Kurtuluş Günü coşkusu

3 Ocak Mersin'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yılı coşkuyla kutlandı. Kurtuluş coşkusunun tüm Mersin'i sardığı resmi kutlamalar Mersin Tren Garı'nda başladı. Gazilerin oluşturduğu temsili milis kuvvetlerini taşıyan tren, Mersin Valisi Ali İnsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kireçtepe ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tarafından karşılandı. Vali Su, trenden inen Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız'ın öperek uzattığı Türk bayrağını öperek teslim aldı. Cumhuriyet Alanı'nda ki Atatürk Anıtına ç elenk sunulmasının ardından törenler hava muhalefeti nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi'nde devam etti. Burada bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, "Mersin’in kurtuluşu sadece bir şehrin kurtuluşu değildir, Mersin’in kurtuluşu tüm Çukurova’nın, Anadolu’nun kurtuluşudur. Özgürlüğü ve bağımsızlığı kendine ilke edinmiş, değerlerinden asla ödün vermeyen Mersinlilerin, birlik ve dayanışma içinde umutsuzluğu umuda dönüştürdükleri Kurtuluş Günümüz hepimize kutlu olsun” dedi.

Kurtuluş Günü coşkusu
Kurtuluş Günü coşkusu admin
Bu içerik 1395 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

3 Ocak Mersin'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yılı törenle kutlandı. Resmi törenler Mersin Tren Garı'nda başladı. Törene Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ilçe belediye başkanları, milletvekilleri, protokol üyeleri, askerler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İçinde gazilerin olduğu temsili milis kuvvetlerini taşıyan tren, Vali Su, Tuğamiral Kireçtepe ve Başkan Seçer tarafından tren garında karşılandı. Vali Su, trenden inen Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız'ın öperek uzattığı Türk bayrağını öperek teslim aldı. Gazilere çiçeklerin sunulmasının ardından yağmur nedeniyle kortej yürüyüşü yapılmadan Cumhuriyet Meydanına geçildi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na Vali Su, Tuğamiral Kireçtepe ve Başkan Seçer tarafından çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.  Yağmur nedeniyle tören Kültür Merkesi'nde devam etti. Buradaki saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından bir öğrenci tarafından şiir okundu. Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığından Deniz Binbaşı Mustafa İpek’in günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

İpek, Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılını gurur ve iftiharla kutladıklarını belirtti. Mersinlilerin bu gün üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirdiğini ifade eden İpek, Mersinlilere teşekkür etti.

Mersin'in düşman işgalinden kurtuluş süreci hakkında bilgi veren İpek, "Mersin halkı imkansızlıklara rağmen milli kuvvetlerin yanında yer alarak kahramanca şavaşarak söz konusu vatan olunca Türk Milletinin karşısında hiçbir gücün duramayacağını tüm dünyaya göstermiştir" dedi.

Mersinlilerin Kurtuluş Savaşında Atatürk'ün verdiği görevi layıkıyla yaptığını anlatan İpek "Mersin halkının TSK'ya yönelik içten samimi duygularını yakından biliyor ve sizlerle gurur duyuyoruz. Tarihin altın sayfalarında yer alan destansı mücadelenin sonucunda elde edilen bu mutlu günün yıldönümü nedeniyle kahraman Mersin halkına TSK'nın minnet ve şükran duygularını bir kez daha ifade ediyoruz. Ebedi komutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyoruz. Hayatta olan gazilerimize ise şükranlarımızı sunuyoruz" şeklinde konuştu.

"MERSİN’İN KURTULUŞU TÜM ÇUKUROVA’NIN, ANADOLU’NUN KURTULUŞUDUR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise bugünün Mersin’in esaretten kurtarıldığı, Türk tarihinin altın sayfalarında yer alan destansı bir mücadelenin sonucunda elde edilen zaferin yıl dönümü olduğunu hatırlatarak Mersin’in 98’inci kurtuluş yılını kutladığını söyledi.

Mersin’in işgal süreci hakkında bilgi veren Seçer, Mondros mütarekesinden güç alanların Mersin'i işgal ettiğini ancak, vatansever Mersin halkının bunu kabul etmeyerek işgale karşı büyük bir mücadele örneği sergilediğini söyledi.  Seçer, "İşgal süresince Mut’tan Gülnar’a, Silifke’den Arslanköy ve Tarsus’a kadar kurulmuş olan müdafaa-i hukuk teşkilatları, Fransızlara karşı canlarıyla ödedikleri örnek bir mücadele yürüttüler. Kuvayi milliye güçlerinin ateşlediği bağımsızlık meşalesi, 27 Aralık 1921’de Tarsus’ta, 3 Ocak 1922’de Mersin’de ve 5 Ocak 1922’de Adana’da yandı. Bu meşale dalga dalga yayıldı ve tüm topraklarımızı aydınlattı. Bu anlamıyla Mersin’in kurtuluşu sadece bir şehrin kurtuluşu değildir, Mersin’in kurtuluşu tüm Çukurova’nın, Anadolu’nun kurtuluşudur. Özgürlüğü ve bağımsızlığı kendine ilke edinmiş, bu derelerinden asla ödün vermeyen Mersinlilerin, birlik ve dayanışma içinde umutsuzluğu umuda dönüştürdükleri Kurtuluş Günümüz hepimize kutlu olsun” şeklinde konuştu.

"GELECEĞE YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ"

Mersinlilerin, yüzyıllardır farklı inanç, dil ve kültürleri bir arada yaşatan hoşgörü ve barış medeniyetinin mirasçıları olduğunu vurgulayan Seçer, “Birliğimizin ve beraberliğimizin farkındayız. Bu bilinçle dün olduğu gibi bugün de birbirimizi sevgiyle ve kardeşçe kucaklayarak geleceğe yürüyüşümüzü umut ve kararlılıkla sürdürüyoruz. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Mersinliler, Mersin’e sahip çıkınız’ sözünden hareketle birliğimizi daima koruyup, şehitlerimizin emaneti vatanımıza sahip çıkarak, ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesinin çok üzerine taşıyacağız. Katma değerli üretimle inovasyonla Mersin’in sonsuz değerini ortaya çıkarmak için gecemizi gündüzümüze katacak ve güzel kentimizi geleceğe taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

"SÜRDÜRÜLEBİLİR VE YAŞANABİLİR BİR KENT İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Mersin’in her yönüyle bir dünya kenti olmaya aday olduğununu anlatan Seçer şunları söyledi: “Mersinimizin hem ulusal hem de uluslararası arenada ayakları daha sağlam yere basan, sürdürülebilir ve yaşanabilir bir kent olması için büyük bir gayretle çalışıyoruz. Üzerinden 98 yıl geçmesine rağmen, zaferimizi hala ilk günkü heyecan ve coşkuyla kutluyorsak, gelecek kuşakların da aynı duyguları hissetmesini sağlamak, bizim en öncelikli görevimiz olmalıdır. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman gazilerimizi minnetle, şehitlerimizi rahmetle şükranla anıyor, tüm hemşehrilerimin 3 Ocak Kurtuluş Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.”

Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Birliği tarafından mini bir konserin verildiği tören Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin, Mersin’in kurtuluşunu temsili olarak sergiledikleri gösterisiyle sona erdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı