük sanayi sitesi ve eski hal tesislerinin

kentsel gelişme alanı içerisinde kalarak yeni kent merkezi gelişimi için mekan ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler hale geldiğini vurguladı.

Eski Meyve ve Sebze Hal tesisleri'nin bölgeden tasfiye edildiğini anlatan Tarhan

eski Küçük Sanayi Sitesine ilişkin yapı stokunun ise mevcudiyetini koruduğunu söyledi.

Mevcut küçük sanayi sitesi'nin mekânsal ve fonksiyonel uyumsuzluk yarattığını anlatan Tarhan, yaşam ve çevre kalitesini de olumsuz etkilediğini söyledi.

Sanayi Sitesinin bu haliyle gelişme olasılığının olmadığını şikayetlere neden olduğunu söyleyen Tarhan, bu sorunun el birliği ile çözülmesi gerektiğini söyledi.

Merkez dışına çıkartılması amaçlanan mevcut küçük sanayi sitesinin yaklaşık 35 dönüm büyüklüğünde alan kapladığını ifade eden Tarhan,

"Yeni taleplerin de karşılanması düşünüldüğünde Mezitli ölçeğinde nitelikli hizmet üretecek küçük sanayi sitesi için ilk etapta yaklaşık 100 dönüm büyüklüğündeki alanın yeterli olacağı tahmin edilmektedir” dedi.

Sanayi sitesi ve benzeri hizmetler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Eylül ayında 1/100.000’lik planda Davultepe bölgesinde 640 dönümlük bir alanın işaretlendiğini hatırlatan Başkan Tarhan, Bu amaçla işaretlenen alanın büyüklük olarak, küçük sanayi sitesi için ihtiyaç duyulan alanın çok üzerinde olduğunu söyledi.

HAZİNE VE ORMAN ARAZİLERİNİ ÖZEL KİŞİLERİN KULLANIMI ÖNLENMELİDİR

İşaretlenen arazi içerisinde bulunan Maliye Hazinesi mülkiyetinde 100 dönümlük arazinin ve Orman statüsünde bulunan 23 dönümlük alanın, bazı kişiler tarafından kişisel rant amacıyla kullanıldığına vurgu yapan Başkan Tarhan, şu ifadelere yer verdi:

“İşaretlenen bu alan içerisinde 100 dönümün üzerinde Maliye Hazinesi mülkiyetinde, 23 dönümün üzerinde ise Orman statüsünde bulunan araziler de yer almaktadır. Mevcut arazi kullanımı incelendiğinde kamuya ait bu alanların da bazı kişiler tarafından kullanıldığı, orman statüsünde bulunan alanın dahi kullanıcısı eliyle orman niteliği dışına çıkartılarak narenciye bahçesine dönüştürüldüğü tespit edilmektedir. Tespit edilen bu durum ve olanaklar; alanın tamamında sürdürülmekte olan tarımsal üretim faaliyetlerini olumsuz etkilemeden, uygun bir arazi toplulaştırma ve uygulama modeli çerçevesinde, uygun büyüklük ve konumda, amaçlanan yeni sanayi sitesinin yapılabilmesi için gerekli potansiyelin var olduğunu göstermektedir.

Ancak; böylesi bir kentsel gelişme projesinin (küçük sanayi sitesi), ilçemiz sınırları dahilinde, uygun yerde ve büyüklükte hayata geçirilebilmesi için, öncelikle yapılması gereken mekânsal planlarda yetki ve sorumluluğu bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mersin Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli Belediyesinin işbirliğinin sağlanması gerekmektedir. Ayrıca TOKİ’nin uygulama sürecine dahil edilmesi, planlama ve yer seçim süreçlerinde ilgili sivil toplum kuruluşları, esnaf ve sanatkar birlikleri, sanayi sitesi kooperatifi ve yönetimi ile meslek odalarının katılım ve katkılarının sağlanması da, gerek yeni sanayi sitesinin oluşturulmasında gerekse mevcut Mezitli Sanayi alanını yeni kent merkezi fonksiyonları ile değerlendirilmesinde açılımlar yaratacaktır.” (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
Dinçer’den SGK İl Müdürü Ali Koç’a hayırlı olsun ziyareti
“Herkes Koşuyor Mersin’e”
“Herkes Koşuyor Mersin’e”