Advert

Antmen: Balık çiftlikleri turizme darbe vuracak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Türkiye’nin en uzun ve en güzel sahillerinin bulunduğu Mersin’de kurulan ve kurulmak istenen balık çiftliklerinin hem temiz sulara hem de turizme darbe vuracağını belirtti. Mahkeme süreci devam etmesine rağmen Mersin’de balık çiftliklerinin dava sonucunu beklemeden işletmeye açıldığını ifade eden Antmen konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Antmen: Balık çiftlikleri turizme darbe vuracak
Antmen: Balık çiftlikleri turizme darbe vuracak admin
Bu içerik 1461 kez okundu.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması için verdiği önergede, Mersin sahillerinde kurulmak istenen 20’ye yakın balık çiftliğine karşı demokratik kitle örgütlerinin hukuki mücadele verdiğini belirterek “Mahkeme kararlarını beklemeyen bazı kişiler balık çiftliklerini işletmeye açtı. Uzun dönemdir Mersin doğasının korunması için verilen mücadeleler görmezden gelinmekte ve balık çiftlikleri hukuksuz bir şekilde işletmeye açılmaktadır” dedi.

Antmen, Türkiye’nin en uzun ve en güzel sahillerinin bulunduğu Mersin’de kurulan ve kurulmak istenen balık çiftliklerinin hem temiz sulara hem de turizme darbe vurduğunu belirtti. CHP’li Vekil, Konuyla ilgili olarak gerekli tedbirler alınmamaya ve yasalara uyulmamaya devam edildiği sürece geri dönülemez çevre felaketleriyle karşı karşıya kalınacağını söyleyerek “Yakın geçmişte, sualtında 30 metre derinliğin bile berrak bir şekilde görüldüğü koylarda görüş mesafesi kirlilik ve yağ tabakası nedeniyle 2-3 metreye kadar düşmüştür.  Balık çiftliklerini, kıyılarını denetleyen tek bir Çevre Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ya da Sahil Güvenlik yetkilisi bulunmamakta ve göstermelik denetimler kağıt üzerinde kalmaktadır. Birçok rapora ve uzmana göre balık çiftliklerinde patojenleri engellemek için sık sık bir takım kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bu kimyasal maddelerin başta çocuklar olmak üzere insan sağlığı üzerinde de son derece olumsuz etkileri olduğu yine çevreciler ve konunun uzmanları tarafından dile getirilmektedir. Bahsi geçen maddeler nedeniyle her yıl binlerce insanın kansere yakalandığı konusu tartışılmaktadır” ifadelerini kullandı.

"MAHKEME SÜRECE DEVAM EDERKEN ÇİFTLİKLERİ KİMİN İZNİ İLE AÇILMIŞTIR?"

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şunlar; Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle; Mersin sahillerinde kaç balık çiftliği bulunmaktadır? Bu çiftlikler ne zaman ve kimler tarafından açılmıştır? Balık çiftlikleriyle ilgili mahkeme süreci devam ederken kim ya da kimlerin izni ile bahsi geçen balık çiftlikleri işletmeye açılmıştır? Bu hukuksuz süreçle ilgili ne tür idari ve hukuki girişimlerde bulunulacaktır? Balık çiftliklerinde kullanılan katkı maddeleri ve kimyasalların yol açacağı zararların giderilmesi mümkün müdür? Balık çiftliklerinde kullanılan maddelerin çeşitli kanser türlerine yol açtığı iddiaları doğru mudur? Konuyla ilgili herhangi bir uzman kurumun görüşüne başvurulmuş mudur? Varsa bunlar nelerdir? Çiftlikler nedeniyle turizmde ne kadar kayıp yaşanacaktır? Bu zararlar hesaplanmış mıdır?  Kurulması planlanan balık çiftlikleri ile ilgili ÇED raporu alınmış mıdır? Varsa bu raporların sonuçları nedir? (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı